Analiza i statystyki meczu A.Van Uytvanck – A.Radwańska

66

Mecz pomiędzy Alison Van Uytvanck i Agnieszką Radwańską rozegrany został w dniu 22.03.2018 w ramach 2 rundy turnieju WTA Masters Series 1000 w Miami. Zawodniczka z Belgii (51 w rankingu WTA) jako nierozstawiona rozpoczęła turniej od meczu 1 rundy, w którym zmierzyła się z Ukrainką Kateriną Bondarenko, pokonując ją w 3 setach. Agnieszka Radwańska (32 w rankingu WTA) w drabince głównej rozstawiona została z numerem 30, tym samym rozgrywkę turniejową rozpoczęła od 2 rundy.

Obie zawodniczki dotychczas spotkały się trzykrotnie (2012,2013,2017 rok) i zwycięsko ze wszystkich meczów wychodziła Polka. W minionych miesiącach zawodniczka z Belgii odniosła w swojej karierze znaczące sukcesy, wygrywając we wrześniu 2017 roku turniej w kanadyjskim Quebecu oraz w lutym 2018 roku turniej w Budapeszcie. Krakowianka od dłuższego czasu przeżywa kryzys formy, nie ma na swoim koncie zbyt wielu zwycięstw i stąd odległa dla niej pozycja w rankingu.

Mecz w Miami trwał 1.51 godziny i zawodniczki rozegrały 2 sety. Na początku 1 seta zarysowała się przewaga zawodniczki z Belgii, która wykorzystywała 1 serwis, a także kierowała piłki w narożniki kortu oraz pod linię końcową. Już w 2 gemie Belgijka miała break pointa, którego jednak nie wykorzystała. Radwańska została zepchnięta do obrony i często posyłała piłki stojąc daleko od linii końcowej. Nie wykorzystywała szerokości kortu przebijając piłki w sam środek. W 5 gemie Polka wykorzystała nieliczne błędy Belgijki i niespodziewanie doprowadziła do pierwszego przełamania w meczu, wychodząc na prowadzenie 3:2. Gra naszej rodaczki była jednak zbyt pasywna, co doprowadziło tym razem do przełamania ze strony Alison. Kolejny gem zakończył się również przełamaniem na korzyść Agnieszki.

W tej fazie meczu Van Uytvanck skorzystała z pomocy swojego szkoleniowca. W kolejnym gemie Polka przejęła inicjatywę, po czym doprowadziła do pierwszego dwugemowego prowadzenia w meczu. Jej przeciwniczka zaczęła popełniać coraz więcej błędów własnych, co poskutkowało zwiększającą się frustracją na korcie. W dziewiątym, a zarazem ostatnim gemie 1 seta Belgijka stawiała znaczący opór i dopiero 3 piłka setowa przypieczętowała zwycięstwo Radwańskiej 6:3.

Początek drugiego seta należał do Polki, która dzięki kilku akcjom wolejowym wygrała dwa kolejne gemy z rzędu. Uśpiło to jednak czujność Radwańskiej, co pozwoliło niespodziewanie wygrać przeciwnicze 3 kolejne gemy. Powrót do dobrej gry naszej zawodniczki nastąpił w 6 gemie i stan meczu zmienił się na 3:3. Dzięki dobrym końcówkom 7 i 8 gema Polka doprowadziła do wyniku 5:3 w 2 secie. Kolejne 2 gemy to przejęcie inicjatywy przez Van Uytvanck, Agnieszka ponownie została zepchnięta do defensywy, a przeciwniczka wykorzystując przede wszystkim swój dobry serwis doprowadziła do remisu 5:5. W gemie jedenastym Radwańska zaprezentowała charakterystyczne dla niej elementy gry kombinacyjnej (wejścia w kort, skróty). Gem numer 12 padł z kolei łupem Belgijki. Do rozstrzygnięcia drugiej partii niezbędna zatem była rozgrywka tiebreakowa. Do stanu 2:2 gra była wyrównana, po czym wyraźną przewagę uzyskała nasza rodaczka, wygrywając tie breaka 7:4 i cały mecz 2:0.

Najciekawsze statystyki meczu:

ALison Van Uytvanck – 67% trafionego pierwszego serwisu przy 49% Agnieszki Radwańskiej.

Alison Van Uytvanck – 6 podwójnych błędów serwisowych przy 2 Agnieszki Radwańskiej.

Agnieszka Radwańska – 5 wygranych gemów z rzędu przy 3 Alison Van Uytvanck.

Agnieszka Radwańska – 10 wygranych punktów z rzędu przy 7 Alison Van Uytvanck.

W 3 rundzie turnieju w Miami przeciwniczką Agnieszki Radwańskiej będzie Simona Halep – liderka światowego rankingu WTA.