Regulamin forum
Ideą obecnego systemu organizacji działu jest zapewnienie użytkownikom przejrzystej nawigacji pośród licznymi tematami sprzętowymi obecnymi na forum.

Producentów sprzętu tenisowego, w tym rakiet, jest wbrew pozorom bardzo dużo jednakże zainteresowanie jak i dostępność ich produktów jest mocno ograniczone. Z tego względu zdecydowaliśmy się na utworzenie osobnych folderów dla najczęściej omawianych rakiet, modele producentów, którzy nie mają osobnego folderu jak również tematy dotyczące innych kwestii np. sztywności i jej wpływu na moc rakiety etc. należy umieszczać w folderze "Pozostałe". Nie zdecydowaliśmy się na bardziej rozbudowaną "klasyfikację" aby nie było wątpliwości gdzie co umieszczać.

Życzymy miłej gry,
Redakcja TenisNET
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Trzysetki zaczynają być dla mnie za lekkie (zobaczymy jak się to coś rozwinie).
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

yidam pisze:Trzysetki zaczynają być dla mnie za lekkie (zobaczymy jak się to coś rozwinie).
Moje trzysetki z fabrycznym replacementem, dwoma overgripami (PP Aqua Zorb) i naciągiem ważą ok. 327g. Twoje przypuszczam, że niecałe 320g jeśli używasz jednej owijki. To już jest masa całkiem przyjemna. Jesteś pewien, że to kwestia masy rakiety a nie balans sprawia Tobie takie a nie inne wrażenie ?
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Na 100% masa, balans jest OK, swingweight też mógłby być wyższy.

Póki co nie kombinuję z oglądaniem się za nowymi packami, dołożę trochę masy do rączki i na główkę i zobaczymy jak się będzie sprzęt zachowywał.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Heh, BM toś mnie lekko zmartwił, ale dzięki za radę.

No cóż, pogram do końca sezonu i w okolicach jesieni zaczną się testy sprzętu w okolicy 310-315g bez naciągu 6-8 HL główka 95-98. Ale to już temat na inny wątek.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Ja bym nie demonizował... sprawdź i zaznacz sobie balans rakiety jaki teraz masz metodą palucha, wypełnij rączkę watą dołóż po 2g w każdej komorze, zrównoważ to taśmą ołowiową na 3 i 9 aż balans będzie mniej więcej taki jak na początku i będzie okey.

Ile to doda wagi? Max.: 15g

I to jest tak... w zależności od M-Fila będzie różnie ale przyjmijmy dane producenta:
Rakita naciągnięta: 312g
Overgrip: +/-5g

To w sumie bez modyfikacji M-Fil 300 będzie oscylował w okolicach 320g... podprowadzenie go pod 330-335g nie jest jakimś ekstremum wg. mnie... a koszta takiego zabiegu są znikome*

* - taśma ołowiowa (25-30zł), ciężarki (do 2zł), wata (do 1,50zł/100g)
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Nie wiem, może Daroos przy swoich majstrował?
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Vivid pisze:Nie wiem, może Daroos przy swoich majstrował?
Nie majstrował, ale się przymierza...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

BM pisze:Dwa miejsca umieszczania ciężarków i już gubisz twardość ramy. Jeżeli taki masz cel to ok, ale to jest już poważna ingerencja w parametry rakiety.
Oczywiście jest to już pewna ingerencja w parametry ale czy aż tak wielka?

Przykładowo... przerzucam się na skórzane owijki bazowe teraz jako że Protenis mi udostępnił te które mnie interesowały i wyobraź sobie że różnica w wadze tej owijki a przeciętnego syntetyka to ponad 10g... no to muszę to zrównoważyć przynajmniej 10g ołowiu na główce.

Ja do tego podchodzę tak... max. dodana waga w postaci ołowiu itd. nie powinna przekraczać tych 30g, a bezpieczną granicą jest dobrze rozłożone 20g. Oczywiście jeśli walniemy wszystko na 12h to będzie to tragedia... ale jeśli rozłożymy to na rączkę, widełki i 3&9 ewentualnie 6h to nie będzie tak źle.

