nos74
Nowy
Nowy
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2010, 20:35

Wielkość zamachu, a swingweight?

Czy te dwa parametry rakiety są ze sobą powiązane? Chodzi mi o to, czy np. obciążając uchwyt rakiety i w ten sposób zmieniając swingweight, zawsze zwiększam lub zmniejszam wielkość zamachu w danej rakiecie, czy nie jest to takie oczywiste?
Awatar użytkownika
Traw3k
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 857
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu a swingweight

Zamach do danego uderzenia jest całkowicie zależny od Ciebie... Pewnie masz na myśli to, że dana rakieta niejako "wymaga" długiego, czy też innego zamachu. Sprecyzuj.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

nos74 pisze:Czy te dwa parametry rakiety są ze sobą powiązane? Chodzi mi o to, czy np. obciążając uchwyt rakiety i w ten sposób zmieniając swingweight, zawsze zwiększam lub zmniejszam wielkość zamachu w danej rakiecie, czy nie jest to takie oczywiste?
Radziłbym abyś najpierw zapoznał się z podstawami oraz powiązaniami między parametrami i sformułował jakoś sensownie pytanie...

P.S.: Traw3k ma rację... poza tym dodałbym jeszcze że co Ci po szerokim odprowadzeniu i długim zamachu jak szybkości w tym nie będzie? ... Ponawiam: Ogarnij najpierw podstawowe parametry, potem ich korelacje, a następnie przemyśl i zadaj pytanie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
nos74
Nowy
Nowy
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2010, 20:35

Re: Wielkość zamachu a swingweight

Traw3k pisze: Pewnie masz na myśli to, że dana rakieta niejako "wymaga" długiego, czy też innego zamachu. Sprecyzuj.
Dokładnie to mam na myśli. Jeśli dociążę uchwyt (środek ciężkości przesunie się w stronę korka), to rakieta będzie "wymagała" dłuższego czy krótszego zamachu? Czy w ten sposób można to jednoznacznie określić?
El Diablo pisze:Radziłbym abyś najpierw zapoznał się z podstawami oraz powiązaniami między parametrami i sformułował jakoś sensownie pytanie...
Właśnie próbuję to ogarnąć od strony teoretycznej :) i postanowiłem skrócić sobie czas szukania odpowiedzi na to pytanie, zadając je na forum.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu a swingweight

nos74 pisze:Właśnie próbuję to ogarnąć od strony teoretycznej :) i postanowiłem skrócić sobie czas szukania odpowiedzi na to pytanie, zadając je na forum.
Gdybyś znał podstawy i korelacje to byś sam zrozumiał.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu a swingweight

nos74 pisze:
Traw3k pisze: Pewnie masz na myśli to, że dana rakieta niejako "wymaga" długiego, czy też innego zamachu. Sprecyzuj.
Dokładnie to mam na myśli. Jeśli dociążę uchwyt (środek ciężkości przesunie się w stronę korka), to rakieta będzie "wymagała" dłuższego czy krótszego zamachu? Czy w ten sposób można to jednoznacznie określić?
Nie, ważne (a raczej bardzo ważne :D ) gdzie tą masę dołożysz. Za każdym razem zwiększysz masę i przede wszystkim SW (raz więcej raz mniej) Co oznacza że trudniej będzie rakietę rozpędzić i zatrzymać. Dlatego uważam że po dołożeniu masy rakieta wymaga dłuższego zamachu aby przeciążenia nie były dla grającego większe.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Jeśli za długością nie stoi szybkość zamachu to ten pierwszy jest bezużyteczny.

Jeszcze jedno. Z powyższego ktoś może wysnuć że w zależności od rakiety będziemy grać dłuższym lub krótszym zamachem. Jeśli ktoś skraca swój zamach ze względu na rakietę, nie wnikam czy przyczyną jest za mała szybkość ręki i nie nadążanie z uderzeniem czy coś innego, to nie jest to prawidłowe postępowanie. Każdy gra z określoną szybkością oraz długością zamachu i pod to, oraz mnóstwo innych rzeczy, dobiera rakietę.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

El Diablo pisze:Jeśli za długością nie stoi szybkość zamachu to ten pierwszy jest bezużyteczny.
Poniekąd, ale to tylko 1/4 prawdy. PŁYNNOŚĆ, to jest klucz do szybkiego zagrania a o to chodzi jak chcemy przeciwnika pogonić. Wielki zamach i bardzo szybki ruch nic nie da jak się go zerwie.

