Awatar użytkownika
pysk_jak_ser
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 328
Rejestracja: 23 gru 2011, 11:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Nolan pisze:
Dobry napój izotoniczny każdy może zrobić w domu samodzielnie.
Woda wysokozmineralizowana + sok z cytryny + miód + odrobina soli kuchennej.
Mógłbyś napisać jakie proporcje składników stosujesz ?
Debil nie wie, że jest debil, a mądry to wie.
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

pysk_jak_ser pisze:
Nolan pisze:
Dobry napój izotoniczny każdy może zrobić w domu samodzielnie.
Woda wysokozmineralizowana + sok z cytryny + miód + odrobina soli kuchennej.
Mógłbyś napisać jakie proporcje składników stosujesz ?
Najczęściej stosuję szklankę wody wysoko zmineralizowanej + łyżeczka miodu + sok z cytryny do smaku.
Ważne żeby nie przesadzić z solą - symboliczna szczypta na szklankę w zupełności wystarczy.
Wtedy napój smakuje i spełnia rolę najlepszego izotonika ;).
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Nolan pisze:Trochę spóźnione ale ...

Dobry napój izotoniczny każdy może zrobić w domu samodzielnie.
Woda wysokozmineralizowana + sok z cytryny + miód + odrobina soli kuchennej.

Na mecze biorę zwykle 2 butelki napoju (2-3l). W jednej butelce mam właśnie taką mieszankę, a w drugiej samą wodę mineralną.
Zero chemii, smaczne i działa ;).
Wypróbowałem i świetna sprawa! :) W smaku lepsze od izotoników a skuteczne.

Ja zamierzam jeszcze dodatkowo w tym napoju przetestować rozpuszczenie tabletki magnezu - na smak nie powinno znacząco wpłynąć a może przynieść dodatkową korzyść :).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Jakuboto pisze:Ja zamierzam jeszcze dodatkowo w tym napoju przetestować rozpuszczenie tabletki magnezu - na smak nie powinno znacząco wpłynąć a może przynieść dodatkową korzyść :).
Nie lepiej wziąć banana, czy gorzką czekoladę, czyli również postawić na naturę?
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Najlepiej połączyć i napój i przekąski ... czyli banan + popitka. :]
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

ppeterowi chodzi o to, że jeżeli stawiasz na naturalne składniki napoju izotonicznego to lepsza będzie czekolada (magnez) i banan (potas + węgle) niż jakiś chemiczny rozpuszczalny magnez w tabletkach.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Dokładnie o to mi chodziło, banan jest też wymieniany jako zawierający magnez, niewiele bo niewiele ale zawsze. najlepszym zestawem "magnezowym" będzie chyba gorzka czekolada z orzechami laskowymi :) .
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

A wiecie, co warto wypić po skończonym wysiłku/treningu, by uzupełnić te różne rzeczy? Mleko czekoladowe. Niedawno przeczytałem o tym, na treningubiegacza.pl bodaj. Żeby nie było - dziś po jesieni średniowiecza zrobionej mi przez Basica jedno mleko wypiłem :).
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Ja akurat nie użyłem żadnego rozpuszczanego magnezu.
Po prostu tabletka Asparginu, moździeż do przerobienia tego na proszek i rozpuszczenie w wodzie. Fakt, że nie jest to w 100% naturalne, ale i tak lepsze niż izotonik.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
pi50
Orator
Orator
Posty: 502
Rejestracja: 2 lip 2013, 16:53

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Nolan pisze:Trochę spóźnione ale ...

Dobry napój izotoniczny każdy może zrobić w domu samodzielnie.
Woda wysokozmineralizowana + sok z cytryny + miód + odrobina soli kuchennej.

Na mecze biorę zwykle 2 butelki napoju (2-3l). W jednej butelce mam właśnie taką mieszankę, a w drugiej samą wodę mineralną.
Zero chemii, smaczne i działa ;).
Wypróbowałem. Ekstra! Tylko dałem trochę za dużo soku z cytryny. Na przyszłość będę wiedział. Jutro kolejna próba. :)
Babolat Aero Pro Drive 2013 GT x2 pi50 Limited Edition
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Jak już przesadzić z jakimś składnikiem to najlepiej z cytryną - nie zaszkodzi.

Za duża ilość soli to już poważniejszy problem. ;)
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
pi50
Orator
Orator
Posty: 502
Rejestracja: 2 lip 2013, 16:53

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Nolan pisze:Jak już przesadzić z jakimś składnikiem to najlepiej z cytryną - nie zaszkodzi.

Za duża ilość soli to już poważniejszy problem. ;)
Wtedy to już napój o smaku przesolonych ogórków. :wink:
Babolat Aero Pro Drive 2013 GT x2 pi50 Limited Edition
Mann
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 19 wrz 2013, 22:38

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Witam wszystkich.
Dziękuję kolegom za pomysł z domowym izotonikiem. Prawie zawsze na turnieju w okolicach fazy finałów miałem problem ze skurczami w nogach (łydki i uda naraz).
Na wczorajszy turniej zrobiłem 2L domowego izotonika. Pod koniec turnieju (finały) koledzy już biegali z wyraźnym trudem, a ja się czułem mocny fizycznie. Dodam, że na wcześniejszych turniejach to ja byłem bardziej zmęczony od nich.
Wypróbowałem przepis z netu:
- 1L wody prawie wysokozmineralizowanej
- 4 łyżki miodu (bardziej płynny niż krystaliczny - łatwiej się rozpuścił)
- 1 cytryna
- 1 płaska łyżka soli (nie wiem czy z tą solą trochę nie przesadziłem)
Trochę w smaku dziwne, ale nie miałem kłopotu z piciem tego specyfiku.
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Zdecydowanie za dużo soli.
Na 1L wystarczy tzw. szczypta.

