Awatar użytkownika
yidam
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 480
Rejestracja: 6 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Calgary, AB, Canada

Prince QuikTrac Ti

Niedawno stałem się nabywcą butów Prince QuikTrac Ti (z podeszwą o wzorze Outsole DSS dedykowanym dla kortów trawiastych i twardych).
Moim problemem w szukaniu jakichkolwiek butów jest zawsze ich szerokość ponieważ stosunek długości do szerokości mojej stopy wynosi zaledwie 2,28, czyli po ludzku: długość 26cm, szerokość śródstopia 11,4 cm.
Z uwagi na ten problem spektrum poszukiwań jest zawsze zawężony i o decyzji zakupu decyduje zawsze pierwsze wrażenie.

Teraz o samym obuwiu. Najważniejsze jest to, że spełnia moje najważniejsze kryterium fachowo nazywanej tęgością obuwia. Buty leżą idealnie. Rewelacyjne trzymanie boczne uzyskane jest wyszukanym systemem sznurowania. Dwie przelotki – po jednej na każdą stronę buta – są wykonane w formie linki (dla mnie wygląda jak żeglarska i pewnie taką ma wytrzymałość) zamocowanej w podeszwie. Dzięki temu około 30% siły wiązania jest przenoszone bezpośrednio na podeszwę a nie za pośrednictwem wierzchniej części buta. Podobne rozwiązanie zastosowano w ostatniej przelotce, przy czym ową linkę poprowadzono tyłem buta tuż nad piętą. W połączeniu z dodatkową wypustką z tyłu (o ile tak to można nazwać) obejmującą ścięgno Achillesa dają rewelacyjne trzymanie tylne. Daje to efekt owiązania buta sznurówką dookoła. Wspomnę jeszcze o języku buta, który jest bardzo szeroki – przylega od ok. 5/6 szerokości stopy, co daje bardzo dobre trzymanie górne.
Efekt wszystkich wspomnianych elementów – but trzyma się stopy jak przyspawany. W połączeniu z dobrymi półowlanymi sznurówkami, które się nie rozwiązują zapomina się, że ma się na stopach jakiekolwiek obuwie.

But jest osadzony wysoko. Jest się półtora centymetra nad ziemią. Czyli przy serwisie mamy dodatkowe 15mm wyżej. Trudno mówić o wślizgach na twardym korcie (bo może się skończyć zębami w nawierzchni), ale przy hamowaniu nie ma efektu zjeżdżania stopy. Może uda mi się jeszcze zagrać przed totalnie deszczową w Irlandii jesienią i zimą na trawie prawdziwej, lub sztucznej. Wrażenia z pewnością opiszę edytując ten post. Jeśli się nie uda to z pierwszymi objawami wiosny obiecuję zagrać na trawie i opisać wrażenia.

Wentylacja obuwia dla osób, którym stopy pocą się ponadprzeciętnie może okazać się niewystarczająca. Ja osobiście nie odczułem dyskomfortu, a z pewnością nie jestem osobą, która po grze ma stopy suche jak pieprz.

Póki co nic nie mogę napisać o trwałości obuwia – zbyt mało godzin spędziłem grając w nich.

Buty należą do lekkich, mimo to i wcześniejszego stwierdzenia, że niemal się o nich zapomina z uwagi na trzymanie, but czuć na stopie (nie ma wrażenia biegania po korcie w skarpetkach – być może to efekt wysokości buta).

Łączenie śródstopia i pięty w podeszwie wykonano bardzo sztywne, użyto przy tym materiałów tytanowych (stąd oznaczenie Ti w nazwie obuwia).

Tłumienie pod piętą nie budzi zastrzeżeń. Producent dobrze zbalansował tłumienie i twardość. Nie ma efektu biegania po betonie jak i wpadania w krowią kupę. Trwałość zastosowanego tłumienia zweryfikuje czas, jednakże ma się wrażenie trwałości.

Cena: €55 (ok. 205-210 zł)


Podsumowanie:

Trzymanie boczne: 5/5
Trzymanie górne: 5/5
Trzymanie tylne: 5/5
Ochrona ścięgna Achillesa: 5/5
Elastyczność podeszwy: 2/5
Tłumienie: 4,75/5
Wentylacja: 4/5
Trwałość: ?/5
System sznurowania: 5,5/5 (Tu wyszedłem poza skalę, bo się naprawdę należy...)

Wróć do „Buty”