Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Aby odpocząć od tematów politycznych i religijnych na forum - mam takie pytanie do znawców, bo bardzo długi czas już mnie ten temat nurtuje: dlaczego rozgrywki na najwyższym światowym poziomie są zdominowane przez tylko 2-3 producentów rakiet tenisowych? Czy wynika to z preferencji zawodników czy może z zasobności portfela producentów? A może zależy to od czegoś jeszcze innego? Od dawna mnie to zastanawia dlaczego tak rzadko ktoś gra Yonkiem, Dunlopem czy nie wiem.. Volklem, a "wszyscy" latają z Headem, Wilsonem i Babolatem. :tired:
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Kerm pisze:Czy wynika to z preferencji zawodników czy może z zasobności portfela producentów?
A jak myślisz? Im niżej w rankingu tym większa paleta producentów. :)
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - why?

karjar pisze:
Kerm pisze:Czy wynika to z preferencji zawodników czy może z zasobności portfela producentów?
A jak myślisz? Im niżej w rankingu tym większa paleta producentów. :)
Liczyłem, że jednak coś innego za tym stoi... a tu kubeł zimnej wody w jednym zdaniu w odpowiedzi na pytanie, na które sam sobie nawet odpowiedziałem. rotfl Jestem dziwny. :wink:

A tak poważnie, odpowiedź nie do końca mnie satysfakcjonuje. Mimo wszystko, nawet idąc tym tropem karjar, na palcach jednej ręki zliczyć można zawodników grających np. Pacifikiem, a przecież to bardzo dobre rakiety jak np. wspomniane Dunlopy czy Yonexy. Jeśli się mylę, zbesztajcie mnie.
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Decyzja o sposobie promowania marki podejmowana przez zarząd firmy jest realizowana później w praktyce. Każdy ma swój pomysł. Wilson, Babolat, Head robią to agresywnie dofinansowując czołówkę graczy, Yonex, Völkl, Pacific postawiły na staranność wykonania i powtarzalność parametrów, celując w doświadczonych klientów klubowych i świadomych jakości amatorów. Są też producenci niszowi. Pro Kennex stara się np. promować rakiety bezpieczne dla łokci i barków!
Ale tak jest wszędzie!
BMW "cywilne" auto dla dynamicznych ludzi, nie promuje się praktycznie w wielkim sporcie motorowym ( może poza Mini w Dakarze), a "emerycki" Mercedes dynamizuje swój wizerunek poprzez globalne zaangażowanie w sporty motorowe! Ja osobiście właśnie dlatego nigdy nie kupię np Toyoty. Wycięcie wszystkich programów sportowych, redukcja modeli, pozostawienie tylko tych dobrych dla "kapeluszników" zdecydowanie odstrasza mnie od tej marki!
Kwestia obranej drogi a nie przewagi technologicznej.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

keicam pisze:Decyzja o sposobie promowania marki podejmowana przez zarząd firmy jest realizowana później w praktyce. Każdy ma swój pomysł. Wilson, Babolat, Head robią to agresywnie dofinansowując czołówkę graczy, Yonex, Völkl, Pacific postawiły na staranność wykonania i powtarzalność parametrów, celując w doświadczonych klientów klubowych i świadomych jakości amatorów. Są też producenci niszowi. Pro Kennex stara się np. promować rakiety bezpieczne dla łokci i barków!
Dopisałeś sobie własną historię do tego co widzisz na rynku, w dodatku co obecnie widzisz na rynku bo z historią to ma niewiele wspólnego.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

El Diablo pisze: Dopisałeś sobie własną historię do tego co widzisz na rynku, w dodatku co obecnie widzisz na rynku bo z historią to ma niewiele wspólnego.
Może obok Twojej oceny jakiś kontrargument? Bo tak to "zalatuje" Macierewiczem :wink:

