Regulamin forum
Ideą obecnego systemu organizacji działu jest zapewnienie użytkownikom przejrzystej nawigacji pośród licznymi tematami sprzętowymi obecnymi na forum.

Producentów sprzętu tenisowego, w tym rakiet, jest wbrew pozorom bardzo dużo jednakże zainteresowanie jak i dostępność ich produktów jest mocno ograniczone. Z tego względu zdecydowaliśmy się na utworzenie osobnych folderów dla najczęściej omawianych rakiet, modele producentów, którzy nie mają osobnego folderu jak również tematy dotyczące innych kwestii np. sztywności i jej wpływu na moc rakiety etc. należy umieszczać w folderze "Pozostałe". Nie zdecydowaliśmy się na bardziej rozbudowaną "klasyfikację" aby nie było wątpliwości gdzie co umieszczać.

Życzymy miłej gry,
Redakcja TenisNET
Awatar użytkownika
Django
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 8 wrz 2010, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

Re: Yonex 2019

Jeśli chodzi o 330-tki Yonexa, jestem użytkownikiem ( z krótkimi przerwami ) czterech ostatnich wersji od Tour G po Vcore Pro 2019. Zmieniały się układy strun (od 16x20 po 16x19), czucie oraz manewrowość. Biorąc pod uwagę Tour G >>Duel G>> Vcore Pro (I gen.) zmiany były zdecydowanie odczuwalne. Jak jest obecnie??
Vcore Pro 2019 - wersja 330 gram . Wciągnięty naciąg Kirschbaum Spiky Shrark (1,25 mm na 23,5 kg) czyli tak jak w moim Vcore Pro 330 w poprzednim wydaniu. Tym razem nie ma jakiejś rewolucji jak przy poprzednich modelach jeśli chodzi o porównanie następujących po sobie wersji. Jednakże pewne zmiany są. Właściwie potwierdzę kilka podstawowych informacji z recenzji na TW . Serwis i gra wolejem jest solidniejsza niż w poprzednim Vcore Pro 97.
Wydaje mi się że nowszy model ma trochę więcej mocy. "Plowthrough" też nieco bardziej odczuwalny.

Manewrowość i stabilność:
Vcore Pro 97 330 (2019) jest nieco mniej manewrowy niż poprzednia wersja ale swobodniej nim operować niż Duel G 97 oraz Tour G 97. Wydaje się być stabilniejszy niż poprzednik. Bliżej mu tu do Duel G i Tour G.

Czucie:
Vcore Pro 97 330 (2019) jest bardziej wytłumiony (muted?) niż poprzednik przy czym nie jest to raczej czucie Tour G. Zdaje się prawie wszyscy producenci idą chyba obecnie w ta stronę.

Ogólnie jest to model gdzieś pomiędzy poprzednim Vcore Pro 97 330 a Duel G 97 330, przy czym bliżej mu do wcześniejszego Vcore Pro 97 :) . Jest spora szansa, że to wypośrodkowanie będzie mi odpowiadać. Duel G 97 w moich rękach grał dosyć płasko, solidnie. Vcore Pro 97 z większym dostępem do rotacji ( dla gracza na moim poziomie) i gry kątowej przy większej manewrowości kosztem nieco mniejszej stabilności .
Yonex :)
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Yonex 2019

A jakbyś porównał Duel G do Vcore Pro (tej poprzedniej wersji)?
Awatar użytkownika
Django
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 8 wrz 2010, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

Re: Yonex 2019

Clapton pisze:A jakbyś porównał Duel G do Vcore Pro (tej poprzedniej wersji)?
Biorąc pod uwagę moje umiejętności (gram częściej płasko niż rotacyjnie) i styl gry (all rounder 4.0 do 4.5) oraz to że w Duel G 97 pomijam wciąganie topowej struny poziomej, tak bym je porównał:

Manewrowość: Vcore Pro 97
Stabilność: Duel G 97
Plowthrough: Duel G 97
Rotacja: Vcore Pro 97
Czucie/komfort (dla mnie): Vcore Pro 97
Yonex :)
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Yonex 2019

Czyli dla gościa grającego głównie deble to jednak Vcore Pro?
Awatar użytkownika
Django
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 8 wrz 2010, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

Re: Yonex 2019

Clapton pisze:Czyli dla gościa grającego głównie deble to jednak Vcore Pro?
Grałem w debla obiema rakietami (tą najnowszą nie) . W mojej ocenie Vcore Pro 97 był lepszym wyborem do gry podwójnej.
Yonex :)
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Yonex 2019

Dlaczego Yonex nie podaje sztywności swoich rakiet? Np.
https://www.Yonex.pl/tenis/rakiety/vcor ... p864849086
Dla mnie to jeden z kluczowych parametrów rakiety...
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Yonex 2019