I tak wg. mnie jeśli Yidam ładnie rozłoży te 15g na rączkę i godzinę 3 to ingerencja nie będzie tak duża... Blake, Sampras, Ginepri walą tyle ołowiu że boli...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Ależ zgadzam się w 100%! Przy modyfikacji rakiet jest pewna wartość graniczna po przekroczeniu której ołów zamiast pomagać psuje czucie... ale dobrze rozłożone 30g nie powinno niczego negatywnego sprawić no chyba że walniemy 15g na 3 i 15g na 9 to wtedy mamy ultra hyper hammera :D
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Tzn. trzeba jeszcze podkreślić że 30g to dużo dla rakiet lżejszych, ramy wrodzonie ciężkie lepiej znoszą 30g niż leciutkie Airflowy itd. to jest kwestia proporcji...

Teraz sobie tak pomyślałem... ciekawie by było umieścić wagę w 4 miejscach na 10&2 8&4 jednocześnie! :D

Poza tym BM my się różnimy... Ty jesteś mnichem który nie chce zaburzać "naturalnego" porządku w ramie, maksimum dla Ciebie to zdjęcie owijki bazowej i granie bez niej... Ja z kolei jestem jak dr. Frankenstein, chciałbym spróbować każdej możliwości, zmodyfikować tak aby zobaczyć gdzie jest granica, której przekraczać nie wolno :D
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Jutro lecę do sklepu po taśmy i inne elementa tuningu.

Założenie jest takie:
2g na drugiej, czwartej, ósmej i dziesiątej godzinie.
8g do rączki.
Oczywiście po gramie na każdą stronę wspomnianego punktu, bo jeszcze wyjdzie, że będę musiał malować logo na naciągu tylko z jednej strony*

Na razie jedna rakieta, żeby móc porównać.

Balans powinien być zachowany, swingweight powiększyć.
PitS, popraw mnie jeśli w powyższym zdaniu się mylę.

A co sądzicie o wlepieniu ołowiu do środka rączki zamiast zabawy z watą i obciążnikami wędkarskimi?


*kto wie o co chodzi temu tłumaczyć nie trzeba :wink:
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Nie mylisz się balans to zjawisko statyczne i pięknie to ująłeś, a moment dynamiczne (jak każda bezwładność). Gdyby zakładać brak ruchu to jest współczynnik bezwartościowy, im szybszy ruch on bierze przewagę nad balansem.
Gdzieś podawałem dokładny co do joty wzór, który wyprowadzałem dla modyfikacji ale to szczegół.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

yidam pisze:A co sądzicie o wlepieniu ołowiu do środka rączki zamiast zabawy z watą i obciążnikami wędkarskimi?
Że co? Jak "otworzysz" rączkę to zobaczysz że w sumie tak dużo miejsca do manewrowania nie ma... Ja osobiście nie mogę sobie wyobrazić przylepiania taśmy ołowiowej w rączce... ale próbować możesz :wink:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Intuicja podpowiada mi żeby obciążnik w rączce jednak był na tyle sztywno zamocowany aby nawet z tłumieniem przenosił swoja własną bezwładność poprzez wyściółkę na rączkę. 1. To zwiększy stabilność rączki 2, O ten dodatek wagi/bezwładności właśnie nam chodzi przez takie działanie
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Gdyby nie te "mocowanie" butt-cap'a (na bezczela za pomocą czterech zszywek tapicerskich) to może było by więcej miejsca na manewry bojowe.

Niestety sytuacja ma się tak a nie inaczej i pozostaje opcja wata + obciążniki ołowiane. Chodzi mi jeszcze po głowie (dla lepszego mocowania) zastąpienie waty pianką silikonową (taką jak do montażu okien).

No i najtrudniejsze do wykonania to będzie odmierzenie tych kilku gramów (obciążniki i wata) wagi nie mając. Choć dla chcącego nic trudnego. Najwyżej skonstruuję wagę szalkową przy użyciu patyczka do szaszłyków i kilku centymetrów nici (heh, aż mi się pomysłowy Dobromir* przypomniał - dla młodszych czytających: rysunkowy polski protoplasta MacGyver'a). Taśma ołowiana jest przecież pakowana jakoś rozsądnie (paski po pół grama, czy jakoś tak).