Jeżeli idzie o dokładanie masy to tak zupełnie na zdrową logikę w oparciu o podstawy fizyki ze szkoły podstawowej. Jak masa dołożona na rączce to wpływ o wiele mniejszy niż przy masie dodanej na główce. I generalnie trudniej rozbujać i zatrzymać, proste.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Widzę tu ciekawy temat, ale nie było zbyt wielu wypowiadających się.
Moje pytanie jest takie. Jak w praktyce rozumieć parametr swingweight?
Planuję zakup nowej rakiety i chciałbym zrozumieć, jakie korzyści i jakie wady może nieść dla mnie ten parametr, jeśli widzę 2 rakiety, z których jedna ma ten parametr większy od drugiej.

O, chyba coś znalazłem:
Typ budowy / siła zawodnika
- silny, atletyczny: wysoki współczynnik swingweight (siły bezwładności)
- średniej budowy: średni wspolczynnik swingweight
- słaby, wątlej budowy: niski wspolczynnik swingweight
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Ten parametr to nic innego jak ciężar "dynamiczny" jaki pojawia się w ruchu obrotowym, czyli to jak trudno rakietę rozpędzić w kółko i jak trudno ją wyhamować. Dodatkowo odpowiada też za powstające siły odśrodkowe przekazywane na rękę.

Czyli potrzeba obszerniejszego/dłuższego zamachu przy tej samej sile, lub większej siły na rakiecie przy tym samym zamachu do uzyskania tej samej prędkości kątowej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

A jaka jest mniej więcej średnia wartość współczynnika swingweight?
Pytam w kontekście powyższego podziału: wysoki, średni, niski.
Jakie orientacyjnie zakresy dotyczą tych przedziałów?
Będę się pewnie rozglądał za średnioniskim, ale chciałbym wiedzieć ile to może być. 320?
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Ja bym zrobił podział dla amatorów.
330+ to wysoki
~315 to średni.
Poniżej 300 to niski.
Zaznaczam że to dla amtorów...
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Robinson pisze:A jaka jest mniej więcej średnia wartość współczynnika swingweight?
Pytam w kontekście powyższego podziału: wysoki, średni, niski.
Jakie orientacyjnie zakresy dotyczą tych przedziałów?
Będę się pewnie rozglądał za średnioniskim, ale chciałbym wiedzieć ile to może być. 320?
Ja gram rakietą która bez naciągu ma 360 .... i teraz czego? To właśnie jest zagadka bo nigdzie nie podaje się miana. Ponieważ jest to de facto moment bezwładności to najprawdopodobniej są to kgcm2
Kolega opisał powyżej wartości średnie, córki rakieta ma bodajże 315.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

To jeszcze dodam że to wg mnie taka skala. Znaczy subiektywna.
370+ określiłbym jako bardzo duży SW jak dla amatora. :wink:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

El Diablo pisze:1. Rama klasyczna o stałym przekroju...
Tutaj zachowanie rakiety będzie głównie determinowane przez rozłożenie masy (więcej o tym w temacie "Waga, balans, a swingweight...") i zakładając iż jest to rama niespolaryzowana (większość masy w okolicy mostka) rama będzie prezentowała standardowo największy wygięcie w górnej części główki, a sweetspot będzie oscylował w okolicach środka i niżej. Górne obszary główki będą charakteryzować się swoistą martwicą (ang. dead hoop) czyli słabym odejściem piłki od strun.
El Diablo,
Dzięki za dotychczasowe artykuły. Mam nadzieję, że wyżej wspomniany "Waga, balans, a swingweight..." też się wkrótce pojawi. :::gd:::
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Robinson pisze:Dzięki za dotychczasowe artykuły. Mam nadzieję, że wyżej wspomniany "Waga, balans, a swingweight..." też się wkrótce pojawi. :::gd:::
Wiedziałem, że mi to wypomną kiedyś. :oops:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

El Diablo pisze:Wiedziałem, że mi to wypomną kiedyś. :oops:
I to kto taki?
Jakiś młokos stażem na forum. ;-P
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Czy dobrze rozumiem, że im wyższy swingweight tym rakieta w ruchu obrotowym jest cięższa i trudniej nią manewrować za to nie potrzeba aż tak szybkiego zamachu żeby uderzyć mocno a im niższy swingweight tym masa rakiety w ruchu obrotowym jest mniejsza, łatwiej rakietą manewrować za to by uderzyć mocniej trzeba szybkiego zamachu?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

Dobrze rozumiesz, jak ją już rozpędzisz to jej bezwładność odda piłce więcej ze swojego pędu, lub inaczej, z mniejszej prędkości obrotowej odda tyle samo co rakieta o mniejszym SW z większej prędkości, ale rozpędzić ją także trudniej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Wielkość zamachu, a swingweight?

PitS pisze:Dobrze rozumiesz, jak ją już rozpędzisz to jej bezwładność odda piłce więcej ze swojego pędu, lub inaczej, z mniejszej prędkości obrotowej odda tyle samo co rakieta o mniejszym SW z większej prędkości, ale rozpędzić ją także trudniej.
Dzięki. :wink:

Wróć do „Pozostałe”