Grałem dzisiaj obiema rakietami: Duel G 100 300g oraz Vcore Pro 100 300g (poprzedni model). Pomimo, że obie mają balans 320 mm, to wyraźnie czułem, że Vcore Pro jest bardziej wyważona na rączkę niż DuelG. W odbiciach z głębi kortu Vcore jest bardziej stabilny, pewny. Przy volleyach zdecydowanie lepszy niż DuelG. DuelG zaś zdecydowanie daje szybszy i bardziej soczysty serwis oraz większy power z głębi kortu. Takie są moje odczucia.
Nadal nie wiem natomiast dlaczego pomimo tego samego balansu mam zdecydowanie różne odczucia na ręce w ich wyważeniu.
dariuszek75
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 2 sie 2009, 15:21
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Yonex 2019

A jak z komfortem, możesz porównać? I czy nowy jest bardziej manewrowalny?
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Yonex 2019

Clapton pisze:Pomimo, że obie mają balans 320 mm...
Rozumiem, że dokładnie zmierzyłeś gdzie wypada środek ciężkości przed i po naciągnięciu?

Nawet jeśli obiektem badawczym są ramy Yonexa nie należy w ciemno przyjmować, że parametry są zgodne z deklaracją producenta - przypominam, jest coś takiego jak dopuszczalna tolerancja w parametrach produktu i Yonex nie jest tutaj wyjątkiem.

Nawiasem mówiąc mam małe deja vu... mógłbym przysiąc, że kwestia momentu bezwładności była już właśnie przy okazji Twoich wątpliwości wałkowana. Niemniej warto przytoczyć dane Tennis Warehouse podane dla naciągniętych pojedynczych badanych egzemplarzy będących temat tego niejako rozdzialiku ninijeszego tematu:

Duel G
Waga: 315g
Balans: 329mm
Swingweight: 311 kg*cm^2
Twistweight: 13,8 kg*cm^2


Vcore Pro
Waga: 318g
Balans: 330mm
Swingweight: 323 kg*cm^2
Twistweight: 14,4 kg*cm^2


Cyferki mówią same za siebie, choć oczywiście nie bez racji będzie ten kto napisze, że przepaść w wartościach wskazanych parametrów może nie mieć miejsca w przypadku testowanych egzemplarzy.

Warto podkreślić, że bardzo dobrze, że tego typu rozważania, wątpliwości i/lub dociekania publikowane są na łamach forum.
Daje to okazję/pretekst do wyłożenia krótszych lub dłuższych wywodów o charakterze edukacyjnym. Choć nie przeniesie się to na wyniki na korcie to przy odrobinie szczęścia i umiejętnego wykorzystania zdobytych informacji powinno ułatwić poszukiwania kolejnej rakiety... kiedy ten czas nadejdzie, ma się rozumieć.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Yonex 2019

El Diablo pisze:
Clapton pisze:
Duel G
Waga: 315g
Balans: 329mm
Swingweight: 311 kg*cm^2
Twistweight: 13,8 kg*cm^2


Vcore Pro
Waga: 318g
Balans: 330mm
Swingweight: 323 kg*cm^2
Twistweight: 14,4 kg*cm^2


Cyferki mówią same za siebie...
Też tak pomyślałem i poszedłem sprawdzić cyferki na TWU, ale Clapton napisał "Vcore Pro jest bardziej wyważona na rączkę niż DuelG", co dla mnie jest synonimem tego, że to Vcore Pro operuje się łatwiej, więc po niej spodziewałbym się niższych *weight. A cyferki z TWU mówią odwrotnie. :)

W tym wypadku stawiałbym jednak na różnice QA między poszczególnymi egzemplarzami.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Yonex 2019

Animal pisze:Też tak pomyślałem i poszedłem sprawdzić cyferki na TWU, ale Clapton napisał "Vcore Pro jest bardziej wyważona na rączkę niż DuelG", co dla mnie jest synonimem tego, że to Vcore Pro operuje się łatwiej, więc po niej spodziewałbym się niższych *weight. A cyferki z TWU mówią odwrotnie. :)
Przynajmniej któryś z nas wczytał się w tekst. :::gd::: Ja już na autopilocie jak widzę stwierdzenia "bo balans jest identyczny" lecę po porównanie 2 wybranych egzemplarzy na TWU.

Niemniej ziarnko prawdy w tym co napisałem dalej jest, i jest to pośrednio to co zacytowałem poniżej - najpewniej te rakiety nie mają być identycznymi produktami różniącymi się jeno 1 struną poziomą.