Sugerujesz że to "historia" narzuca producentom sposób promocji marki i raz obrany kierunek nigdy nie ulegał zmianie?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

keicam pisze: BMW "cywilne" auto dla dynamicznych ludzi, nie promuje się praktycznie w wielkim sporcie motorowym ( może poza Mini w Dakarze)
Hehe:

http://www.dtm.com/

http://www.imsa.com/teams/bmw-team-rll? ... 1398453961

http://www.bmw-motorsport.com/en/bmw-sp ... races.html
8:7 40:15
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

keicam pisze:Wilson, Babolat, Head robią to agresywnie dofinansowując czołówkę graczy, Yonex, Völkl, Pacific postawiły na staranność wykonania i powtarzalność parametrów, celując w doświadczonych klientów klubowych i świadomych jakości amatorów. Są też producenci niszowi. Pro Kennex stara się np. promować rakiety bezpieczne dla łokci i barków!
Ale tak jest wszędzie!
Od czego tu zacząć...
Może od ogólników. To ilu zawodników gra daną marką jest głównie kwestią budżetu. Porównanie dochodów Wilsona z Volklem czy Yonexem to jak porównywanie słonia do mrówki. Wilson, Babolat i Head to obecnie producenci o największym udziale w rynku.

Druga kwestia, bzdurą jest że dana firma stawia na jakość wykonania i z tego powodu nie ma tylu zawodników grających daną marką. Większość tenisowej populacji nie ma pojęcia o tolerancji parametrów, a wyżej wymienieni producenci nigdzie nie wspominają aby ich rakiety wyróżniały się takową cechą. Gdyby "trzymanie" parametrów było zamierzone w ujęciu strategicznym to gwarantuję ci, że byłoby to podkreślane w materiałach marketingowych - tak jak to robi Pacific, dawniej Fischer co im nie pomogło. Pomijam niedopowiedzenia.

Trzecia kwestia to programy wspierające młodych zawodników, kontrakty ze szkołami etc. Różnie to wygląda co do warunków ale sprowadza się do jednego, przywiązać zawodnika do marki i jej charakterystyki za młodu aby później ciężej było mu przejść do innego producenta oraz wyłowić potencjalny talent jak najwcześniej bo czy nam się to podoba czy nie, sprzedaż napędzają nazwiska.

Nie chce mi się opisywać wszystkich producentów więc kilka przykładów...
Babolat... historia i popularność tego producenta była budowana na zupełnie czym innym niż sugeruje keicam. To nie było pompowanie w dobrych zawodników pieniędzy, a zaoferowanie jak największej ilości juniorom oraz amatorom sprzętu, w przypadku tych ostatnich głównie bazowano na korzystnej ofercie (niższej cenie). Trochę szczęścia w postaci Roddicka oraz później Nadala, który związał się z Babolatem ze względu na swojego idola i mamy sukces. Polecam artykuł "Kup to i bądź wielki".

Yonex... dla tej marki dział tenisowy nie jest najważniejszy. Badminton to ich królestwo, tenis jest bardziej uzupełnieniem ze względu na bliskość - dyscypliny rakietowe. Japończycy są specyficzni, a ich strategię można podsumować w 2-óch punktach:
- sponsoring zawodników z Australii - bardzo ważny rynek dla Yonexa stąd Hewitt, Tomic czy ostatnio Kyrgios, który nota bene stał się niedawno najlepiej opłacanym zawodnikiem w stajni tego producenta.
- sponsorowanie Pań - Kournikova, Hingis, Dementiewa, Wozniacki, Seles, Lisicki, Ivanovic, Bencic, Vekic, Kirilenko, Hantuchova, Vaidisova.

Wyjątkowo specyficzne ukierunkowanie pieniędzy przeznaczonych na promocję...

Völkl... to nie jest tak, że Völkl stawia na jakość wykonania. Swego czasu trochę zawodników było na ich liście płac McEnroe, Stepanek, Jiri Novak, Mantilla, Cibulkova, Golovin, Stosur, Korda, Becker, Leconte, Wilander czy Cash. Bodajże około 2005 roku szefostwo Volkla stwierdziło, że nie potrzebują zawodników aby utrzymać obrót (wynikało to też ze stanu ich finansów).