*scenariusz: Adam Słodowy
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

W zależności od producenta możesz mieć już pociętą na paski o określonej wadze ale również może być taśma "w rolce". Poza tym... DASZ RADĘ! :wink:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Operacja się udała. Obie pacjentki czują się świetnie.

Okazało się, że moje packi mają różny balans (różnica ok. 2mm).
Około 1 grama więcej do rączki jednej z nich rozwiązało problem.
Aktualnie obie z całym rynsztunkiem (naciąg, owijki) mają balans 13 1/8 cala (33.3 cm). Zważyć ich nie mam jak. A szkoda.
Dodam, że odrobinę przesunąłem balans w kierunku rączki: 2 i 4 mm.

Rozmieszczenie masy tak jak wspomniałem wcześniej.

Nie dopychałem waty do rączek. Odważniki oblepiłem taśmą ołowianą i dopiero wówczas watą. Dogiąłem odpowiednio istniejące zszywki wewnątrz rączek i oparłem na nich dodatkową masę, kapsle wcisnąłem na styk, tak, że nie powinno nic się w środku ruszać, ani kapsle odpaść w trakcie gry. Całość jest bardzo stabilna i nie wymagała takiej interwencji w rakietę jak to opisano na TW.

Na kort wyjdą dopiero w środę. Opiszę jak się spisują.

Aktualizacja...

Trochę już pobiegałem po korcie z ołowiem na rakietach i uważam efekt operacji za satysfakcjonujący. Wydaje mi się, że rakieta się nie rozregulowała i nabrała masy do oczekiwanej (jak na moje warunki i poziom gry). Przy okazji nabrała jakiejś takiej stabilności.

Jeszcze teraz wciągnę świeży naciąg i rozniosę oponentów. Nota bene mam od miesiąca nowego szefa i okazało się, że grywa w tenisa, zatem w nadchodzącym tygodniu mam zamiar pogonić go po rogach kortu.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Ta różnica w balansie wśród 300-ek jest bardzo popularna zauważyłem. Moje także mają różniący się balans o jakieś 1-2mm, ale nauczyłem się z tym sobie radzić :) Na razie nie zamierzam ich modyfikować choć na sezon zimowy możliwe, że będę przy nich majstrował, wówczas zgłoszę się do Ciebie Yidam.
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Chyba wypadałoby dodać, że pytanie z tytułu wątku otrzymało dość jasną odpowiedź.

Zobaczymy jak minie sezon (dla mnie odliczany od 1-go stycznia do 31 grudnia) i jeśli problem się pojawi ponownie to wówczas już trzeba będzie pomyśleć o nowych kijkach. Więcej ołowiu trzysetki chyba już nie zniosą.

Daroos, myślę, że dokonana modyfikacja filozofią wielką nie była, ale jakby co zawsze mogę fotki podrzucić. Może jeszcze dzisiaj, jak znajdę chwilę, coś wrzucę na net i wkleję tu link.

Aktualizacja:

Zagrałem z szefem i okazało się, że to ja zostałem rozstawiony po kątach.
6:0 6:0 6:0. Wstyd.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek
Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Re: M-Fil 300-tki Yidama czyli modyfikować czy zmienić?

Celowy dubel, bo nijak się to co mam do napisania ma do poprzedniego postu.

Postanowiłem pomajstrować znów ostatnio i dorzuciłem 3g na rączkę. Przeniosło to balans o 1 pkt (3mm) w kierunku HL.

Efekt: rakieta straciła swoje właściwości. Rozmontowała się niczym Dogde Viper w Transformersach. Nie dało się tym czymś grać (efekt nie do opisania ludzkimi słowami) i nalepki szybciej zniknęły z rakiet niż się na nich pojawiły.
Jednym słowem: trzysetki nie łykną niczego powyżej 16g.
Wilson [K]Factor 6.1 Tour
"In government, the scum rises to the top." - Friederich Hayek

Wróć do „Dunlop”