Regulamin forum
Ideą obecnego systemu organizacji działu jest zapewnienie użytkownikom przejrzystej nawigacji pośród licznymi tematami sprzętowymi obecnymi na forum.

Producentów sprzętu tenisowego, w tym rakiet, jest wbrew pozorom bardzo dużo jednakże zainteresowanie jak i dostępność ich produktów jest mocno ograniczone. Z tego względu zdecydowaliśmy się na utworzenie osobnych folderów dla najczęściej omawianych rakiet, modele producentów, którzy nie mają osobnego folderu jak również tematy dotyczące innych kwestii np. sztywności i jej wpływu na moc rakiety etc. należy umieszczać w folderze "Pozostałe". Nie zdecydowaliśmy się na bardziej rozbudowaną "klasyfikację" aby nie było wątpliwości gdzie co umieszczać.

Życzymy miłej gry,
Redakcja TenisNET
Robinson
Orator
Orator
Posty: 673
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Pytanie o przelotki (grommety?)

Mam takie pytanie.
W rakiecie Yonex Ezone Xi 107 mam uszkodzone kilka przelotek, co mnie wkurza, bo latają w trakcie gry między ramą a pierwszą struną pionową.
Czy to się naprawia? Wymienia bez problemu?
Akurat w tym tygodniu planuję zlecić wymianę naciągu, to może przy okazji "naciągacz" by to naprawił?
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Właściwie się nie naprawia (pomijam jakieś chałupnicze wstawki), tylko wymienia an nowy. Ale szansa, że stringer będzie miał grommet do tej konkretnej ramy jest bliska zeru (mało który sklep sprzedaje grommety, a jeśli już, to tylko do kilku najpopularniejszych modeli na rynku). Zostaje Ci samodzielne szukanie w necie. Latające fragmenty przelotek trzeba usunąć przy najbliższej wymianie. Czy można naciągnąć rakietę jeśli brakuje paru przelotek? Można, choć może to spowodować szybsze zrywanie naciągu. No i dobrze, żeby nie urwało przelotek w miejscach, gdzie wypadają węzły naciągu.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Jeśli Cię denerwuje latający po strunie "koralik", to możesz go przeciąć nożem czy cążkami bez czekania na zmianę strun.

TWE akurat leży, więc zajrzałem na TT (https://www.tennis-warehouse.com/Yonex_ ... Yonex.html) i grommetu do Xi 107 nie mają. Raczej się nie pojawi, bo to stara rama, ale możesz tam sprawdzać albo zobaczyć na TWE.

Możesz też poszukać grommetu z innej generacji. AFAIR Xi było bardziej "kwadratowe" niż AI i DR, więc te raczej nie będą pasowały, ale potem był powrót do "isometric", więc te nowsze może będą OK.

Mam kilka starych ram, gdzie połamane grommety mi nie przeszkadzają, ale Art ma rację i kikuty mogą ciąć naciąg. W takim przypadku można wyjąć grommet (ale dla starych, rozepchanych grommetów nie próbowałbym tego poza mostkiem, bo potem ciężko włożyć) i go skrócić / wyrównać, tak żeby krawędź była równa i wypadała w środku grubości ramy -- wtedy struna będzie opierała się o krawędź ramy. Kiedyś ramy grafitowe nie miały grommetów i ludzie z tym żyli (choć grali miększymi strunami, bo nie było poly).
s1600
Bywalec
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 9 mar 2010, 16:08

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Robinson
Orator
Orator
Posty: 673
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

