Regulamin forum
Ideą obecnego systemu organizacji działu jest zapewnienie użytkownikom przejrzystej nawigacji pośród licznymi tematami sprzętowymi obecnymi na forum.

Producentów sprzętu tenisowego, w tym rakiet, jest wbrew pozorom bardzo dużo jednakże zainteresowanie jak i dostępność ich produktów jest mocno ograniczone. Z tego względu zdecydowaliśmy się na utworzenie osobnych folderów dla najczęściej omawianych rakiet, modele producentów, którzy nie mają osobnego folderu jak również tematy dotyczące innych kwestii np. sztywności i jej wpływu na moc rakiety etc. należy umieszczać w folderze "Pozostałe". Nie zdecydowaliśmy się na bardziej rozbudowaną "klasyfikację" aby nie było wątpliwości gdzie co umieszczać.

Życzymy miłej gry,
Redakcja TenisNET
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Head MicroGel Radical MP

Head MicroGel Radical MP
Data wydania: 2007 rok
Prekursor: Head Flexpoint Radical MP
Sukcesor: Head YouTek Radical MP

Po wersji Liquidmetal to właśnie wydanie MicroGel jest najdłużej oferowanym w sprzedaży modelem Radicala w ciągu ostatnich 15 lat.

Obowiązkowo trzeba zacząć od tego bez czego prawdziwy inżynier żyć nie może czyli cyferek...
Model na papierze prezentuje się następująco:
Powierzchnia główki: 98 cali² (630 cm²)
Długość: 27 cali (685mm)*
Rama: 21mm (stała)*
Przeplot: 18x20
Waga (bez naciągu): ±295g*
Balans (bez naciągu): ±325mm*
Swingweight (z naciągiem): ≈315 kg·cm²**
Sztywność (z naciągiem): ≈57RA**

A jak to wszystko przekłada się na grę?
Jest to model, który można zaklasyfikować do tzw. lekkich rakiet zawodniczych - dzięki niższej wadze statycznej oraz dynamicznej pozwala na połączenie tak pożądanego czucia i precyzji ram profesjonalnych z lekkością charakteryzującą rakiety rekreacyjne.

Biorąc to pod uwagę nie powinno więc dziwić iż nie jest to rakieta dla początkujących. Sugerowane NTRP aby w pełni wykorzystać możliwość tego modelu oceniłbym na solidne ≥4,0.

Ze względu na swoją charakterystykę rakieta najlepiej sprawdza się w grze na całym korcie (styl gry: allround).

Wąska rama i niska sztywność nie sprzyja pasywnej grze z linii końcowej, natomiast niewielki balans na rączkę oraz niska waga zwiększa wymagania w celu skutecznej gry przy siatce. Doliczając do tego zamknięty przeplot Radical optymalnie prezentuje się w rękach często wchodzących w kort graczy ofensywnych grających płasko lub z niewielką rotacją awansującą.

Ta edycja Radicala jest naprawdę komfortowa, a niska sztywność jest wyraźnie wyczuwalna przy uderzeniach. W kombinacji z gęstym przeplotem pozwala to na używanie strun multifilamentowych bez obawy o ich szybkie zerwanie. Co z tego poniekąd wynika, zakładając iż użytkownik posiada przyzwoite umiejętności techniczne jest to bardzo ciekawa opcja dla osób borykających się z bólami łokcia oraz nadgarstka.

Nie łudźmy się jednak, tylko dobra technika pozwoli na efektywną grę tą rakietą. Niska sztywność o ile dobra dla łokcia sprawia iż rakieta poza sweetspotem jest wyjątkowo anemiczna, grając niecentrycznie doświadczymy znaczącego spadku w stabilności oraz mocy, której i tak jest niewiele - wąska rama, gęsty przeplot i opisywana niska sztywność. Dlatego też biorąc tą rakietę pod uwagę gorąco doradzam sprawdzenie jak sobie z nią radzimy pod presją i w defensywie. Może się okazać iż niedostatek mocy połączony z głębokimi zagraniami rywala sprawią iż zepchnięci daleko za linię końcową będziemy na łasce i nie łasce naszego przeciwnika nie mogąc wybronić się głębokim returnem.

