Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Yonex V Core 98D

Obrazek
Parametry za tennis-warehouse.com
Główka: 98 sq. in. / 632 sq. cm
Długość: 68,58 cm
Waga: 305 g bez naciągu (ok. 320 z naciągiem)
Sztywność ramy: 65
Balans: 6 HL
Swingweight: 309
Układ strun: 16/20
Konstrukcja: H.M. Graphite / X-Fullerene

Struny: Luxilon BBAP Rough 1.25, Hybryda LBBAPR z Babolatem VS Touch Natural i MSV Focus Hex na 25,5kg

Zacznę od tego, że nie jest to typowy Yonex. W widełkach zastosowano rozwiązanie o nazwie 3-D Vector co zmieniło diametralnie ich kształt w porównaniu do modeli znanych z poprzednich sezonów. Mam wrażenie, że pod tym względem Yonex upodabnia się do np. Babolata (to trochę mnie boli :) ). W założeniu zastosowany system ma za zadanie czynić ramę bardziej stabilną przy uderzeniach. W sensie marketingowym z pewnością przyciągnie kilku dotychczasowych sceptyków do stajni Yonex’a (ten kształt).

Począwszy od RDiS’a 200 Yonex zaczął robić ładne rakiety. V Core 98D na pewno do nich należy. Dominujące kolory czerwony i biały ładnie są ze sobą zestawione, a duże logo i nazwa marki w kolorze srebrnym dają rakiecie wrażenia poważnego narzędzia w rękach gracza. V Core krzyczy bójcie się! :)

Rama od razu mi się spodobała z samych parametrów, więc i tak pewnie stałbym się jej posiadaczem (tak już mam). Jednak po pierwszych piłkach zagranych testerem nie byłem do niej bardzo przekonany. Robi wrażenie znacznie sztywniejszej niż by to wskazywały cyferki. Nie jestem fanem rakiet o dużej sztywności. Mam z nimi duży problem jeśli chodzi o trafianie tam gdzie chcę, nie mówiąc już o odczuwanym komforcie z gry.

Na szczęście dużo w 98D daje przeplot 16/20. Dla mnie to najlepsze co Yonex zrobił w tej rakiecie. Układ strun rekompensuje w ogromnym stopniu jej percypowaną sztywność dając jej w zamian dużą dynamikę i możliwości spinowe.

Jeżeli już jesteśmy przy możliwościach kręcenia piłki. To pod tym względem można porównać V Core’a do RDiS’a 200. Tam podcinanie piłki na różne sposoby umożliwia przeplot (16/19) oraz specyficzne dla tego modelu rozłożenie strun pionowych. Tutaj dodanie jeszcze jednej struny w poziomie. Gra spinem, graczom o dobrym nadgarstku nie powinna przysparzać żadnych problemów. Możliwość grania ciasnych crossów, czy też głębokie rotowane piłki są relatywnie łatwe do osiągnięcia.

Z pewnością zaletą 98D jest możliwość grania długich piłek przy zachowaniu dobrego poziomu kontroli. Wydaje mi się, to jedną z dużych zalet tej rakiety. Umożliwia to właśnie przeplot, który nadaje piłce odpowiedniej rotacji, która wkręca piłkę w kort. Typowi baselinerzy powinni spróbować poodbijać tym szpadlem. Układ strun daje także odpowiednią dynamikę, co dodatkowo czyni z V Core’a niezłą broń z końcowej linii.

Yonex V Core 98D to także niebezpieczne narzędzie przy siatce. Może rzeczywiście system 3-D Vector działa. Szpadel jest stabilny. W dodatku dość manewrowny. Można nim grać agresywne piłki, jak i te delikatniejsze. Zresztą pod tym względem przypomina większość Yonex’ów (może mniej 003 i 300), które charakteryzują się dobrym czuciem i kontrolą. Na pewno w postaci V Core’a zyskałem kolejny, po 002 szpadel do gry w debla. Agresywny, dynamiczny i stabilny przy siatce.

