Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Head YouTek Innegra Instinct MP

HEAD YOUTEK INNEGRA INSTINCT MP

Główka: 100/ 645
Długość: standard
Waga: 300g
Balans: 320mm
Profil: 23mm / 25mm / 21mm /
Przeplot: 16/19

Rakieta:
Rama Marii Szarapowej i Tomasa Berdycha. Oboje ją mają … na plakatach ;).
Rama z aktualnej udanej serii YouTek Innegra, tweener.
Kiedy pierwszy raz brałem ją do ręki byłem mocno sceptyczny. Owszem, producent i testerzy mówili, że to zupełnie inny Instinct od poprzedników, którzy w mojej ocenie i odczuciu byli mocno nieudani i bez wyrazu.
Byłem ciekawy co tym razem zaoferuje Head, czy będzie nowa jakość, czy już ostatecznie pogrzebie jak dla mnie tę linię ram?
Zanim przystąpiłem do poważniejszego testowania nowego Instincta miałem już kilka miesięcy wcześniej bardzo krótki z nim kontakt. Zrobił wtedy na mnie bardzo dobre wrażenie ale za długo bawię się w ten sport by to pozwoliło mi na wygłaszanie jakiejś konstruktywnej opinii.
Czy tym razem rama zasłuży na swoją nazwę? Czy będzie instynktowna czy będzie kolejną patelnią w stylu prawie każdego ... Babolata? :::jezor:::

Rama ma inną paletę niż Radical czy Prestige, tu rączka jest bardziej kwadratowa, ale to nie Babolat czy Wilson. Jest to odczuwalne ale dla kogoś takiego jak ja – od lat przyzwyczajonego do headowskiego prostokąta nie jest to uciążliwe.

Gra z linii końcowej:
To zdecydowanie rama do gry z linii końcowej. Rama dla ludzi o przyzwoitej technice ceniących sobie trochę gry kombinowanej i czucie piłki. Dla łupaczy jest Extreme (jak ktoś się wstydzi grać Babolatem to kupi Extreme-a, patelnia taka sama a wstyd jednak mniejszy :lol: ).
Rama jest sztywna co ludziom o słabszej technice zapewnia kontrolę i stabilność. Z drugiej strony jak się ją zmiękczy dobrym naciągiem multi to i tym z lepszą techniką nie przeszkadza.
Rama generuje jak dla mnie niesamowitą dynamikę. Ta dynamika jest pod kontrolą i to jest ważne. Mały SW pozwala w dowolnym momencie przyspieszyć a profil ramy i nie za mała masa pozwalają to kontrolować i utrzymać stabilność.
Generalnie – dynamika na ogromny plus, kontrola i stabilność też zdecydowanie pozytywnie.
Można mieć drobne uwagi do czucia. Jeżeli postawimy z jednej strony bezuczuciowego Extreme-a a z drugiej Prestige-a to Instinct jest między nimi ale już jednak bliżej mu do Prestige-a.
Jeżeli chodzi o czucie to bym postawił seriami od najgorszej:
Extreme – Speed – Instinct – Radical – Prestige.
Dostęp do rotacji jest niezły ale mógłby być lepszy.

Wolej/Półwolej:
W sumie tu mam najwięcej uwag do tej ramy. Siatka i plasowana gra wolejem? To nie ten adres …
Zacznijmy od półwoleja – tu jest OK. Nie jest to Radical czy Prestige ale przecież balans nie ten, masa nie ta i profil ramy inny. Nie może mieć tu aż tyle kontroli i czucia, za to sama stabilność bez zarzutów. Poza tym półwolej to jednak sporadyczne zagranie.
Dlatego biorąc to wszystko pod uwagę półwolej idzie jednak na plus.
Jeżeli chodzi o wleje to jest przeciętnie. To rama do gry z głębi kortu. Jak jest wysoka piłka i trzeba zbić „młotkiem” to w sumie jest w porządku. Ale jak już leci trudniejsza riposta od rywala to w sumie brakuje czucia, brakuje kontroli i przez to trochę stabilności.
Masa ramy nie jest duża, do tego mały SW i spory balans HL. Nie ma się więc co dziwić.
Oceniam to negatywnie bo gram cięższymi i cieńszymi ramami. Dlatego mam więcej kontroli, czucia i stabilności. Jak ktoś gra tweenerami czy nawet bardziej amatorskimi ramami to Instinct może mu się wydawać nawet i świetną ramą do gry pod siatką. Ja widzę braki, kwestia punktu odniesienia.

