Finały Pucharu Davisa: Wielka Brytania staje do rywalizacji z Serbią w Maladze

271

Brytyjska próba zdobycia trofeum Pucharu Davisa odbywa się w starciu z serbskim zespołem pod przewodnictwem Novaka Djokovicia, który twierdzi, że podniesienie trofeum jest „ważne” dla jego narodu. Bez kontuzjowanych Dan Evansa i Andy’ego Murraya, Wielka Brytania stanie w czwartek do walki z Serbią w ćwierćfinałach.

„Naprawdę chciałbym wygrać Puchar Davisa ze Srbją. To jest moim celem” – powiedział 36-letni Djokovic. Wielka Brytania, która ostatni raz zdobyła trofeum w 2015 roku, dotarła do faz pucharowych Pucharu Davisa z rewelacyjnym zwycięstwem nad Francją we wrześniu.

Znana jako 'Finałowa ósemka’, faza pucharowa rozpocznie się we wtorek, gdy mistrzowie broniący tytuł Kanada zmierzą się ze Finlandią. Australia, która była wicemistrzem zeszłego roku, zmierzy się z Czechami w środę, podczas gdy Włochy i Holandia zagrają w czwartek. Półfinały odbędą się w piątek i sobotę, zanim mistrzowie 123-letniego męskiego turnieju będą decydowani w sobotnim finałowym starciu.

Zwycięzcy pierwszych dwóch ćwierćfinałów zagrają w półfinałach w piątek, a zwycięzcy pozostałych dwóch spotkają się w sobotę. Głębokość brytyjskiej drużyny jest potrzebna po kontuzjach Wielka Brytania początkowo zgłosiła tę samą pięcioosobową drużynę, która dotarła do fazy pucharowej, ale od tego czasu straciła Evansa – który odgrywał kluczową rolę w ich awansie z fazy grupowej – oraz byłego jedynego w rankingu światowym Murraya z powodu kontuzji.

O ile nie pojawią się więcej nieoczekiwane problemy zdrowotne, selekcja zespołu dla kapitana GB, Leona Smitha, będzie prosta. W najlepszym z trzech meczów, składającej się z dwóch meczów singlowych i potencjalnie decydującego debla, młoda gwiazda Jack Draper prawdopodobnie rozpocznie mecz przeciwko Laslo Djere, a następnie Cameron Norrie – numer jeden w Wielkiej Brytanii – zmierzy się z Djokoviciem.

Jeśli mecze zostaną rozstrzygnięte, specjaliści od gry podwójnej Neal Skupski i Joe Salisbury będą mieli szansę wprowadzenia Wielkiej Brytanii do półfinału. Skupski, który w tym roku wygrał tytuł deblowy mężczyzn na Wimbledonie, stworzył owocne partnerstwo z Evansem dla Wielkiej Brytanii, co obejmowało wygranie napiętego decydującego meczu fazy grupowej przeciwko Francji, który zapewnił miejsce narodowi w Maladze.

Z powodu kontuzji łydki Evansa, zostali wezwani na zastępstwo, a Salisbury wchodzi na imprezę po zachowaniu tytułu debla na ATP Finals w Turynie w niedzielę. Dominujący Djokovic celuje w kolejne trofeum Djokovic wygrał 39 z 46 meczów singlowych w Pucharze Davisa, ale ma bilans 4-7 w deblu. Mimo że zbliża się do końca swojej kariery, umiejętności Djokovicia nie wykazują znaków osłabienia, a on wchodzi do Finałów Pucharu Davisa, mając na celu zwieńczenie kolejnego niezwykłego sezonu kolejnym sukcesem w zawodach drużynowych.

Djokovic wygrał trzy z czterech tytułów wielkoszlemowych w tym roku, a jego jedyna porażka na tych turniejach miała miejsce w finale Wimbledonu. W niedzielę, lider światowego rankingu dodatkowo podkreślił swoje panowanie, kończąc sezon turniejowy z rekordowym siódmym tytułem na ATP Finals w Turynie. Teraz Djokovic celuje w kolejne trofeum ze Srbją, która wygrała Puchar Davisa po raz pierwszy i jedyny w 2010 roku. „To będzie ważny tydzień dla nas, dla naszego narodu. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy” – powiedział Djokovic.

Obrońcy tytułu, Kanada, rozpoczynają turniej o puchar przeciwko Finlandii we wtorek w Palacio de Deportes Jose Maria Martin Carpena. Pod wodzą 29. zawodnika światowego rankingu, Felixa Auger-Aliassimea, dążą do zapewnienia, aby oba tytuły drużynowe w sporcie pozostawały w rękach Kanady po zwycięstwie ich żeńskich odpowiedniczek w Pucharze Billie Jean King w tym miesiącu. „Kiedy przyjeżdżamy jako zespół, zawsze mamy wiarę, że możemy wygrać” – powiedział Auger-Aliassime.

To jest oddzielny turniej od reszty touru. Dlatego zawsze czasami widzimy niespodzianki w Pucharze Davisa. Jest w tym energia. Bez względu na to, co się wydarzyło w ciągu roku, musimy mieć takie samo poczucie pewności siebie i zaufanie dla zespołu”.

Gospodarze Hiszpania nie zakwalifikowali się do Finałowej Ósemki po niezdołaniu przekroczenia fazy grupowej we wrześniu, a Stany Zjednoczone – dwukrotni rekordowi zwycięzcy 32-krotni – również nie zakwalifikowali się po przegranej z Finlandią w ich ostatnim meczu fazy grupowej.

Artykuł wygenerowany na podstawie informacji udostępnionych przez Google News