Powinno być wtedy dużo smaczniejsze - osiągniesz poziom równowagi słodko-kwaśnej.
Sól nie powina być wyczuwalna.

Dobrze oprócz takiego napoju zabrać ze sobą banana i gorzką czekoladę dzięki czemu można dość szybko uzupełnić magnez i potas. (oba kluczowe dla pracy mięśni, ich niedobory = skurcz)
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Nolan pisze:
widget pisze:Nigdy nie sprawdzałem, jak się miód rozpuszcza w zimnej wodzie. Słabo to widzę, ale w poniedziałek wpakuję tam łychę do butelki i się zobaczy. :)
Spokojnie się rozpuści ;).
Robię taką mieszankę zarówno na kort jak i wypad w góry.
W obu przypadkach jest bardzo dobry efekt -> czuję moc w każdym łyku ;).
To co piszesz jest raczej nierealne ze względów fizjologicznych więc to prawdopodobnie efekt placebo. A napoje izotoniczne czy inne zawierające kofeinę są mocno szkodliwe dla organizmu i nie należy nimi uzupełniać wody w organizmie.
TadX pisze:A wiecie, co warto wypić po skończonym wysiłku/treningu, by uzupełnić te różne rzeczy? Mleko czekoladowe. Niedawno przeczytałem o tym, na treningubiegacza.pl bodaj. Żeby nie było - dziś po jesieni średniowiecza zrobionej mi przez Basica jedno mleko wypiłem :).
Tłuszcz po wysiłku to mocno poroniony sposób, spowalnia przemianę materii i wręcz pogarsza gospodarkę. Optymalnym będzie sok pomarańczowy (sok nie napój), garść suszu, owoc.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Stefano pisze:Tłuszcz po wysiłku to mocno poroniony sposób, spowalnia przemianę materii i wręcz pogarsza gospodarkę. Optymalnym będzie sok pomarańczowy (sok nie napój), garść suszu, owoc.
Mówisz? Aż sprawdzę info wśród biegaczy. Choć sądzę, że mleko czekoladowe ma więcej korzyści, niż minusów. Nie wiem jak z tłuszczami, ale ma inne elementy potrzebne po treningu - magnez i coś tam jeszcze, ale teraz nie przypomnę sobie. Bądź co bądź sprawdzę raz jeszcze.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Trenowałem zaawansowanie kulturystykę i wiem że po treningu należy brać carbo, następnie białko, tłuszcz spowalnia wchłanianie białka. Może u biegaczy jest inaczej ale to zależy czym się zaopatrują w energię, można energię dostarczać z węgli albo z tłuszczy, mieszanie to szybka droga do miażdżycy i innych chorób gdyż wątroba nie wyrabia. Ale to zależy i zależy, wiele czynników się na to składa, szklanka mleka raczej nie zaszkodzi, co innego np. karton mleka i góra ryżu.
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Marcin_L pisze:Od wczoraj cierpię na bardzo dotkliwe skurcze na korcie. Kiedyś piłem na korcie Powerade, Gatorade i wtedy nie miałem żadnych problemów. Również jak biegam wiosną i latem, to piję te napoje izotoniczne.

Na korcie od dłuższego czasu piłem wodę i to chyba nie był najlepszy pomysł biorąc po uwagę sezon i dużą częstotliwość moich gier.

Wygląda na to, że będę musiał wrócić do zwyczaju picia napojów izotonicznych. Czy możecie napisać o czymś godnym polecenia? Chodzi o przyswajalność, skład, etc.

Nic nie znalazłem na forum, ale jeżeli coś już gdzieś było (coś mi niejasno świta), to przepraszam i proszę moderatora o ew. doklejenie tego postu do istniejącego tematu.
Piję na korcie tylko wodę gazowaną i nigdy nie miałem problemów ze skurczami albo wydolnością. Myślę, że jest to kwestia odżywiania.
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Woda podczas dużego wysiłku jest niezalecana, dodaj do niej przynajmniej miodu albo cukru i soli. Ale to zależy jak się gra, jeżeli biegasz truchtem to możesz pić wodę. Ja podczas 3 godzinnego treningu muszę się kilkukrotnie przebierać a opaska i frotki wykręcam więc woda spłynęłaby po mnie jak sik po murku, muszę mieć węgle.
Awatar użytkownika
horus
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:01
Kontakt: Strona WWW

Re: Picie na korcie - napoje izotoniczne?

Mi węglowodany nie są w trakcie gry do niczego potrzebne, jako źródła energii wykorzystuję tłuszcze. Wystarczy jak je zjem w odpowiedniej ilości na śniadanie.
Obrazek
2 x BLX PRO.TOUR 96

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”