Serwis/Smecz:
16/19, z jednej strony samo się nie wkręca, ale też nie jest to utrudnione. Na tym polu mogło by być lepiej patrząc na szersze przeznaczenie ramy. To znaczy dla zawodniczo grających ludzi czy tych z dobrą techniką jest OK, dobrze to zbalansowali. Ale dla tych ze słabszą techniką już ciut za mało. Rama ma mały SW więc dobrze się ją rozpędza nad głową.

Kontrola:
Spory Sweetspot. Jak się trafi niecentralnie to nadal można to całkiem nieźle kontrolować. Oczywiście rakieta daje o tym znać, ale jakoś nie jest w tym „stanowcza” ;).
Kontrola jest na wysokim poziomie (z głębi kortu), do tego niski SW pozwala przyspieszyć jeszcze w końcowej fazie uderzenia. Przydaje się jak trzeba palnąć płaską lufę z dobiegu :).
Na woleju gorzej.

Stabilność:
Zmienny profil, rama ma przyzwoitą masę a tylko mały SW. Dlatego stabilność jest na poziomie. Nie mam zastrzeżeń z głębi kortu, na woleju już tak.

Czucie:
To sztywna rama jak na moje standardy. Ale jak ją zmiękczyć dobrym naciągiem multi to jest w porządku. Tylko żeby była jasność, do Radicala trochę brakuje, a do Prestige-a już znacząco. To jest więc ukłon dla tych słabiej technicznie grających. Należy pamiętać, że ci dobrze wyszkoleni technicznie cenią sobie czucie i miękkie ramy, ci słabiej wyszkoleni takie ramy odbierają za wręcz niestabilne i mające lekko problem z kontrolą.

Siła:
Rama o zmiennym profilu. Generuje olbrzymią ilość mocy, ale co bardzo ważne, mocy do okiełznania. Nawet jak się człowiek lekko spóźni czy nie wejdzie balansem to i tak można soczyście odesłać piłkę i niech się rywal martwi ;).

Manewrowość:
Jak weźmiemy rakietę do ręki to wydaje się relatywnie ciężka mimo balansowi HL.
Wręcz wydaje się jakby to był HH. Może się zatem na pierwszy rzut oka wydawać, że będzie problem jak się człowiek już zmęczy. Nic jednak podobnego.
Rama ma mały SW więc wyprowadza się nią uderzenia bardzo komfortowo.
Pozwala nawet w samej końcówce ruchu przed kontaktem z piłką jeszcze minimalnie przyspieszyć. Świetna sprawa, można bardzo pewnie kontrolować posyłane płasko bomby.

