Była hiszpańska zawodniczka oskarżona o oszustwo

246

Była liderka rankingu tenisistek, brązowa medalistka igrzysk 1992 Hiszpanka Arantxa Sanchez Vicario została oskarżona o ukrywanie majątku w celu uniknięcia płacenia podatków. Prokuratura oskarża 51-letnią Sanchez Vicario i jej byłego męża Josepa Santacanę o ukrywanie majątku w celu uniknięcia spłaty długu wobec Banque de Luxembourg. Całkowita suma zadłużenia wynosi obecnie 7,6 mln euro wraz z odsetkami.

Para, która rozwiodła się w 2019 roku, zaprzecza oskarżeniom. W przypadku uznania winy grozi im do czterech lat więzienia oraz wielomilionowe odszkodowania.

Sanchez Vicario, triumfatorka czterech turniejów wielkoszlemowych – French Open w latach 1989, 1994, 1998 oraz US Open w roku 1994, zeznała przed sądem w Barcelonie, że była zbyt ufna w sprawach finansowych wobec swojego byłego męża. Powiedziała, że wyrażała mu zaufanie jako tenisistka, a nie miała pojęcia o aktywach, firmach czy jakichkolwiek inwestycjach finansowych.

Sanchez Vicario została pierwszą hiszpańską tenisistką, która zdobyła pozycję liderki rankingu WTA. Jej kariera zawodowa zakończyła się w 2002 roku. W 2009 roku została ukarana przez Sąd Najwyższy karą w wysokości 5,2 miliona euro za oszustwa podatkowe, które miały miejsce w latach 1989-1993. Sąd ustalił, że w tym okresie Hiszpanka mieszkała w Hiszpanii, a nie w Andorze, jak twierdziła.

Banque de Luxembourg oskarża małżeństwo o nieuregulowanie długów i ukrywanie majątku od kilkunastu lat. W 2014 roku hiszpański sąd wydał korzystny dla banku wyrok w procesie cywilnym, jednak pieniądze nigdy nie zostały wpłacone, dlatego bank postanowił po blisko dekadzie sprawę skierować do sądu karnego.

Artykuł wygenerowany na podstawie informacji udostępnionych przez Google News