Mógłbym rozłożyć na czynniki pierwsze inne firmy ale jestem zbyt leniwy. Keicam dopowiedział do obecnego stanu historię, która rozmija się z rzeczywistością. Babolat obecnie nie musi zabiegać o zawodników, podobnie jak Luxilon.

Zdobywanie rynku i dominacja to wstrzelenie się w przyszłe zapotrzebowanie i trendy, które jeszcze nimi nie są... mając to na uwadze trzeba jednak pamiętać, że rynek tenisowy jest przesycony co nie znaczy, że o pozycję na rynku trzeba dbać.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Wielkie dzięki Panowie, częściowo już wiem co stoi za rakietami zawodników, pieniądze i marketing, w sumie żadne odkrycie... :wink: Ciekawe jest to co piszesz ED, chciałbym czegoś więcej dowiedzieć się np. o Dunlopie (ciekawi mnie ta firma bo tak jak Nokia nie produkowała tylko telefonów, tak samo Dunlop nie produkuje tylko sprzętu sportowego, chciałbym dowiedzieć się o tym więcej) czy Prince. Masz jakieś materiały czy strony do polecenia na ten temat? Lubię znać od podszewki jeśli coś mnie zainteresuje. ;-P
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Nazwa producenta + history wpisane w okienku wujka Google...
Dunlop odpowiedzialny za opony, a dawny ale i obecny Dunlop odpowiedzialny za rakiety to dwa odrębne i niezwiązane ze sobą byty.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

wwojtek pisze:
keicam pisze: BMW "cywilne" auto dla dynamicznych ludzi, nie promuje się praktycznie w wielkim sporcie motorowym ( może poza Mini w Dakarze)
Hehe:

http://www.dtm.com/

http://www.imsa.com/teams/bmw-team-rll? ... 1398453961

http://www.bmw-motorsport.com/en/bmw-sp ... races.html
Po kolei: dtm to lokalna choć popularna (głównie w Niemczech) seria wyścigów.
imsa lokalna seria z USA
słowa: All the private teams that form part of the BMW Sports Trophy.. mówią wszystko. BMW udostępnia prywatnym stajniom bazę w postaci konstrukcji, ale nadal są to prywatne teamy.
El Diablo pisze: Babolat obecnie nie musi zabiegać o zawodników, podobnie jak Luxilon.
Czyżby Nadal musiał sobie kupować rakiety Babolata O_O ???
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

keicam pisze:Czyżby Nadal musiał sobie kupować rakiety Babolata O_O ???
To nie mój typ humoru.
Ostatni poważny wpis. Babolat nie musiał pompować w Nadala pieniędzy, z marką związał się z powodu Carlosa M.
Babolat stworzył rakietę dla Nadala - Aeropro Drive. Wszystkie sukcesy odniósł właśnie tym modelem.
Nadal ma oznaki nerwicy natręctw więc nie ma zagrożenia żeby ktoś go podkupił co nie znaczy, że nie ma zacnego kontraktu.
Kiedy wchodziły Extreme'y mówiło się że Head chciał przejąć Nadala ale się nie udało i myślę, że problem nie był w $$$.
Zawodnicy sami pchają się do Babolata - wystarczy spojrzeć ilu zawodników testowało/używało ich rakiet ostatnio mimo iż nie mieli kontraktu.

I proszę nie dublować postów. (:]
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

El Diablo pisze:Nazwa producenta + history wpisane w okienku wujka Google...
Dunlop odpowiedzialny za opony, a dawny ale i obecny Dunlop odpowiedzialny za rakiety to dwa odrębne i niezwiązane ze sobą byty.
No nie miałem na myśli takiej suchej historii marki, jaką znajdę właśnie w taki sposób tylko raczej ciekawostki jak artykuł, który wrzuciłeś. :wink: Ale jakoś sobie poradzę. :)