Podsumowanie:
Jest nowa jakość i jest nowy … Instinct! To nie jest to co było do tej pory, nareszcie.
Rama dla zdecydowanie średniozaawansowanych i dla tych już dobrze grających, którzy traktują tenis jako niezobowiązującą formę relaksu.
Rama do gry zdecydowanie z głębi kortu i raczej sporadycznych wypadów do siatki.
Jak się już człowiek pod siatką znajdzie to nie jest się na straconej pozycji ale nie jest to domena tej ramy.
NTRP 3.0 to sensowny poziom umiejętności technicznych by ta rama coś nam dała.
Ktoś z NTRP 5.0 nie powinien się nią interesować chyba, że zabawowo, inaczej go uwsteczni i rozleniwi a nie będzie trzymać w ryzach. Niezły pomysł dla trenerów do sztundzenia.
Co ważne, to zupełnie inny Instinct od poprzedników, o których nie mam pochlebnego zdania (Instincta I generacji (Liquid Metal) zjechałem jak burą sukę :P).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Fajna recenzja :::gd::: .
Na papierze rakieta bardzo podobna parametrami do Dunlopa Bio 400 z jedną istotną różnicą a mianowicie zalecaną siłą naciągania.
Jeśli się nie mylę przeliczając na jednostki SI to maks. naciąg 24-25kg, podczas gdy w Dunlopie to dolna granica...

Możesz napisać na ile miałeś wciągniętą recenzowaną ramę? I czy sprawdzałeś inne naciągnięcie?
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Nie wiem na ile była wciągnięta fabrycznie, jak dla mnie o jakieś 1kg za dużo, czyli wychodzi że na 26kg :). Teraz wciągnę ją sam, na 25kg. Będę miał odniesienie do tego co było.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Vivid pisze:Nie wiem na ile była wciągnięta fabrycznie, jak dla mnie o jakieś 1kg za dużo, czyli wychodzi że na 26kg :). Teraz wciągnę ją sam, na 25kg. Będę miał odniesienie do tego co było.
No i cała recenzja pójdzie wtedy do kosza :wink:.
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

basic pisze:No i cała recenzja pójdzie wtedy do kosza :wink:
W razie czego to Ty będziesz winny :).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Vivid pisze:
basic pisze:No i cała recenzja pójdzie wtedy do kosza :wink:
W razie czego to Ty będziesz winny :).
Marzenia ściętej, tj. wyciętego naciągu :).
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Pytałem o siłę wciągnięcia bo zaciekawiło mnie to co jest na stronie TW, a mianowicie rekomendowane napięcie strun dla Instincta to 48-57 lbs co jeśli się nie mylę daje niecałe 22-26kg.
Z tego co pisałeś wynikałoby, że naciągnęli prawie na maksa, no chyba, że wszystkie Heady mają taki rekomendowany zakres?
Pisałeś też o tym, że rakieta jest bardzo dynamiczna, a jednak planujesz jeszcze słabsze wciągnięcie... Jak już pograsz nowo wciągniętym naciągiem to proszę o komentarz jak było.

Ciekawostka: ten Head YOUTEK IG Instinct jest na papierze baaardzo podobny do Dunlop Bio 400 (zasadnicza różnica w sile naciągnięcia).
Jeśli dla Ciebie Instinct ma dużo mocy to ciekawe co byś powiedział o Bio 400.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Większej dynamiki nie odczułem, lekką niestabilność tak, ale to normalne przy nowych strunach, muszą się ułożyć. Zniknie przy kolejnej grze.
Trzeba pamiętać, że te fabryczne były wciągane jakiś konkretny czas przed pierwszym użyciem.

Zasada generalna - nie zdejmuje się ramy z maszyny i nie leci się grać. Dobrze jak naciąg poczeka dobę czy nawet dwie w ramie.
Inny patent "domowy" - po wciągnięciu położyć ramę na ziemi i delikatnie nadepnąć na środek strun (ale nie całym ciężarem włazić! rotfl ). Wstępnie struny się "umoszczą" w grometach.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

O! To dzięki za podpowiedź.
Jakoś tak mi się układało, że zostawiałem do naciągnięcia i grałem za 2-3 dni. Ale jak będę mieć 'świeżą' to sobie nadepnę :D .
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Vivid pisze:
Zasada generalna - nie zdejmuje się ramy z maszyny i nie leci się grać. Dobrze jak naciąg poczeka dobę czy nawet dwie w ramie.
Vi rozumiem, że to działa na nas, amatorów. Dla wielu z nas właściwe właściwości naciągów są właściwe (ładna składnia :D ) wtedy, gdy naciąg się ułoży, ponieważ to naciągiem w tym "stanie" gramy przez 95% jego pobytu w ramie. I to jest dla nas ta rzeczywistość parametrowa struny. Tak naprawdę to faktyczne zalety lub wady struny mamy do dyspozycji przez godzinę, dwie. Natura każe nam jednak porównywać nasze odczucia do tych kolejnych 10-15 h, a czasem pół roku. :) I po tym czasie oceniamy strunę.

