Antalya: Sugita sensacyjnym zwycięzcą pierwszej edycji turnieju

59
zimbio.com

Yuichi Sugita (Japonia) nie miał sobie równych w pierwszej edycji turnieju Antalya Open (pula nagród: 439 005 dolarów). 28-letni reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni pokonał w finale 6:1 7:6(4) Adriana Mannarino (Francja).

Obaj zawodnicy walczyli w niedzielne popołudnie o swój życiowy sukces. Żaden z nich nie wygrał wcześniej ani jednej imprezy z głównego cyklu. Różnica polegała na tym, że dla Mannarino był to już trzeci finał w karierze, natomiast Japończyk po raz pierwszy przedostał się do ostatniej fazy zmagań. Większe doświadczenia Francuza nie miało jednak przełożenia na końcowy rezultat.

Sugita pierwszego seta wygrał 6:1, choć sam początek spotkania nie był w jego wykonaniu objecujący. Japończyk rozpoczął pojedynek od przegrania trzech punktów, wskutek czego musiał bronić trzech break-pointów z rzędu już w pierwszym gemie serwisowym. Odrobił jednak straty w gemie, a następnie sam pokusił się o dwa przełamania, które przełożyły się na wysokie zwycięstwo w całym secie.

Druga odsłona rywalizacji była już o wiele bardziej wyrównana. Nie brakowało w niej zwrotów akcji – obaj zawodnicy obejmowali prowadzenie z przewagą przełamania. Tylko jeden wygrany punkt dzielił 29-letniego Francuza od objęcia prowadzenia 5:2. Taki rezultat na tablicy wyników się jednak nie pojawił, ponieważ Azjata zdołał odrobić straty. O losach drugiego seta zadecydował tie-break, który zakończył się zwycięstwem Sugity 7:4.

Turniejowe zwycięstwo w Antalyi jest dla Sugity największym sukcesem w karierze. Do tej pory wygrywał bowiem tylko zawody challengerowe. Japończyk w najnowszym rankingu ATP awansuje na 44. miejsce. Do tej pory najwyżej był sklasyfikowany na 64. pozycji.