Asics Gel Resolution 8

191

Gel Resolution to jedne z najpopularniejszych butów do tenisa, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Oprócz Igi Świątek w butach tych na światowych kortach zobaczymy m.in. Gaela Monfilsa, Fabio Fognigniego, Tennysa Sangrena, ale też setki innych tenisistów, uczestników challengerów i futuresów, którzy wybierają je ze względu na praktyczne zalety. Nie jest to oczywiście nowość, na rynku już drugi rok, ale ze względu na tę wspomnianą popularność warto stosownej recenzji dokonać.

Na początek trochę treści marketingowych od producenta.

Cholewka FLEXION FIT zapewnia doskonałe dopasowanie dzięki integracji technologii DYNAWALL, która zapewnia dodatkową stabilność śródstopia podczas bocznych ruchów.

Zwiększona przyczepność w stosunku do butów serii 7.

Znany z charakterystycznej technologii GEL na pięcie i śródstopiu, ten but znacznie zmniejsza wstrząsy wynikłe z dynamicznych ruchów tenisisty.

Ponadto model zawiera również podeszwę z mieszanki AHAR, która w połączeniu z ochraniaczem palców PGUARD, zwiększa przyczepność na boisku, jednocześnie zmniejszając ogólny poziom zużycia.

Cechy:
– ochraniacz palców PGUARD
– cholewka FLEXION FIT – ulepszone wsparcie
– podeszwa zewnętrzna AHAR (bieżnik) zwiększa wytrzymałość
– technologia GEL w przedniej i tylnej części buta
– z tyłu i przedniej części stopy Technologia DYNAWALL, która poprawia stabilność środkowej części stopy
– wyjmowana wkładka

Resolution 8 to jeden z najlepszych butów tenisowych na rynku. Aktualnie zmodyfikowany i lepszy niż kiedykolwiek. Poprawiono wsparcie dla śródstopia i stabilność. Podeszwa została na nowo zaprojektowana, aby zapewnić sztywność i zredukować niepotrzebne skręcenia. To pozwala graczowi poczuć się jeszcze bardziej bezpiecznie i dodać pewności siebie w ekstremalnych sytuacjach. Komfort, amortyzacja i stabilność na najwyższym poziomie.

Tyle marketingowych treści, teraz coś od siebie.

Pierwsze wrażenie

Po wyjęciu butów pozytywny look, zawsze preferowałem białe buty lub z przewagą bieli, pasują do wszystkiego. W połączeniu z mączką nie jest to praktyczny temat, ale cóż. Wygląd lekki, dobrze wykonany, a cholewka miękka i elastyczna.

Komfort

Mam dość szerokie stopy, dlatego z założeniem Gel Resolution 8 miałem chwilkę zabawy, musiałem maksymalnie rozsznurować buta, a następnie zmienić grubą skarpete tenisową na cieńszą. W tej cieńszej było już ok, prawdopodobnie to kwestia rozchodzenia. Przed odkryciem Solution Speed zużyłem kilka par Gel-Resolution 7 i muszę przyznać, że w porównaniu ze starszym modelem nowy wypada bardziej komfortowo, materiał elastyczniejszy, but przyjemniejszy w użyciu. Uwaga główna w moim przypadku sznurówka okazała się za krótka, wiązanie na malutką kokardkę, brakuje zapasu. Poza tym, sznurówki cieniutkie, jak mocno ścisnąć czuć na podbiciu.

Tego nie sprawdzałem, więc podobno, dla tych, którzy martwią się o szerokość, Asics oferuje Gel Resolution 8 w szerszej opcji. Co do nowej funkcji sznurowania, którą Asics nazywa DYNAWRAP, to taki dodatkowy kawałek materiału, który spina but po pociągnięciu sznurówek, dla mnie zbędny dodatek, ale prawdopodobnie przyda się graczom o szczuplejszych stopach, którzy muszą bardzo ciasno zasznurować but by stopa czuła się bezpieczna.

W porównaniu z Gel Resolution 7 komfort wzrósł i czuję, że jest więcej amortyzacji i miejsca w przedniej części stopy (czub buta wydaje się bardziej zaokrąglony).

FlyteFoam nadal znajduje się w podeszwie środkowej wraz z amortyzacją GEL w obszarach tylnej i przedniej części stopy. Dobra amortyzacja, podczas biegania, czy też odepchnięcia daje uczucie sprężystości.

Stabilność

Gel Resolution 8 został zaprojektowany z pomocą Gaela Monfilsa, który jest jednym z najbardziej wysportowanych graczy. Francuz ciągle się ślizga, zmienia kierunek i gwałtownie porusza, więc jeśli buty zapewniają mu stabilność, można śmiało założyć, że dla takiego gracza klubowego jak ja nie będzie żadnych problemów.

Jedną z wad Resolution 7, było to, że czasami wydawało się, że stopa wybrzusza się z boku podeszwy podczas szybkich zmian kierunku. O zniwelowanie tego uczucia miał zadbać DYNAWALL, który wzmacnia bok buta, wydaje sie, że problem został rozwiązany. Jeżeli chodzi o moje wrażenie czułem sie w tym bucie stabilnie. Ślizgać sie na twardych kortach nie potrafię, więc tego parametru nie jestem w stanie ocenić.

Trwałość

Ten parametr trudno mi ocenić, zaliczyłem w tych butach zaledwie kilka gier, bo generalnie nie przepadam za twardą nawierzchnią. Na razie bez śladów zużycia. Poprzedni model był butem nie do zdarcia, a że wielkiej rewolucji w użytych materiałach nie widzę, więc i z tym modelem nie prędko spodziewam się kłopotów.

Trakcja

Podeszwa zewnętrzna AHAR Plus w Gel Resolution 8 ma przeprojektowane rowki, które według ich laboratorium są ukształtowane i wzmocnione, aby zapewnić lepszą przyczepność na korcie, kontrolę poślizgu i siłę hamowania. Jak wspomniano w niektórych informacjach marketingowych, testy laboratoryjne Asics pokazują, że hamowanie jest o 7,2% lepsze niż w poprzednim modelu. Nie jestem pewien, jak to jest testowane, mogę jedynie potwierdzić, że przyczepność Gel Resolution 8 na twardej i suchej nawierzchni w hali jest na najwyższym poziomie. Na mączce ceglanej butów nie testowałem.

Waga

Na mojej wadze waga butów wyniosła 438g (rozmiar 44), zdecydowanie więcej niż model Solution Speed i podobno o 6 g cięższe niż Asics Court FF 2. Coś za coś jednak, solidne i trwałe buty muszę swoje ważyć.

Podsumowanie

Podobnie, jak w przypadku poprzednio testowanego Asics Solution Speed FF2 – but uniwersalny, zarówno dla zawodników (Monfils, Świątek), jak i amatorów na różnym poziomie, czyli praktycznie dla każdego. Zgodnie z przeznaczeniem do gry na kortach twardych, dla graczy prezentujących raczej styl z głębi kortu – nie jest to najlżejszy but, ale i nie najcięższy, taki akurat do operujących na wybiegach. Do szybkiego dobiegania do skrótów i do siatki bardziej komfortowy oraz wydajniejszy może być Solution Speed.