Animal pisze:W tym wypadku stawiałbym jednak na różnice QA między poszczególnymi egzemplarzami.
Powiedziałbym, że w pierwszej kolejności QC, choć QA też odgrywa swoją rolę w tym.
Na inżynierii produkcji uczono mnie, że QC skupia się na produkcie, a QA na procedurach i procesie produkcji.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Yonex 2019

TomPL pisze:Dlaczego Yonex nie podaje sztywności swoich rakiet? Np.
https://www.Yonex.pl/tenis/rakiety/vcor ... p864849086
A podpowie mi ktoś, gdzie szukać jakie są sztywności rakiet Yonexa?
Rozglądam się za nową rakietą na emeryturę a bez takich informacji ani rusz...
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Yonex 2019

TomPL pisze:
TomPL pisze:Dlaczego Yonex nie podaje sztywności swoich rakiet? Np.
https://www.Yonex.pl/tenis/rakiety/vcor ... p864849086
A podpowie mi ktoś, gdzie szukać jakie są sztywności rakiet Yonexa?
Rozglądam się za nową rakietą na emeryturę a bez takich informacji ani rusz...
Nie jestem pewien, czy to dokładnie ta rama, ale jeśli tak to proszę, a jeśli nie to trudno. ;)
https://www.tennis-warehouse.com/Yonex_ ... C1300.html

Ale Yonex na emeryturę? O_O
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Yonex 2019

Dzięki! Stiffness:65 - hmmm, jakoś mało...
Może dla mnie bardziej odpowiednia będzie ta, Stiffness:69
https://www.tennis-warehouse.com/Yonex_ ... -VC1H.html

A co - Yonex nie pasuje do emerytury?! To rakieta tylko dla młodzieży? ;D
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Yonex 2019

Kupisz Yonexa to będziesz zobowiązany zachowywać się na korcie jak Kyrgios ;).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Animal
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 140
Rejestracja: 26 mar 2016, 14:33

Re: Yonex 2019

El Diablo pisze: ...
Animal pisze:W tym wypadku stawiałbym jednak na różnice QA między poszczególnymi egzemplarzami.
Powiedziałbym, że w pierwszej kolejności QC, choć QA też odgrywa swoją rolę w tym.
Na inżynierii produkcji uczono mnie, że QC skupia się na produkcie, a QA na procedurach i procesie produkcji.
To "QA" to tak hasłowo, bez zastanawiania się, w którym momencie czegoś nie dopilnowali. Inna sprawa, że parametry, które są na rakiecie (waga, balans) zgadzają się, więc może *weight nie pilnują / nie kontrolują.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Yonex 2019

Jakuboto pisze:Kupisz Yonexa to będziesz zobowiązany zachowywać się na korcie jak Kyrgios ;).
To może być interesujące, chyba się zdecyduję. :]
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Yonex 2019

Dzięki El Diablo za bardzo ciekawe informacje oraz włączenie się do tematu. Moim zdaniem, nawet jeżeli jakiś temat był już wałkowany (a chyba prawie każdy już był), to nie zaszkodzi co pewien czas wrzucić garść informacji dla tych co może nie za długo są z nami na Forum.
A więc: o czym decydują swing- oraz twist- weight?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Yonex 2019

https://vimeo.com/263957148

Na powyższym p. Gugel rozprawia o tym jak analizuje poszczególne składowe rakiety - swoją drogą ciekawy człowiek, z jednej strony przykłada dużą wagę do szczegółów i, nazwijmy to, aspektów technicznych (pomiar rzeczywistej powierzchni główki rakiety, TW, SW, ważenie główki i rączki rakiety itp. itd.), a z drugiej widziałem filmiki, już chyba niedostępne, jak obchodzi się z rakietami - o ile dba o "dokładność merytoryczno-techniczną" tak podczas najprostszych czynności potrafi zdrowo puknąć ramą, a to o stół, krzesło, maszynę do naciągania... ale to takie moje luźne obserwacje. :)

Wracając do filmiku:
pomiar TW - od ca. 2:10;
pomiar SW - od ca. 2:30.

Nie wiem czy jest sens zagłębiać się w kwestie TW biorąc pod uwagę, że Naszym jedynym źródłem informacji na temat tego parametru jest w zasadzie Tennis Warehouse, a nawet oni podają tę wartość dla pojedynczego egzemplarza - kto wie jaki jest rozkład tego parametry dla danej partii.
W skrócie można przyjąć, że TW ma większe przełożenie na stabilność główki rakiety niż pozostałe parametry,
Jeśli chodzi o dynamikę to przy centrycznym trafieniu SW ma większe znaczenie ale im bardziej niecentryczne (odległe od osi rączka-główka) tym znaczenie TW rośnie.

Więcej o TW można przeczytać w artykule Brody'ego:
http://www.tennisindustrymag.com/articl ... eight.html
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Yonex”