Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Nike Air Max Smash

Zakupiłem te buty i na korcie byłem w nich na razie przez dwie godziny. Trudno więc mówić o trwałości - skupię się więc na walorach meczowych.

Po założeniu natychmiast odczuwa się "siermiężną wygodę". Przy okazji recenzji Nike Air Zoom Vapor 3 BM porównywał te buty na poziomie komfortu do bolidu F1. Smash'e w tym kontekście przypominają raczej auto WRC. Jest umiarkowanie komfortowo, ale rozkłapane kapcie to w żadnym razie nie są. Jest w nich przyjemnie ciasno, a but zdecydowanie obejmuje stopę z boków nie pozwalając stopie na przesuwanie się. But jest też stabilny i podobnie jak jachty kilowe ma zwyczaj wracania "do pionu" nawet po postawieniu stopy lekko na krawędzi.

Po wejściu na kort natychmiast zauważa się funkcjonowanie technologii Air Max. Buty niesamowicie miękko poruszają się po korcie. Do tego stopnia, że w pierwszej chwili, aż zastanawiałem się dlaczego jest on tak strasznie "rozmięknięty". Kapitalne uczucie, które jednak bardzo szybko staje się niezauważalne (do komfortu człowiek przyzwyczaja się szybko). Nie miałem jeszcze przyjemności pobiegać w nich dłużej niż godzinę, więc trudno wyczuć, czy przy dłuższej zabawie stopy będą się miały tak doskonale jak po przeprowadzonych podejściach godzinnych. W teście za komfort - mimo relatywnej "ścisłości" - wysoka nota.

W ruchu buty sprawiają jeszcze lepsze wrażenie. Zakupiona przeze mnie para to model z podeszwą na mączkę. To co rzuca się od pierwszej chwili w oczy to nieprawdopodobna wręcz trakcja przód-tył. Te buty wgryzają się w nawierzchnię i dają nieprawdopodobną wręcz siłę ciągu. Dość, że dojście w nich do dobrze nawet zagranego skrótu stało się znacznie ułatwione. Zaskoczeniem dla mnie była natomiast trakcja boczna. W pierwszej chwili zadziwiła mnie jej ograniczoność, jednak po wykonaniu dwóch trzech ślizgów całkowicie zrozumiałem i zaakceptowałem koncepcję.

But do boku ciągnie dużo słabiej niż do przodu z powodu poprzecznych nacięć biegnących w poprzek podeszwy w przedniej części. Pięta jest od nich wolna, więc przy poruszaniu się na boki krokiem odstawnym należy obciążać równomiernie całą podeszwę buta. Przy wślizgu i przeniesieniu ciężaru na palce but zaczyna jechać jak po szynach, co można regulować dociążaniem i odciążaniem pięty i w dowolnym momencie w razie potrzeby natychmiast zakończyć przez ustawienie stopy na wprost. Bardzo wygodne i skuteczne.

Z pozostałych, mniej może istotnych kwestii - but prezentuje się nieźle i zapewnia umiarkowanie dobrą wentylację stopy. Z pewnością godny polecenia i możliwy do "wyczajenia" w dobrych cenach.

Podsumowując w skali od 1 do 6:
Trakcja: 4 (pierwotnie: 6)
Stabilność: 5
Waga: 5
Wentylacja: 4
Trwałość: 4 (pierwotnie: ?)
Wygoda: 5

OCENA OGÓLNA: 5
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Nike Air Max Smash

Po ponad półtora roku skorygowałem nieco swoja ocenę tych butów. Oceniłem trwałość na 4 (dobry - wcześniej: ?)) oraz skorygowałem wcześniejszą b.wysoką ocenę trakcji o dwa oczka w dół do 4 (dobry - wcześniej: 6). Po początkowym zachwycie i obecnej zmianie butów mogę z dystansem odnieść się do pierwotnej oceny "osiągów". But przeżył do dziś, choć zaczęła się już powolna degradacja, która nadgryzanie zaczęła od dekoracyjnych elementów podeszwy. Może dociągnęłyby do 2-óch lat, ale raczej nie więcej. Najwięcej zastrzeżeń w trakcie użytkowania pojawiło się do pierwotnie b.dobrej trakcji. But po dwóch, trzech miesiącach stracił swój pierwotny ząb za sprawą przytarcia się stosunkowo miękkiej podeszwy. Dawał zadowalającą przyczepność, jednak przy ostrzejszych startach nie dawał oczekiwanego oparcia. Nowe buty są pod tym względem zdecydowanie efektywniejsze, choć zobaczę jak będzie dalej.

Podsumowując nadal uważam ten but za zasługujący na b.dobrą (5) ocenę ogólną oraz na podkreślenie dobrego współczynnika jakość/cena.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nike Air Max Smash

YOGItheBEAR pisze:Najwięcej zastrzeżeń w trakcie użytkowania pojawiło się do pierwotnie b.dobrej trakcji. But po dwóch, trzech miesiącach stracił swój pierwotny ząb za sprawą przytarcia się stosunkowo miękkiej podeszwy.
Zdecydowałem się na zakup tych butów po przeczytaniu twojej recenzji. Użytkuje je jakieś pół roku i na razie największy zarzut to faktycznie trakcja. Na początku dobra, teraz niestety przy szybkich startach lub zmianach kierunku nie jest najlepiej, ale za te pieniądze da się grać :)
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Nike Air Max Smash

Oczywiście, że da się grać, bo to dobre buty. W tej chwili porównuję je jednak do czegoś innego: nowego i jeszcze bardziej "mączkowego". Niemniej jednak uważam, że naprawdę dobrze mi służyły przez ten czas. Miałem w nich wypady na hard i podejrzewam, że nie pozostało to bez wpływu na ostrą początkowo krawędź jodełki. Z czasem ewidentnie się docierały i dziś efekt jest, jaki jest... Niemniej jednak po 19 miesiącach regularnej gry 2x w tygodniu... Niektóre buty zwyczajnie nie doczekują takiego wieku.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®

Wróć do „Buty”