Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Nike Air Zoom Vapor X

Według opisu sprzedawcy:
Buty do tenisa Nike Air Zoom Vapor X wyposażono w ulepszony system Dynamic Fit, który zapewnia usztywnienie stopy na całej długości, dając Ci pełną kontrolę podczas gry. Nowa podeszwa zewnętrzna o generatywnej konstrukcji oraz poduszka gazowa Zoom Air zapewniają stabilność i dynamikę na korcie. System Dynamic Fit zapewnia idealne dopasowanie. Poduszka gazowa Zoom Air na wysokości pięty zapewnia skuteczną amortyzację przy zachowaniu niskiego profilu. Wzmocnienie w obszarze śródstopia zapewnia boczne wsparcie i stabilność. Podeszwa środkowa z pianki Phylon zapewnia lekką i dynamiczną amortyzację. Wyściełany kołnierz zapewnia miękkość i wygodę. Konstrukcja zaprojektowana z wykorzystaniem algorytmu zwiększa przyczepność obwodu podeszwy wewnętrznej, co ma znaczenie podczas nagłych zmian kierunku ruchu wykonywanych na korcie. Warstwa ochronna o grubości 7,5 mm jest szyta grubszą nicią w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia, co zapewnia dodatkową wytrzymałość. W miejscach mniej narażonych na uszkodzenia usunięto część gumową, aby zminimalizować wagę buta, zachowując przy tym równomiernie zużywającą się podeszwę zewnętrzną.

Obrazek

Opinia własna:
Buty nabyłem dopiero za drugim podejściem. Przyczyna dość dziwna, jak dla mnie, ale o tym za moment.
Od 4 lat gram w vaporach 9,5 i miałem o tych butach opinię nie najgorszą, to jest buty dość sztywne, mało wygodne, ale bardzo bezpieczne, niemal nie sposób skręcić w nich na korcie kostkę. I to mi bardzo odpowiadało. Miały jedną ważną wadę, mianowicie regularnie przecierała się siateczka na skutek zgięcia buta na nodze zostawianej z tyłu, plastik wbijał się i ją stopniowo piłował.
Na szczęście Nike uznawał to w ramach gwarancji. Ostatnio model ten przestał być dostępny w sprzedaży, więc zakupiłem na próbę nowy model, o którym rzecz w tym poście. Problem był taki, że cholewka była za mało opasła, noga nie mieściła się w bucie nawet przy rozwiązanych sznurówkach. But zwróciłem.

Po kilku miesiącach zauważyłem, że kolega gra i bardzo sobie chwalił ów model. Kupił wersję na clay oraz universal. Spytałem jak mu się noga mieści, bo też ma dość szeroką stopę. Odpowiedział że kupił aż o półtora rozmiaru większy. Ponieważ pakuje tam swoje ulubione wkładki MEMOPUR TopLine MEDO, więc jest w sam raz. I wtedy zrobiłem...

...drugie podejście.
Obuwie "cywilne" noszę w rozmiarze 42, tenisowe nosiłem dotychczas 42,5. Vapory X kupiłem w rozmiarze 43 i jest idealnie.
Grałem kilka razy na nawierzchniach dywanowych typu trawka i jestem zachwycony. Nie mogę jeszcze opisać trwałości, ale trzymanie nogi jest wciąż doskonale zapewnione (nie widzę możliwości skręcenia kostki), za to wygoda przodu buta jest dla mnie fenomenalna. Nie ma żadnego ucisku na palce, nawet przy szerokiej stopie, but przy doślizgu zachowuje się idealnie, siatka jest dużo grubsza, ale bardziej wygodna, amortyzuje wszelkie starty i zatrzymania, jednocześnie nie tracąc nic na "kontroli trakcji", wczoraj grałem 2 godziny, musiałem dość dużo fruwać w obronie, często wyrzucany za kort i noga jest idealnie chroniona, żadnych otarć, zaczerwienień palców ani stopy, żadnych odgniotków (w Vaporze 9,5 różnie bywało).
Dodatkowo jest wrażenie idealnej sprężystości kroku, co w końcowej fazie gry, przy dużym zmęczeniu, może okazać się komfortowo mobilizujące.
Do podeszwy, dość kosmicznie wyglądającej podchodziłem z dużą rezerwą, przyzwyczajony do starego typu, natomiast jest to naprawdę dobrze opracowana konstrukcja. Dziwne tylko, że Nike aż tak się pieprznął w numeracji.

