Wykład nr 40: Spraw by każdy dzień się liczył

Cytat na dziś

„Chciałbym wiedzieć to co wiem teraz gdy byłem młodszy.
Chciałbym wiedzieć to co wiem teraz gdy byłem silniejszy.”

– Ronnie Lane/Ron Wood

Pytanie na dziś

„Co mógłbym zrobić dzisiaj, z czego byłbym dumny pod koniec mojego życia?”

Dzisiejsze rozważania

Gdy robimy się coraz starsi, nasze zdolności intelektualne i umiejętności podejmowania decyzji generalnie poprawiają się. Oznacza to, że zwykle nie popełniamy tych samych błędów początkującego zawodnika, jakie robiliśmy gdy byliśmy młodsi.

W sporcie istnieje ciekawa prawidłowość: ciało często zużywa się w momencie gdy umysł osiąga szczyt swoich możliwości. Kiedyś mój trener stwierdził, że młodość jest marnowana na złych ludzi.
Mnie jednak wydaję się, że każdy dzień może być postrzegany jako okazja do nauczenia się czegoś nowego, niezależnie od tego ile masz lat. Może nie będziesz za parę lat miał tyle energii ile masz teraz, ale wciąż możesz wykorzystać dzisiejszy dzień aby móc cieszyć się korzyściami płynącymi z wyniesionych doświadczeń.

Każdy etap naszego życia ma drzwi które można wyważyć, okna przez które można się wydostać i ściany które można wyburzyć jeśli będzie taka konieczność. Kluczem do wyrwania się z okowów przeciętności jest traktowanie każdego dnia tak jakby był naszym ostatnim. Jeśli jednak nie uda ci się zrobić tego co pragnąłeś dzisiaj zrobić, to padnij na kolana i podziękuj Bogu za dar jakim jest dzisiejszy dzień, i następnie zaplanuj co zamierzasz zrobić jutro.
Nie pozostawiaj jutrzejszego sukcesu przypadkowi. Zaplanuj go.

Pat Riley, trener Miami Heat napisał w swojej książce „The Winner Within” (Zwycięzca ukryty w tobie), że gdy pracował z Lakersami w mistrzowskich dla nich latach 80 tych, namawiał swoich zawodników by w każdym meczu zagrali o jeden procent lepiej we wszystkich aspektach ich gry. Tych aspektów jest naprawdę sporo, podania, przechwyty, zbiórki, asysty, rzuty…wiesz co mam na myśli.

Jeden procent nie wydaje się być tak wiele. Jeśli jednak dodasz po jednym procencie z każdego aspektu gry… otrzymujesz mistrzostwo.

Lakersi wygrali parę takich mistrzostw. Nie pozwolili sobie na załamywanie rąk gdy mieli słabszy dzień. Zamiast tego planowali na następny dzień aby poczynić postępy, choćby jedno procentowe.

Wprowadzało ich to w stan pozytywnych oczekiwań.
Słyszałem, że w niektórych restauracjach podających świeże ryby, do akwarium wpuszcza się drapieżnika. To sprawia, że przyszłe danie pozostaje bardziej żywotne i świeższe. Interesujące nieprawdaż?

Ludzie są podobni. Jeśli nie robimy nic konkretnego i nie stawiamy sobie ekscytujących wyzwań, stajemy się leniwi i zaczyna brakować nam energii. Nie jesteśmy już tak „smakowici”.

życie może być „długie” ale wciąż jest zbyt krótkie aby siedzieć w miejscu i „zabijać” czas. Zabijasz wtedy własne życie. Zamiast tego, żyj z każdym oddechem i zachęć się do zrobienia jednej wartościowej rzeczy, tylko dziś. Zrób to czego nie chciało ci się robić lub czego się obawiałeś, a co jest dla ciebie istotne, i gdy kiedyś spojrzysz wstecz zobaczysz, że wykonałeś znaczący krok naprzód.

Wyobra? sobie siebie za parę lat. Patrzysz z perspektywy czasu na ten okres w którym teraz się znajdujesz. Co chciałbyś zobaczyć?

Jakakolwiek jest twoja odpowied?, zrób to! Następnie zrób tego trochę więcej… Dzisiaj. C’mon!
Zrób to gdy jesteś młodszy i silniejszy, a nie będziesz miał czego żałować.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

– aktywnie poszukuje nowych rzeczy których mógłbym się dzisiaj nauczyć
– aktywnie wyobrażam sobie korzyści płynące z uczenia się nowych rzeczy
– pozbyłem się wszelkich obaw przed zdobywaniem nowych informacji
– łatwo przyswajam i zapamiętuje nowe informacje

Trener Krystian