Podsumowując jedna z najlepszych edycji Radicala w ostatnich latach, a zdecydowanie najbardziej komfortowy.

Recenzja Vivida: Klik!

Autorem tekstu jest Piotr J. Celary.
________________________________________
* - Parametry w zamierzeniu producenta.
** - Za Tennis Warehouse.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head MicroGel Radical MP

Nie zgadzam się co do opinii o braku mocy.
Mocy jest mało jeżeli odniesiemy to do jakiegoś nawet tweenera z rozszerzającym się profilem ale nie o to chodzi.
Zasadne jest odniesienie do całej rodziny Radicali od ich początku (model Trisys 260).
I tu akurat właśnie model z serii MG ma według mnie najwięcej mocy ze wszystkich dotychczasowych serii Radicali. Na początku jak zacząłem nim grać nawet mi to przeszkadzało i musiałem wciągnąć go o 1kg więcej niż normalnie by to skompensować a przy okazji zyskać "za darmo" na kontroli i czuciu ;)
Z tą mocą jest tak, że przy miękkiej ramie, a Radical MG taką ramą niewątpliwie jest, moc jest odczuwalna gdy dysponujemy dobrą techniką i dynamiką zagrania.
Jeżeli natomiast są większe braki techniczne i dynamika leży - mniejszy zamach, a przede wszystkim wyprowadzenie zagrania praktycznie ruchem jednostajnym (powinien być jednostajnie przyspieszony) to wtedy faktycznie można tę ramę odebrać jako cierpiącą na brak mocy a dodatkowo mało stabilną.
Ale przecież to nie usprawiedliwia takiej ostatecznej oceny jakiej dokonał ED.
To nie jest rama dla początkujących.
Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jeżeli ktoś nie czuje dobrej dynamiki tej ramy to widocznie jeszcze tenisowo do niej nie dorasta.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Head MicroGel Radical MP

Vivid pisze:Zasadne jest odniesienie do całej rodziny Radicali od ich początku (model Trisys 260).
Czy aby na pewno zasadne?

Trisys należał jeszcze do Radicali, które są bliższe dzisiejszym Prestige'om (325g bez naciągu), a matryca też inna.

Od Ti Radicala modele są "odchudzone" na 295g bez naciągu.
Wersja Titanium była najsztywniejsza.
Wersja MicroGel najbardziej miękka.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head MicroGel Radical MP

Rama się konstrukcyjnie zmieniła, a choćby ostatni YouTek? Profil, paleta?
Tak można dyskutować i oczywiście sens będzie. Ale w mojej ocenie najsensowniej odnieść to do rodziny nazwanej przez producenta Radical MP czy OS, ostatnio Pro, ale nie Team.
W sumie od początku były tylko MP i OS.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Head MicroGel Radical MP

Żeby nie szukać przypomnę parametry wszystkich dotychczasowych Radicali MP/OS...
SPOILER:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head MicroGel Radical MP

Nie ma jak made in ... Czajnikowo :).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Head MicroGel Radical MP

Vivid pisze:Nie zgadzam się co do opinii o braku mocy.
Mocy jest mało jeżeli odniesiemy to do jakiegoś nawet tweenera z rozszerzającym się profilem ale nie o to chodzi.
Zasadne jest odniesienie do całej rodziny Radicali od ich początku (model Trisys 260).
I tu akurat właśnie model z serii MG ma według mnie najwięcej mocy ze wszystkich dotychczasowych serii Radicali..
Hmm Vivid czy mi się wydaje, czy swego czasu pisałeś z kolei, że właśnie Radek z serii YT ma najwięcej mocy z dotychczasowych serii? Coś mi się wydaje, że pisałeś jak dla Ciebie Radek YT odpada bo sporo więcej mocy niż seria MG :?.
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head MicroGel Radical MP

Nie bardzo. YT jest o 0,5mm grubszy i jest zdecydowanie sztywniejszy. Traci na tym czucie. Tego się czepiałem odnośnie YT.
To właśnie po zakupie MG pisałem o tym, że mi z niej mocno piłka odchodzi.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Head”