Tabela - podsumowanie
Podsumowując w skali od 1 do 10:

Trakcja: 9
Stabilność: 9
Waga: 8
Wentylacja: 7
Trwałość: ?
Wygoda: 10
Amortyzacja: 9

Ocena średnia: 8,67
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nike Air Zoom Vapor X

Po pierwsze - gratuluję zakupu, niech Ci służą! :)

Ale nie ma lekko i za darmo :P Będę miał dwa pytania, takie na przyszłość. Odszedłem od butów Nike, których używałem przez wiele lat, dekady nawet :P, ze względu na pogorszenie jakości/trwałości i te jeb...ne tasiemki :/ zamiast klasycznych dziurek na sznurowadła.
W takim razie łatwo domyśleć się pytań ;) Pierwsze - jak widzisz mocowania sznurówek? Drugie, na przyszłość - jak z trwałością?
No i trzecie, poboczne, jak oceniasz jakość wykonania?
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Nike Air Zoom Vapor X

Przyznam, że z mocowaniem nie miałem problemu już w poprzednim modelu. W nowym, wszystko wygląda na bardzo przemyślane i lepiej wykonane, ale więcej powiem Ci za 9 miesięcy, bo tyle maksymalnie wytrzymywał mi poprzedni model.
Na zdjęciach buty wyglądają czasem jakby były wykonane z ordynarnej ceraty czy skaju, w rzeczywistości tak nie jest, ja wybrałem sobie akurat malowanie Dimitrova, szare w ciemne centki, z czerwonymi wykończeniami, estetyka na żywo — na plus.
Ale zobaczymy za jakiś czas, przede wszystkim miejsca łączeń różnych użytych materiałów, no i samej siatki. Zobaczymy też jak wygląda żywotność, ścieralność tej kosmicznej podeszwy.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nike Air Zoom Vapor X

Ujmę to tak. Samo mocowanie sznurówek na tasiemkach nie jest rozwiązaniem gorszym z punktu widzenia "mocowania" obuwia na stopach. Gorzej jak ktoś łączy system tasiemek i tradycyjnych dziurek. Był taki model Nike, miałem je. Po zewnętrznych stronach dziurki, a od wewnątrz tasiemki. Buty trzymały prawidłowo, choć trzeba się było przyzwyczaić, ale jak się je wiązało to było dość dziwne odczucie, brak symetrii.
Wracając do tasiemek, wróć - jeb...nych :P tasiemek! Na kortach twardych czy trawiastych, lub innych dywanach, ma to pewnie rację bytu. Na kortach ziemnych już nie bardzo. Dla zawodowców OK, oni szybko kasują podeszwy i buty lądują lotem koszącym w koszu na śmieci (posegregowane :twisted: ). U nas amatorów, buty, ich podeszwy, wytrzymują zdecydowanie dłużej. Jeżeli ktoś choć trochę biega po korcie, a do tego gra doślizgami, to siłą rzeczy ziarenka mączki dostają się między sznurowadło a te tasiemki. Co się dzieje jak but pracuje i działają różne przeciążenia nie trzeba tłumaczyć. Sznurówka trze o naprężone tasiemki, a między nimi jeszcze ostre ziarenka mączki ... :twisted:
W efekcie amator ma całkiem dobre do gry buty - podeszwa, ale są do wyrzucenia bo te tasiemki zostają przetarte ...
Wtedy są trzy możliwości:
1. Kosz na śmieci i lekki/większy wkurw. :/
2. Wizyta u szewca.
3. Rękodzieło. :P Czyli punktak i młotek w dłoń, wybijamy dziurki, zabezpieczamy krawędzie choćby taśmą izolacyjną i gitara. :P Krawędzie się nie strzępią i sznurowadła nie przecierają.
Tylko czy faktycznie o to chodzi? ...
Miałem dwie pary Nike z tasiemkami. CB 3.3, oczywiście poszły tasiemki i dobre jeszcze buty w kosz ...
Drugie to wspomniany model z tradycyjnymi dziurkami i tasiemkami od wewnętrznej strony. Te akurat niefortunnie rozprułem jak puszkę szprotek o pręt wystający z płotu. Niemniej same podeszwy były OK, a tasiemki już tam dogorywały ... Należy zatem przyjąć, iż gdyby nie "stosunek" z płotem, to i tak te buty podzieliłyby los CB 3.3 ...
I dlatego obiecałem sobie, że żeby nie wiem jak mi się jakiś model by nie podobał, to jak będzie miał tasiemki - NIE MA TAKIEJ OPCJI, NIE KUPIĘ!
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Nike Air Zoom Vapor X

Vivid pisze:Ujmę to tak. Wtedy są trzy możliwości:
... i czwarta - nie graj na mączce. :-D
A tak na serio, to ja naprawdę nie znoszę tego syfiastego czerwonego pyłu.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nike Air Zoom Vapor X

Jacek iREM pisze:
Vivid pisze:Ujmę to tak. Wtedy są trzy możliwości:
... i czwarta - nie graj na mączce. :-D
A tak na serio, to ja naprawdę nie znoszę tego syfiastego czerwonego pyłu.
Jesteś negatywnie uprzedzony. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Nike Air Zoom Vapor X

Jacek iREM pisze:
Vivid pisze:Ujmę to tak. Wtedy są trzy możliwości:
... i czwarta - nie graj na mączce. :-D
A tak na serio, to ja naprawdę nie znoszę tego syfiastego czerwonego pyłu.
Może nadejdzie ta chwila, kiedy centra tenisowe zaczną inwestować w hard.

U nas Olimpia będzie stawiać nową halę i rozważa hard, pod kątem juniorów. Na świecie najpopularniejszy jest hard, a nasi młodziacy nie mają na czym trenować.

Wróć do „Buty”