Regulamin forum
Ideą obecnego systemu organizacji działu jest zapewnienie użytkownikom przejrzystej nawigacji pośród licznymi tematami sprzętowymi obecnymi na forum.

Producentów sprzętu tenisowego, w tym rakiet, jest wbrew pozorom bardzo dużo jednakże zainteresowanie jak i dostępność ich produktów jest mocno ograniczone. Z tego względu zdecydowaliśmy się na utworzenie osobnych folderów dla najczęściej omawianych rakiet, modele producentów, którzy nie mają osobnego folderu jak również tematy dotyczące innych kwestii np. sztywności i jej wpływu na moc rakiety etc. należy umieszczać w folderze "Pozostałe". Nie zdecydowaliśmy się na bardziej rozbudowaną "klasyfikację" aby nie było wątpliwości gdzie co umieszczać.

Życzymy miłej gry,
Redakcja TenisNET
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Babolat - Pozwy i ugody w USA

Przypomnę pokrótce kwestię... swego czasu Babolat został pozwany w Stanach Zjednoczonych w związku z procederem reklamowania swoich rakiet jako używanych przez określonych zawodników czyli praktyki jaką określamy "farbowaniem" (ang. paintjob).
Jest to ni mniej ni więcej nadawanie rakietom zawodników szat graficznych modeli sprzedawanych przez producenta. To samo w sobie nie jest złamaniem prawa, złamaniem prawa jest reklamowanie, informowanie etc. iż zawodnik X używa w cyklu rozgrywek zawodowych produktu Y , który jest sprzedawany w sklepie. To że powiedzmy Pro Tour 630 pomalowany jest jak Graphene Radical nie jest więc podstawą do pozwu.

Jest to sprawa z którą od dawna walczymy rzucając światło na takie zabiegi w osobnym dziale "Sprzęt zawodników", najsmutniejsze jest to że mimo tego mało osób jest świadomych tego procederu, a nawet o zgrozo próbuje to kwestionować narażając się na śmieszność pokazując zdjęcia właśnie szaty graficznej.

Jednak powyższy pozew, który omawialiśmy na forum nie był jedynym. Okazuje się iż Babolat został również pozwany za reklamowanie używania w swoich rakietach wolframu (ang. tungsten). Ta sprawa była omawiana ale nie w tym kontekście. Przypomnę iż Babolat nałożył pod warstwą bezbarwnego lakieru małe skrawki materiału, aby były widoczne i klient był utwierdzony w przekonaniu iż rakieta zawiera wolfram. Zakładaliśmy, że skoro już wrzucił tak niewielkie skrawki materiału, które nie miały prawa mieć istotnego wpływu na rakietę jak sugerował Babolat to będzie to chociaż faktycznie wolfram... okazuje się że nie. rotfl

Drugi pozew również zakończony ugodą mówi iż Babolat może posługiwać się określeniem "GT Technology" (Technologia GT) ale nie może padać słowo tungsten (wolfram). :rolleyes:

Toż to prawdziwy paradoks, firma może dalej reklamować rakiety z "GT Technology", a przecież rozwinięcie tego to Graphite-Tungsten Technology czyli technologia grafitowo-wolframowa. rotfl
Podkreślam to dlatego że najczęściej rozwiązuje się problem zasłaniając się hasłami "nowoczesne materiały", specjalistyczna "mieszanka/kompozycja".

A potem "mondre" ludziska się dziwią jak przewracamy oczami gdy słyszymy hasła jak to rakieta jest sztywniejsza przez grafen w rakiecie. :rolleyes:


Jest to bardzo duża szpila wbita w producenta, bo o ile proceder farbowania ram jest powszechny to udowodnione przekłamanie w zakresie z czego jest wykonana rakieta to rzadkość.

