Australian Open: Awans Nadala, Federera i Andersona

67

Nadeszła ta chwila, w nocy ruszył pierwszy Wielki Szlem w tym roku, Australian Open, (Melbourne, kort twardy, pula nagród 60,5 mln dolarów australijskich). Dziś rozegrano pierwsze rundy gry pojedynczej kobiet i mężczyzn.

Udanie zaczął obronę tytułu Roger Federer (3). Szwajcar pewnie w trzech setach, 6:3, 6:4, 6:4 ograł Denisa Istomina z Uzbekistanu. Jego kolejnym rywalem będzie kwalifikant Daniel Evans (Wielka Brytania).

Andy Murray (Wielka Brytania) przed rozpoczęciem imprezy płacząc na konferencji prasowej zapowiadał, że z powodu urazu biodra, to może być jego ostatni występ na Antypodach. Tłumy dziś przyszły na kort na którym grał mierzył się z Hiszpanem Roberto Bautisto Agutem (22). Pierwsze dwa sety wpadły na konto Aguta. Mimo ogromnego bólu, jaki było widać na twarzy Szkota zdołał doprowadzić do piątego seta, wygrywając dwie partie po tiebreakach. Decydująca rozgrywka, to już było zdecydowanie za dużo dla zdrowia Murraya. Po ponad ponad cztery godzinnym heroicznym boju Bautista Agut wygrywa, 6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7(4), 6:2. W drugiej rundy zmierzy się Johnem Millmanem (Australia).

Hiszpan Rafael Nadal w trzech setach 6:4, 6:3, 7:5 pokonał Jamesa Duckwortha z Australii. Nie był to najlepszy mecz gracza z Majorki, ale w tych najważniejszych momentach zachował spokój i wykazał się doświadczeniem. Całe spotkanie trwało 2 godziny i 17 minut, w tym czasie Hiszpan miał 6 asów i tylko 11 niewymuszonych błędów, przy 36 kończących piłkach. W następny meczu będzie grał z Matthew Ebdenem (Australia).

Powrót po takiej przerwie nigdy nie jest łatwy, zwłaszcza gdy od razu grasz z tak agresywnym tenisistą. Czuję się dobrze, a moje ciało jest w odpowiedniej kondycji. To trudny moment, bo nie wiesz, czego się po sobie spodziewać, ale staram się zachować pozytywne nastawienie – powiedział po meczu Nadal

Do drugiej rundy awansował także Bułgar Grigor Dimitrov (20), który mimo porażki w pierwszej partii uporał się, 4:6, 6:3, 6:1, 6:4 z wracającym do gry po dłuższej przerwie Serbem Janko Tipsarevicem. Dimitrov w II rundzie zagra się z Pablo Cuevasem z Urugwaju.

Do kolejnej fazy awansował także Kevin Anderson (RPA, 5). Afrykaner zwyciężył 6:3, 5:7, 6:2, 6:1 z Adrianem Mannarino (Francja). Anderson zanotował 14 asów i siedem przełamań. Druga runda to stracie z Amerykaninem Francesem Tiafoe, który okazał się lepszy od Prajnesha Gunneswarana z Indii.

W meczu dwóch amerykańskich „wieżowców”, Reilly Opelka po trzy godzinnym boju odprawił John Isnera (9), 7:6(4), 7:6(6), 6:7(4), 7:6(5). W całym było aż 84 asy i tylko dwa przełamania. Rywalem Opelki w drugim meczu będzie Thomas Fabbiano (Włochy).

Wracający po kontuzji pleców Czech Tomas Berdych niespodziewanie łatwo, 6:3, 6:0, 7:5 pokonał Brytyjczyka Kyle Edmunda rozstawionego z numerem 13. W meczu o awans o trzeciej rundy zagra z z Holendrem Robinem Hasse.

Francuz Gael Monfils (30) po triumfie 6:0, 6:4, 6:0 nad Damirem Dzumhurem (Bośnia i Hercegowina), osiągnął liczbę 100 wygranych spotkań w Szlemie.

Pablo Cuevas (Urugwaj) – Dusan Lajović (Serbia) 6:4, 7:5, 6:1
Thomas Fabbiano (Włochy) – Jason Kubler (Australia, dzika karta) 6:4, 7:6(1), 2:6, 6:3
Reilly Opelka (USA) – John Isner (USA, 9) 7:6(4), 7:6(6), 6:7(4), 7:6(5)
Tomas Berdych (Czechy) – Kyle Edmund (Wielka Brytania, 13) 6:3, 6:0, 7:5
Robin Haase (Holandia) – Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 7:5, 6:4, 7:5
Denis Kudla (USA) – Marc Polmans (Australia, WC) 5:7, 1:6, 6:2, 6:3, 6:2
Diego Schwartzman (Argentyna, 18) – Rudolf Molleker (Niemcy, Q) 6:1, 6:3, 4:6, 6:0
Alex de Minaur (Australia, 27) – Pedro Sousa (Portugalia) 6:4, 7:5, 6:4
Henri Laaksonen (Szwajcaria, Q) – Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina) 6:4, 7:6(4), 4:6, 6:3
Matthew Ebden (Australia) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 1:6, 6:4, 6:3, 6:4
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – James Duckworth (Australia, WC) 6:4, 6:3, 7:5

Marin Cilić (Chorwacja, 6) – Bernard Tomic (Australia) 6:2, 6:4, 7:6(3)
Mackenzie McDonald (USA) – Andriej Rublov (Rosja) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4
Radu Albot (Mołdawia) – Michael Mmoh (USA) 3:6, 6:3, 6:4, 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania, 26) – Miomir Kecmanović (Serbia, Q) 7:6(5), 6:3, 6:3
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 22) – Andy Murray (Wielka Brytania) 6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7(4), 6:2
John Millman (Australia) – Federico Delbonis (Argentyna) 6:3, 3:6, 7:6(3), 6:2
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Tennys Sandgren (USA) 6:4, 7:6(5), 4:6, 6:4
Karen Khachanov (Rosja, 10) – Peter Gojowczyk (Niemcy) 3:6, 6:3, 6:4, 6:3
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 14) – Matteo Berrettini (Włochy) 6:7(3), 6:4, 6:3, 7:6(4)
Viktor Troicki (Serbia, Q) – Roberto Carballes (Hiszpania) 6:1, 1:6, 2:6, 6:1, 6:4
Stefano Travaglia (Włochy, Q) – Guido Andreozzi (Argentyna) 6:7(3), 6:2, 6:3, 6:2
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 19) – Christopher Eubanks (USA, Q) 6:4, 4:6, 7:6(6), 6:3
Gael Monfils (Francja, 30) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:0, 6:4, 6:0
Taylor Fritz (USA) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:3, 7:6(6), 6:2
Daniel Evans (Wielka Brytania, Q) – Tatsuma Ito (Japonia, Q) 7:5, 6:1, 7:6(8)
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Denis Istomin (Uzbekistan) 6:3. 6:4, 6:4