Słabszą stroną V Core’a jest komfort. Wydaje mi się, że zmiany w profilu sprawiły, że nie jest to najbardziej przyjazny Yonex dla ręki. Niby rakieta ma dobre tłumienie drgań, ale rękę trochę czuć. Przynajmniej to są moje osobiste wrażenia. Szczególnie odczuwałem to w zestawie z Luxilonem Rough’em. Nie zrozumcie mnie źle. Tragedii nie ma, ale ...

W przypadku V Core’a czuję się dość pewnie na linii serwisowej. Nie jest to jednak mój ideał w tym elemencie gry, który dostarcza mi 002. Ale nie jest źle. Uderzenia są dość mocne i precyzyjne. Bardzo dobrze wychodzą wszelkie próby rotacyjne. Brakuje mi nieco mocy. Tą jestem w stanie uzyskać nadal najlepiej, spośród wszystkich ram, które posiadam z rzeczonego RDS 002.

Nie wiem, czy będzie to przebój w ofercie japońskiego producenta. Może tak, może nie. Yonkofile podejdą raczej do tej ramy ostrożnie. Natomiast może przyciągnąć nieco graczy, którzy do tej pory omijali rakiety z izometryczną główką z daleka. Rama nie jest najprostsza w obsłudze. Wymaga przyzwoitej techniki. Myślę, że TW się nie myli pisząc, że są to okolice 4.0 NTRP i więcej. Podsumuję jak zwykle w dwóch słowach. Dla mnie V Core 98D to dynamika połączona z rotacją … i chyba to lubię :).
O tej rakiecie pisze:
  • logigamer: Patrząc na Twój opis mocy... trochę przypomina mi Blade 98...
  • Obiektyw: Aż taką torpedą (jak Blade 98 - przyp.red.) chyba nie jest, ale daleko też nie.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2011, 23:38 przez Obiektyw, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
agassi66
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: 7 lut 2008, 11:15

Re: Yonex V Core 98D

Dorzucę parę uwag o tej rakiecie. Jako, że to mój pierwszy "Yonek" nie mam porównania z poprzednikami. Pierwsze wrażenia były "takie sobie", sztywny, nieprzyjazny dla ramienia, kłopot z "domknięciem" serwisu. Dostałem go z wciągniętym poliestrem Yonexa "Poly Tour Pro 125". Zdecydowanie, jak dla mnie to zestawienie się gryzie. Owszem piłka mieści się w korcie i nie chce z niego wylecieć, spin naprawdę niesamowity, ale ręka cierpi niemiłosiernie. Teraz mam w jednej ramie Tourna Big Hitter Rough 1,20 [24,5/24kgs] jest lepiej. Serwisu muszę się uczyć, bez pracy nadgarstkiem nie leci tak jak mnie przyzwyczaiły do tego Heady, czy ostatnio Fischer Magnetic Pro. Na volley'u rakieta spisuje się bardzo ładnie, z linii końcowej naprawdę poezja. Brakuje mi jednak trochę czucia rodem z "ProToura" czy "Radicala". Niby gram tam gdzie chcę, ale tego nie czuję. Rakieta niestety w tym względzie kojarzy mi się z "Pure Drivem", choć to, jak dla mnie zupełna deska do mięsa.

Spodziewałem się więcej czucia, mam w pamięci wrażenia z krótkiego odbijania jakimś pomarańczowym "Yonkiem" [przyp admina. - RDS 002], to był miód. Teraz w planach wciągnięcie ostatnio podstawowego naciągu tj. Polyfibre Poly HighTech 1,15 i ewentualnie jakiś wynalazek natural gut zamówiony z Indii :D .
Obrazek
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Yonex V Core 98D

To muszę Was zasmucić, wersja Xi ma ponoć jeszcze mniej czucia.
Prince Textreme Tour 100 310

Wróć do „Rakiety”