Szczegóły tych spraw można znaleźć pod tym linkiem.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Może GT to Gran Tourismo. :wink:
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

PitS pisze:Może GT to Gran Tourismo. :wink:
Albo Grafit totalny :P.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Jakuboto pisze:
PitS pisze:Może GT to Gran Tourismo. :wink:
Albo Grafit totalny :P.
"Garego Tefal". ;)
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Po powyższych pozwach Babolat dołącza do grona "zabezpieczonych", pod każdym modelem rakiety można teraz znaleźć zapis:
TEAM Babolat PRO PLAYERS MAY PLAY WITH A CUSTOMIZED OR DIFFERENT MODEL THAN THE EQUIPMENT DEPICTED
Zawodnicy teamu Babolat mogą grać rakietami modyfikowanymi lub modelami innymi niż jest to pokazane.
Swoją drogą ciekawe, że nie rozsyłają tego typu informacji swoim przedstawicielom.
Na polskiej stronie Babolata nie ma o powyższym wzmianki, co więcej cytacik...
GT - GRAFIT TUNGSTEN - nowa technologia dla rakiet AERO. Zastosowanie włókien GT wzmacnia konstrukcję ramy rakiety dając jej przez to dodatkową szybkość i znakomitą rotację.
To co? Pozywamy? rotfl :wink:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Nakupić ich rakiet i pozywać rotfl . Ale jeśli to przez polski sąd miało iść to kiepska sprawa...
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Najpierw przez polski, potem przez UE. Rozbolał mnie mózg jak o tym pomyślałem.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Stare ale pośrednio w temacie używania nowoczesnych materiałów w rakietach tenisowych - czytaj!

Dla nieznających angielskiego najistotniejsze:
- Head nie mógł/nie był w stanie określić gdzie w ich rakietach jest grafen i jak przekłada się na właściwości rakiety - to jest o tyle zabawne, że materiały reklamowe podają gdzie jest zastosowany i co robi :];
- podczas przeprowadzonych badań nie udało się znaleźć grafenu jednakże jak podkreśla osoba odpowiedzialna za badania jeśli są to b. małe ilości rozproszone w rakiecie znalezienie go jest w zasadzie niemożliwe, tak samo jak określenie czy, jeśli w ogóle, coś daje - nie lubię kiedy nie ma metodologii ale uwzględniając całą powszechną wiedzę w temacie od faktu, że nowoczesne materiały to marketingowy pic, a kończąc na tym, że grafen miałby być dorzucany do żywicy epoksydowej akceptuję taką formę przedstawienia sprawy;
- patent Heada jest bardzo ogólny i mówi o możliwości użycia płatków grafenu rozrzuconych w matrycy - w zasadzie sprowadzałoby się to do dorzucenia do wspomnianej wcześniej żywicy grafenu w takiej formie jaką można otrzymać za pomocą ołówka i taśmy klejącej czyli formie bezużytecznej.

Wniosek jest zasadniczo jeden, wziąć odrobinę materiału w bezużytecznej formie, wrzucić do rakiety w nieznaczących ilościach i ze spokojną głową reklamować, że używa się nowego, super materiału.
Nawiasem mówiąc, jest jeszcze starszy artykuł dot. używania tytanu ale ten już nie dotyczy rakiet tenisowych. :wink:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Czyli weź drewniany szpadelek, przytwierdź owijkę aluminiową zszywką i ... "AluPower Racquet". :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
classic
Bywalec
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 20 lut 2016, 20:12