OK. Dzięki.
Szukanie całych zestawów do tej rakiety raczej nie ma sensu.
Nowe rakiety powinni sprzedawać od razu z takim zestawem . :)
Te pojedyncze grommety Fittext interesujące, ale pewnie nie do dostania w Polsce, a poza tym nie wiem jaki rozmiar bym potrzebował.
Chyba trzeba się pogodzić z brakiem 2-3 grommetów.
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Taki urok modeli Ezone Xi. Te gromety, które ci latają to są pojedyncze (taki wynalazek Yonex'a). Urywa im się taki kołnierzyk. Jest to tyle dobre że można łatwo podmienić. Są wykonane z elastycznego materiału, zapewniają lepsze tłumienie, ale i są mniej wytrzymałe. Oryginalne gromety są nie do dostania już, no może jakby napisał do Yonex'a w Japonii (polskim przedstawicielstwem nie zawracaj sobie głowy). Najlepszy sposób to kupić po taniości dawcę, który też ma takie miękkie gromety, lub kupić innego Yonex'a i zdjąć gromety i pociąć je na sztuki. Podmianka jest stosunkowo prosta o ile ma się zręczne i silne palce. wierzchni plastik odchyla się się cienkim płaskim śrubokrętem i będziesz widział te pojedyncze gromety. Po urwanym zostaje kołnierzyk (usunąć pęsetą) i włożyć w to miejsce zastępczy gromet.
Ja mam 6 szt. Xi. Jak jeszcze były w sprzedaży to udało mi się w ramach reklamacji dostać oryginalne gromety. Jak te się skończyły to kupiłem dawcę (inny model ale praktycznie identyczne gromety pojedyncze). Te niestety już się kończą więc rozglądam się za dawcą.
Kolega kupił dawcę, ale bez systemu pojedynczych grometów, Wtedy tnie się taką listwę na pojedyncze i obcina się plastik z boku żeby zrobić kołnierzyk podobny do oryginalnego ( jak będziesz usuwał urwane kołnierze to możesz wyjąć jeden dobry żeby zobaczyć jak powinien wyglądać ( tylko nie ciąg za kołnierzyk bo sam możesz go urwać, wypychaj od środka delikatnie.
Zalinkowany filmik nie ma zastosowania do Yonexa. Jedyne to sprawić czy jest możliwość kupienia wybranego modelu z tej firmy RAB. Wymiary mogę podać.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Jak coś to podaj kontakt tel. na priva to podeślę Ci zdjęcia.
Yonex fan
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

A i jeszcze jedno - tu nie zostają kikuty, gromet urywa się od kołnierzyka i naciąg będzie jeździł po gołych otworach ramy. Póki jest jeszcze naciąg to trochę podpiera się na pozostałym kołnierzyku. Przy ponownym wciąganiu już może tego podparcia nie być,
Yonex fan
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Tak na szybko to można zrobić z tych :
https://www.decathlon.pl/p/przelotki-do ... lsrc=aw.ds
Yonex fan
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Lechu67 pisze: 29 lis 2021, 18:17 Tak na szybko to można zrobić z tych :
https://www.decathlon.pl/p/przelotki-do ... lsrc=aw.ds
Wycinasz te które będą pasowały długością ( żeby wystawały z ramy - były dłuższe niż grubość ramy)
Yonex fan
Robinson
Orator
Orator
Posty: 673
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Wow, jesteś już ekspertem od grometów.
Muszę na spokojnie przetrawić te informacje od Ciebie.
Czyli jak kupię ten konkretny zestaw przelotek z Artengo i wytnę naciąg, to niektóre przelotki z tego zestawu z Artengo będę mógł wyciąć i wcisnąć do otworu?
Kusząca propozycja.
Awatar użytkownika
Lechu67
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 923
Rejestracja: 2 sty 2011, 19:27
Lokalizacja: Ryki

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Mniej więcej.
W stosunku do oryginalnych kołnierzyk będzie grubszy i przykrywająca taśma może minimalnie odstawać - oryginały są wykonane z miększego materiału i kołnierzyk lepiej układa się w gnieździe. Kilka dni temu podmieniałem koledze przed naciągnięciem (takie wycinane nie oryginalne). Żeby optycznie też było ładnie (urwały mu się 3 w środkowej części) to podmieniłem najpierw 4 brzegowe i pozyskane oryginały włożyłem w środkowe miejsca, został jeden na zapas.
Yonex fan
Robinson
Orator
Orator
Posty: 673
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Pytanie o przelotki (grommety?)

Zamówiłem te przelotki.
Dojdą za tydzień.
W razie pytań, będę pisał.
Dzięki.

Wróć do „Yonex”