Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Adidas Stycon

Adidas Stycon, pierwsze bezsznurowadłowe buty tenisowe. Brzmi może nawet chwytliwie, ale ja jestem praktykiem. Niemniej chyba się jednak marketingowcom i projektantom udało bo mnie zaciekawiły … ;)

Na zdjęciach i filmikach jakie oglądałem na youtube wyglądały dość futurystycznie, ale jednocześnie trochę przaśnie … Na żywo wyglądają zdecydowanie lepiej. To jednak szczegół, to nie jest but do wyglądania tylko do grania. Zatem jakie są te buty i co są warte?

Co trzeba zrobić żeby zagrać w butach? Najpierw je kupić. ;) Można ukraść, ale to bardziej ryzykowne rozwiązanie. :twisted: Nie będę omawiać procesu zakupu (bądź kradzieży :P), nawet niepełnosprytni to ogarniają. :P

Co dalej? Dalej to trzeba je założyć na stopy. ;) Nie bez powodu poruszam ten temat.
Adidas mocno podkreśla ten proces w materiałach reklamowych. Do butów dołączona jest firmowa łyżka do butów i obrazkowa instrukcja krok po kroku jak zakładać te buty.
Wiecie co? Takie strachy na lachy. Jeżeli ktoś wymyślił, że to też ma przyciągać i intrygować to niech odstawi to co bierze … Po co ludzi zniechęcać?
Gdy je pierwszy raz zakładałem to była lekka upierdliwość, bluzgałem siarczyście, w kolejnych dniach już nie. Takie zakładanie ciasnej skarpetki, ot co. To już Nike Air Zoom Ultra React zakłada się bardziej upierdliwie. Jeżeli chodzi o Stycon-y to nie taki diabeł straszny jakby Niemiaszki chcieli. :P

Buty mocno trzymają stopy, czuć to zdecydowanie. Ale nie ma dyskomfortu, nie ma też jakiegoś ucisku, sztywności. Buty są od początku elastyczne. Najmocniej trzymany jest staw skokowy, kostka, achilles. Ma się wrażenie, że w tej części założyliśmy pseudo but narciarski (zjazdowy). To co należy też mocno podkreślić – stopa osiada w bucie bardzo pewnie, brak jest wewnętrznego przesuwania przód-tył i na boki. Poza tym osiada bardzo nisko, co w tenisie (i nie tylko) jest bardzo pożądane i istotnie wpływa na jakość i stabilność poruszania się po korcie.

OK, to do meritum. Jak w tym się gra? ;)

Doślizgi.
W sumie nie będę się tu rozpisywał. Powiem tylko tyle - nie trenuję od 26 lat. W tym czasie zgrałem ponad 30 par butów. Za każdym razem potrzebowałem co najmniej 5-6 godzin gry żeby się doślizgiwać, ale nie tak na maksie. W Styconach pierwszy doślizg, i to prawie na maksa, wykonałem po … 15 minutach gry! Zrobiłem to kompletnie naturalnie i bezwiednie O_O
Wszystko w temacie. :::gd:::

Stabilność, trzymanie stopy
Stabilność bez uwag. Stopa nie przesuwa się w bucie podczas biegania i zwrotów / doślizgów.
Stopa jest solidnie trzymana w miejscu (szczególnie staw skokowy, kostka). Mamy bardzo niskie położenie stopy wobec podłoża – stopa wchodzi głęboko. To wzmacnia poczucie stabilności i daje komfort poruszania się. Te buty świetnie wspomagają defensywę.

Trakcja
Buty aż wgryza się w kort, lekko go ryjąc … Nie polecam ich na miękkie korty. Nie dlatego, że jest problem z przyczepnością, ale jak kortowy zobaczy efekt naszych „pląsów” to może dojść do kijo/łopato czynu :twisted:
Trakcja jest generalnie adidasowska – czyli wzorowa. Nie mam absolutnie żadnych uwag. Jeżeli ktoś ma problemy z pewnością poruszania się po korcie to zdecydowanie buty warte zainteresowania. Nie dość, że stopa bardzo nisko przy korcie, to jeszcze zero ruchu stopy wewnątrz buta i podeszwa trzyma się nawierzchni jak trzeba.

Wentylacja.
Nie wypowiem się …
Nie grałem w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze. But jest czarny, z drugiej strony nie jest zbudowany z płatów skóry. Raczej zakładam, że szału nie będzie.