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Z bazaltem i kevlarem jest tak samo?
Też tylko płatki dzisiaj dodają?
El Diablo czytając Ciebie to tenis opanowali kanciarze i cwaniaki. Pewnie tak jest.
Przykre.
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Ale tak szczerze mówiąc czy w kolejnych odsłonach rakiet serii np. Radical coś się zmienia oprócz koloru? Mam na myśli odczuwalne zmiany a nie tylko na papierze. :)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

classic pisze:Z bazaltem i kevlarem jest tak samo?
Też tylko płatki dzisiaj dodają?
El Diablo czytając Ciebie to tenis opanowali kanciarze i cwaniaki. Pewnie tak jest.
Przykre.
Szczęściem w nieszczęściu jest to, że kevlar* i bazalt** póki co faktycznie były wplatane między grafit.
Ale już na przykład taki tytan był również ściemą marketingową. Generalnie można przyjąć iż większość "kosmicznych" materiałów jest najpewniej tylko marketingiem - aerogel, grafen, d3o.
Czasem warto też się wczytać czym dany materiał dokładnie jest żeby zrozumieć czy faktycznie jego wkomponowanie w rakietę miałoby sens. Niemniej na ten moment istotą problemu jest jedno grafit, twaron, kevlar... niczego więcej nie potrzeba by zrobić doskonałą ramę... no może nie do końca. Potrzeba wiedzy!

Nawiasem z tych potencjalnie możliwych wydaje się, że Textreme może być faktycznie stosowany w ramach.

* - Sprawdzane na ramach, można znaleźć zdjęcia Dunlop z linii Hot Melt z kevlarowym mostkiem czy też zdjęcia niektórych Wilsonów z DBG.
** - Nie sprawdzone na ramach ale na filmikach z produkcji przewija się to więc można założyć, że raczej jest używany.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

100% grafit, ewentualnie grafit+kevlar. Od lat powtarzam, że to najlepsza konstrukcja rakiety.

Dzięki ED za link - jak zwykle coś ciekawego wyszukałeś! :)
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Sebex pisze:Ale tak szczerze mówiąc czy w kolejnych odsłonach rakiet serii np. Radical coś się zmienia oprócz koloru? Mam na myśli odczuwalne zmiany a nie tylko na papierze. :)
Grałem wszystkimi od początku serii. Różnią się. Ale nie znaczy to wcale, że to te "magiczne technologie". Raczej kwestia proporcji materiałów, ich pozycjonowanie w ramie, gęstość, sztywność itd.
Ale bywa i tak, że różnic odczuwalnych praktycznie brak, weźmy choćby wersję Graphene i Graphene XT. Ale na przykład między YouTek a YouTek Innegra różnica była zdecydowana.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Vivid pisze:
Sebex pisze:Ale tak szczerze mówiąc czy w kolejnych odsłonach rakiet serii np. Radical coś się zmienia oprócz koloru? Mam na myśli odczuwalne zmiany a nie tylko na papierze. :)
Grałem wszystkimi od początku serii. Różnią się. Ale nie znaczy to wcale, że to te "magiczne technologie". Raczej kwestia proporcji materiałów, ich pozycjonowanie w ramie, gęstość, sztywność itd.
Ale bywa i tak, że różnic odczuwalnych praktycznie brak, weźmy choćby wersję Graphene i Graphene XT. Ale na przykład między YouTek a YouTek Innegra różnica była zdecydowana.
Za krótko gram żeby grać YuoTekami. Jak zaczynałem karierę już był Graphene. Właśnie mi chodziło o Graphene vs Graphene XT. :)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Nie widzę żadnej różnicy między Graphene a Graphene XT (w wersji MP). Skok na kasę, trzeba było "odświeżyć" linię modelową ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Vivid pisze:Nie widzę żadnej różnicy między Graphene a Graphene XT (w wersji MP). Skok na kasę, trzeba było "odświeżyć" linię modelową ...
Ale jakoś dla psychicznego spokoju jak stanieją to zrobię zapas wersji Graphene. :twisted:
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Sebex pisze:Ale jakoś dla psychicznego spokoju jak stanieją to zrobię zapas wersji Graphene. :twisted:
Taki młody a już przypadek psychiatryczny. :P ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Babolat - Pozwy i ugody w USA

Młody? W moim wieku niektórzy już mieli kilka Szlemów i milionów $ na koncie. rotfl

Wróć do „Babolat”