Oczywiście piszę tu o czasie gry, a nie pobycie naciągu w ramie, więc może nie do końca dokładnie odniosłem się do wypowiedzi Vivida, ale nie będę już kasował tego posta. :D :wink:
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Vivid pisze:Inny patent "domowy" - po wciągnięciu położyć ramę na ziemi i delikatnie nadepnąć na środek strun (ale nie całym ciężarem włazić! rotfl ). Wstępnie struny się "umoszczą" w grometach.
To Ty lepiej tylko dłonią naciśnij, bezpieczniej mimo wszystko ;-P.
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Tak jak myślałem, struny się ułożyły i oznak braku stabilności nie odczułem grając wczoraj.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

basic pisze:
Vivid pisze:Inny patent "domowy" - po wciągnięciu położyć ramę na ziemi i delikatnie nadepnąć na środek strun (ale nie całym ciężarem włazić! rotfl ). Wstępnie struny się "umoszczą" w grometach.
To Ty lepiej tylko dłonią naciśnij, bezpieczniej mimo wszystko ;-P.
Jeszcze naciąg nowy by strzelił i szkoda by było ;-).
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
LucaTG
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 6 kwie 2012, 15:02

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Jaki doradziłbyś miękki naciąg do tej ramy? Najlepiej jakby był w ofercie SportClubu bądź Strefy Tenisa. I na ile go naciągać, 25 kg?
NTRP 3.5
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

LucaTG pisze:Jaki doradziłbyś miękki naciąg do tej ramy? Najlepiej jakby był w ofercie SportClubu bądź Strefy Tenisa. I na ile go naciągać, 25 kg?
Nie ten dział i wątek ...
"Co wybrać?" to właściwy adres.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Yhr1976
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 190
Rejestracja: 8 sie 2013, 23:51
Lokalizacja: Warszawa, Poznań

Re: Head YouTek Innegra Instinct MP

Witam - właśnie testuję nowszą wersję tej rakiety - Head Graphene Instinct MP i mam minimalne gorsze odczucia niż recenzja.

Skróty, gra przy siatce - po godzinie grania nadal bardzo źle, w głębi kortu fajnie - szybka piłka - trzeba pilnować aby nadawać rotację piłce - wówczas bardziej trzyma się kortu. Ale już zagranie z dużą rotacją z połowy kortu - to wymaga b. dobrej techniki oraz wielu godzin grania tą rakiętą.
Zaletą bez wątpienia jest poza grą z końca linii serwis - choć tak sztywna rama wymaga solidnego skalibrowania - zwłaszcza jeśli gra się Headem Prestige, Radical czy nawet Speedem. Wszystko to jednak mało sztywne ramy.

Naciąg - to b. dobry pomysła aby przetestować tą ramę z innym naciągiem, bo wydaje mi się że 24-25kg które mam powiększa wady tej ramy.

Na dłuższą metę - wydaje mi się jednak - że taka rakieta to raczej ciekawostka rekreacyjna. Trudno mi sobie wyobrazić sensowność doskonalenia na niej techniki. No chyba, że się to tą rakietę reklamować i z tego żyć - choć jak się na forum utwierdziłem - niekoniecznie wymaga to gry Instinctem MP.

Miłej nocki.
Chroniczne poszukiwanie rakiety idealnej. Stadium zaawansowane.

Wróć do „Rakiety”