Waga / kolor
Buty obiektywnie, na papierze, nie są lekkie, ale i nie są ciężkie. Niestety na początku subiektywnie czuje się je bardziej na stopach niż się powinno. Po pierwszych grach zdecydowanie odczuwałem ich obecność, nawet bardziej niż Oscillate-y, czy wczesne modele Barricade-ów, a jak wiemy – to były czołgi kortowe. Brałem jednak pod uwagę fakt, że to były pierwsze gry na otwartych kortach i do tego po przerwie epidemiologicznej. Po kilku grach buty już nie były tak ciężkie. Im więcej w nich gram tym bardziej zbliżają się w odczuciu do Oscillate-ów. Są odczuwalne na stopach. To, że buty zdecydowanie i ściśle obejmują całą stopę i staw skokowy potęguje subiektywne odczucie wagi.
Do tego trzeba jeszcze uwzględnić, że wersja męska na mączkę jest póki co tylko czarna.
W słoneczne, gorące dni nie będzie idealnie. W takie dni jednak odradzam grę w tych butach, szczególnie jak mamy w perspektywie ciężki mecz. Warto mieć inne buty na takie dni.
Nie wydam tu ostatecznej i jednoznacznej oceny. Nie grałem przy słońcu i w wysokiej temperaturze. Poza tym w ostatnich latach grałem kolejno w trzech edycjach lekkich Asicsach GS Speed, po nich obecnie Nike Ultra React, też lekkie buty. Gram trochę w Styconach trochę w Ultra Reactach. Trudno mi o jakiś bardziej „obiektywny” osąd.
To co zdecydowanie na plus - buty całkiem gustownie pokrywają się mączką, wyglądają kozacko. :P

Buty, jak wspomniałem, bardzo solidnie trzymają tylną część stopy, staw skokowy, achillesa. Ja nigdy nie miałem tam problemów więc wsparcia nie potrzebuję. Tylko to nie wsparcie, a wręcz „niańczenie”. Wolałbym mieć tam wyraźnie większy luz. Natomiast jak ktoś nie czuje się tam pewnie te buty będą świetne. Zaryzykuję tezę, że jak ktoś ma lekkie dolegliwości i niestabilność, bandażuje sobie tamte rejony, to może z tego zrezygnować.
Inna sprawa, jak ktoś ma większe problemy i używa stabilizatora. Nie wiem, czy da radę sensownie ze stabilizatorem w te buty się zmieścić.
To co mnie jeszcze denerwuje w tych butach to brak możliwości poluzowania sznurówek po grze. Mocno wiążę tradycyjne buty ze sznurowadłami i po grze rozwiązuję sznurowadła wypychając język do przodu. Dla mnie to takie rozluźnienie i lekka wentylacja stóp. W Styconach jest to niemożliwe. To są buty zero-jeden, brak jakiejkolwiek regulacji.
Jak dla mnie, gdy wracam do domu po grze te buty są lekko upierdliwe.

Gdybym miał jakoś odnieść te buty do innych znanych modeli to taka mieszanka Nike Air Oscillate i Adidas Barricade III/IV. To raczej dobra rekomendacja. ;)

Czy zdecydowałbym się na zakup kolejnej pary? Zdecydowanie tak, ale pod jednym warunkiem – musiałbym mieć drugą parę lekkich i jasnych butów tenisowych na ciepłe i słoneczne dni, oraz na dni gry po wizytach w McD. :P

Pozostaje ostatnie pytanie – trwałość buta i czy zbyt szybko wewnętrzne taśmy nie stracą elastyczności i sprężystości. To pokaże czas …
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Adidas Stycon

Vidziowski, a szerokość? Czy moje stopopłetwy by się w tym w ogóle zmieściły?
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Raczej tak, one są szerokie, zdecydowanie. Niemniej wiem, że masz bardzo szeroką stopę i warto sprawdzić. Jak nie masz możliwości to postawię nawet 90% że będzie OK.

Małe uzupełnienie - im dłużej i częściej w nich gram, tym coraz mniej w czasie gry daje znać ich waga. W sumie teraz to mi się gra jak w starszych Barricade-ch. Jest taki w sumie dziwne odczucie, na korcie już ich nie czuję, natomiast trochę mi ciążą jak wracam do domu … Brakuje mi możliwości rozwiązania sznurowadeł. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Adidas Stycon

Dzięki, jak zdrowie pozwoli to będą na mojej liście potencjalnych trzewików...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Adidas Stycon

Vivid pisze: 4 cze 2020, 16:12 Jest taki w sumie dziwne odczucie, na korcie już ich nie czuję, natomiast trochę mi ciążą jak wracam do domu … Brakuje mi możliwości rozwiązania sznurowadeł. :P
A jak tak sobie w nich wracasz do tego domu, to koleżanki spod trzepaka nie komplementują, że takie ładne kaloszko-kozaczki kupiłeś i nie pytają czy są też w różu albo z piórami oraz czy je w każdym Deichmannie można dostać? rotfl

Takie to one śliczne i męskie, jeśli chcesz znać moje zdanie :D.