Nokia opony i Nokia telefony to też dwa niezwiązane ze sobą byty, Philips Electronics i Philips Lighting to też dwa byty, ale wszystkie takie sytuacje to zazwyczaj te same grupy kapitałowe. :wink:
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Myślę, że warto tu też wspomnieć o tym na co firmy pozwalają lokalnym dystrybutorom i jak często ich zmieniają. Dalej polityka dystrybutorów w stosunku do nie tylko tych największych sklepów czy klubów. Wystarczy podpytać w jakimś klubie jak im się współpracuje z dystrybutorem określonego sprzętu.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Kerm pisze:Nokia opony i Nokia telefony to też dwa niezwiązane ze sobą byty, Philips Electronics i Philips Lighting to też dwa byty, ale wszystkie takie sytuacje to zazwyczaj te same grupy kapitałowe. :wink:
"Sportowy" Dunlop należy do Sports Direct, a "oponowy" bodajże do Goodyeara.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Kerm pisze:Nokia opony i Nokia telefony to też dwa niezwiązane ze sobą byty, Philips Electronics i Philips Lighting to też dwa byty, ale wszystkie takie sytuacje to zazwyczaj te same grupy kapitałowe. :wink:
Opony to Nokian a nie Nokia. ;)

A propos Dunlopa, tak anegdota. Wchodzę bardzo dawno temu do salonu firmowego z oponami. Patrzę a gdzieś w rogu leżą rakiety tej marki. Pytam obsługi czy na sprzedaż. Odpowiedź - a wie pan, to też robimy, kazali nam tu położyć, może ktoś weźmie, bez sensu ... :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Vivid pisze:
Kerm pisze:Nokia opony i Nokia telefony to też dwa niezwiązane ze sobą byty, Philips Electronics i Philips Lighting to też dwa byty, ale wszystkie takie sytuacje to zazwyczaj te same grupy kapitałowe. :wink:
Opony to Nokian a nie Nokia. ;)

A propos Dunlopa, tak anegdota. Wchodzę bardzo dawno temu do salonu firmowego z oponami. Patrzę a gdzieś w rogu leżą rakiety tej marki. Pytam obsługi czy na sprzedaż. Odpowiedź - a wie pan, to też robimy, kazali nam tu położyć, może ktoś weźmie, bez sensu ... :)
No tak, Nokian, Nokian. Ale to spółka-córka Nokii.

A'propos andegdotki - trzeba było brać, jak się nie znali to może do opon by jako gratis dorzucili. :wink:

A na ile są kontraktowani tacy zawodnicy? Bo to, że Nadal nie zmieni marki rakiety to prawie pewne, a inni? Często takie spektakularne transfery się zdarzały/zdarzają? Na początku tematu karjar sugerował, że im niżej w rankingu, tym więcej marek, ale przecież teoretycznie gwiazdy z TOP10 mogą spaść poza 100, a ci spoza setki wejść do TOP10... często tacy zawodniczy są podkupowani?
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Kerm pisze:A na ile są kontraktowani tacy zawodnicy? Bo to, że Nadal nie zmieni marki rakiety to prawie pewne, a inni?
Szczegóły kontraktów nie są jawne ale kiedy jakaś firma podpisuje "dożywocie" to z reguły się tym chwali.
Z tego co wiem takiej umowy Nadal z Babolatem nie ma. Mają za to Federer z Wilsonem oraz Ivanovic z Adidasem.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Kerm pisze: Często takie spektakularne transfery się zdarzały/zdarzają?
W ostatnich latach najbardziej chyba spektakularną zmianą było przejście Djokovica ze stajni Wilsona do Heada. Żeby było śmieszniej, pamiętam publiczną wypowiedź po kilku porażkach, że ma małe kłopoty z przyzwyczajeniem się do nowej ramy. Poniżej artykuł na temat:

http://www.telegraph.co.uk/sport/tennis ... ennis.html
8:7 40:15
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Dominujący producenci sprzętu tenisowego - dlaczego?

Ok, a jakość wykonania sprzętu? Różnice są czy ich nie ma? Czy można z całą stanowczością powiedzieć, że np. rakiety Wilsona są lepsze/gorsze niż np. Pacific? (Head/Dunlop, wstawcie co chcecie.)
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.

Wróć do „Pozostałe”