Drużynowe Mistrzostwa Świata ITF kat. 30-50

673

W tegorocznych ITF Masters World Team Championships 2023 (30-35-40-45-50), które odbyły się w Manavgat w Turcji, rekordowa liczba 160 drużyn walczyła o najwyższą nagrodę ITF Masters Tour: złoty medal Mistrzostw Świata.

Szereg byłych gwiazd ATP i WTA zaprezentowało się w Ali Bey Club, w tym były Włoch nr 118 Matteo Viola i Niemiec Peter Torebko, który osiągnął 182. miejsce w rankingu ATP. Jeśli chodzi o kobiety, największą gwiazdą była Włoszka Alberta Brianti, która w swojej karierze zawodowej osiągnęła 55. miejsce w rankingu WTA.

W najmłodszej kategorii +30 Niemcy zdominowały zarówno zawody mężczyzn, jak i kobiet. Była nr 161 WTA, Anne Schaefer, poprowadziła swój zespół do finałowego zwycięstwa 3:0 nad Argentyną zdobywając tytuł. Wśród mężczyzn w finale Niemcy pokonały USA 3:0 i zdobyły złoty medal.

W kat. mężczyzn +35 po zaciętej rywalizacji to drużyna Włoch stanęła na najwyższym stopniu podium. Ponieważ wszyscy czterej gracze singlowi zajmowali wcześniej miejsca w rankingu ATP w Top 300, pokazany poziom był najwyższej jakości. Włosi zwyciężyli z Niemcami 2:1 po dwóch zaciekłych pojedynkach. Ekipa Italii ustrzeliła w tej kategorii dublet, ponieważ wśród Pań +35 wspomniana wcześniej Brianti poprowadził drużynę do imponującego finałowego zwycięstwa 2:0.

Włochy po raz kolejny zdobyły Puchar Tony’ego Traberta (Mężczyźni +40). Po rozegraniu singli Alessandro Da Col i Giulio Di Meo połączyli siły, aby zdobyć decydujące deble. Niemcy w imponujący sposób utrzymali tytuł w Young Cup (Kobiety +40), a seryjna złota medalistka Manon Kruse poprowadził drużynę do kolejnego zwycięstwa w Drużynowych Mistrzostwach Świata.

Francja po raz kolejny zdobyła Dubler Cup (Mężczyźni +45) w powtórce finału z Hiszpanią w 2022 roku. Francja odniosła również sukces w Margaret Court Cup (Kobiety +45), pokonując w finale Niemcy. Magali Malbet i Segolene Berger wygrały w dwóch setach, co dało Francji podwójne złoto w kategorii lat 45.

Holandia stoczyła zacięty finał z Francją, zdobywając Puchar Freda Perry’ego (Mężczyźni +50). Po wygraniu sing, Holandia wygrała nerwowe spotkanie 6:4, 5:7, 10:5 i zapewniła sobie zwycięstwo. Aby zakończyć bardzo udany tydzień dla Włoch, kobieca drużyna zwyciężyła w Pucharze Marii Estery Bueno (W50) przeciwko Francji. Valentina Padula i Michaela Uhnakova wykonały swoją pracę w grze pojedynczej, aby dodać do włoskiej kolekcji trofeów.

Polscy tenisiści zaznaczyli swój udział w kategorii +50. Reprezentowali nas Dariusz Gajewski, Irek Górka, Mariusz Olk i Zbigniew Więcław. Po porażkach w grupie z Austrią 0-3 i USA 0-3 stanęliśmy do rywalizacji z miejsca 15-22, tam przegraliśmy ze Szwajcarią 1-2 i wygraliśmy z Węgrami 2-1, co ostatecznie dało nam 18. miejsce.

W tym tygodniu uwaga skupia się na Indywidualnych Mistrzostwach Świata ITF Masters 30-35-40-45-50 2023, które odbywają się w tureckim Manavgat.