Przestań promować nam tutaj to brzydactwo! I jeszcze Barki obrażać wymieniając je w jednym zdaniu z tym czymś. To tak jak zestawiać słowa "Jakuboto" i "tenisista" bez zachowania przepisowej odległości jednego akapitu...
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Deichmann? Nie, za ekskluzywna placówka. Góra mnie na Tesco stać, ale tylko po wypłacie, czy jakimś przelewie. :P

Art, zainwestuj w jakiś młot pneumatyczny i się odgruzuj. :P Świetne buty i tyle. A co do wzornictwa to już kwestia gustu lub bezguścia. ;)

I na koniec - wiesz, to są 100% Barricade-y XXI wieku. :P
Poza tym Barricade-ów już nie ma, ciekawe czemu? … ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Adidas Stycon

Poczułem się staro po tym Twoim wpisie, Vi.

Idę popłakać nad swoim życiem. Przy gramofonie, w binoklu i Barkach czwórkach...:D.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Artlight pisze: 5 cze 2020, 20:36 Poczułem się staro po tym Twoim wpisie, Vi.

Idę popłakać nad swoim życiem. Przy gramofonie, w binoklu i Barkach czwórkach...:D.
A maszynę parową masz, albo jakiegoś węglaka, żebyś nie zmarzł. ;) :)
Kup Stycony, przynajmniej stopy ogrzejesz. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
mapi
Orator
Orator
Posty: 566
Rejestracja: 5 sty 2015, 19:38

Re: Adidas Stycon

Poukładajmy to. Vivid gustuje w bamboszkach (do kompletu brakuje fajki i laski*), proponuje Artlightowi zakup tych kapci w celu ogrzania stóp, wspomina coś o ewentualnym braku gustu i radzi mu, żeby to on się odgruzował?

*Żeby było jasne. Nie chodzi tu bynajmniej o przedstawicielkę płci żeńskiej.
Learn to love the process.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Bamboszki? No żebym ja był tak ślepy jak nie jestem ;) to prędzej bym porównania z Emu szukał. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
mapi
Orator
Orator
Posty: 566
Rejestracja: 5 sty 2015, 19:38

Re: Adidas Stycon

Bamboszki zwierzątka https://www.ceneo.pl/71003464
Bamboszki z gwiazdkami https://www.ceneo.pl/71003819
Bambosze z kokardkami https://www.ceneo.pl/70692517
Stycony https://www.keller-sports.com/p/adidas- ... 29000.html

Może warto rozważyć przydatność binokli. :]
Learn to love the process.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Jeden mój Kolega powtarza, że ma okulary z Biedronki. I całkiem nieźle sobie radzi. ;)
Może jak w takie zainwestuję to zobaczę? :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Dziś grałem w Styconach na słońcu (jedna połowa kortu), przy 30 stopniach. O dziwo bez problemów. Myślałem, że będzie "grzejnik", a tu miłe zaskoczenie. Jak ileś lat temu grałem w takich warunkach w czarnych Vaporach to wyraźnie czułem nagrzewające się stopy. W Styconach absolutnie nic!
Coraz bardziej mi się podobają te kapcie. Do tego przeciwnik kilka razy musiał poprawiać sznurowadła, ja jakoś nie ... :P ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Adidas Stycon

Mija jakieś +/- 9 miesięcy użytkowania. Kluczowym pytaniem i wątpliwością przy tych butach było - co z trwałością i trzymaniem stopy?

Mogę odpowiedzieć - bez zarzutu. :::gd::: Buty nie noszą praktycznie śladów zużycia (wytarcia, przetarcia). Wewnętrzna konstrukcja tasiemkowa trzymająca stopę i stabilizująca ją trzyma na poziomie oceniam 90% stanu wyjściowego. I tu należy powiedzieć, iż te 10% utraty to kwestia ułożenia się konstrukcji. Obecny stan ustabilizował się i utrzymuje do dziś praktycznie po powiedzmy miesiącu gry (jakieś 10 gier, pozostałe w innych butach). To kwestia ułożenia do stopy a nie rozciągania się.
Zatem nie ma obaw, iż wszystko się porozciąga szybko i będziemy mieć kalosze nienadające się do gry, czy nawet chodzenia po ulicy.

Podsumowując - szacun dla Adidasa. :::gd:::
Jak zgram tę parę, a będą jeszcze dostępne nowe, to kupię kolejną parę.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Buty”