Wykład nr 35: Jakimi wartościami się kierujesz?

Cytat na dziś

„To co w nas, w nieunikniony sposób staje się tym co jest wokół nas. Ze stanu umysłu człowieka płyną okoliczności w jakich się on znajduje. Jego myśli przekształcają się w czyny, a jego czyny kształtują jego charakter i przeznaczenie.”

– James Allen (autor „As a Man Thinketh)

Pytanie na dziś

„Czy zastanawiam się nad tym o czym myślę? Czy wiem jaki wpływ na moje życie ma sposób mojego myślenia?”

Dzisiejsze rozważania

Nie oglądam za wiele telewizji. Uważam, że oglądanie innych ludzi żyjących udawanym życiem jest okrutnym marnowaniem prawdziwego życia.
Oglądam jednak filmy, które niosą w sobie jakąś cenną lekcję np. „Za wszelką cenę”, „Aleksander”, „Królestwo Niebieskie” itp.

Gdy obejrzałem jakieś dwa miesiące temu „Patcha Adamsa” (Robin Williams) wiedziałem, że chcę kierować się w życiu tymi samymi wartościami co tytułowy bohater. Porównywałem jego sposób myślenia i siłę oddziaływania na innych do mojej i zdałem sobie sprawę jak wiele dane mi jest się jeszcze nauczyć.

Po raz kolejny dotarło do mnie, że jeśli pragnę stać się kimś więcej niż jestem, potrzebuję dowiedzieć się jak to zrobić. Nie można przecież dać komuś czegoś, czego samemu się nie ma.

Jeśli pragniemy zmieniać świat wokół nas, to najszybciej zrobimy to zmieniając na lepsze nas samych. Książka z której pochodzi dzisiejszy cytat uczy nas potęgi naszych myśli. Wszyscy jesteśmy dokładnie tym co myślimy, i wcale nie są przypadkowe okoliczności w jakich się znajdujemy.

Wiem, że są czynniki, takie jak przypadkowe spotkania, zadziwiające wypadki, to kim są nasi rodzice itp., które popychają nas w określonym kierunku. Nie ma wątpliwości, że to co nam się przytrafia odgrywa wielką rolę w kształtowaniu historii naszego życia. Niezależnie jednak od tego co zepchnęło cię z obranego kursu, wciąż decydujesz o tym dokąd pójdziesz i kim się staniesz, poczynając od momentu w którym się teraz znajdujesz. Twój wpływ na twoją karierę tenisową i twoje dalsze losy zależy od tego w jaki sposób kontrolujesz swoje myśli i kształtujesz swoje przekonania.

Zastanów się przez chwilę…dlaczego Andre Agassi wciąż walczy na światowych kortach? Dlaczego Pete Sampras zdobył 14 Grand Slamów, skoro był już ustawiony na całe życie po pierwszych 3? Dlaczego Roger Federer jest w stanie wygrywać z każdym zawodnikiem, na każdej nawierzchni niezależnie od okoliczności?

Odpowied? tkwi w myślach, przekonaniach i wartościach wyznawanych przez największych tenisistów. To te właśnie przekonania zaprowadziły ich na szczyt tenisowej sławy i to one pozwalają im na tym szczycie się utrzymać. To właśnie głębokie wewnętrzne wartości pozwoliły Musterowi wygrać French Open parę lat po tym gdy w wypadku samochodowym beznadziejnie roztrzaskał sobie nogę. To właśnie sposób myślenia i system przekonań sprawia, że Andre Agassi nie skończył swojej wspaniałej kariery w wieku 30 lat.

Wszystkie myśli i przekonania wielkich ludzi mają jedną wspólną cechę: poczucie uczestniczenia w czymś większym niż oni sami. Poczucie, że to co robią na korcie i w życiu, zmienia świat w którym żyją. Wszystkie ich osiągnięcia i rezultaty nabierają prawdziwego znaczenia dopiero wtedy, gdy służą jako inspiracja do pracy nad sobą dla setek tysięcy innych osób.

Czy czasem zastanawiasz się nad tym o czym myślisz? Czy świadomie kształtujesz swoje przekonania? Czy poszukujesz nowych sposobów myślenia w sytuacjach w których do tej pory nie mogłeś sobie poradzić? Czy stosujesz posiadaną już wiedzę w pełną determinacją, czy może poszukujesz wymówek typu „nie wiem co się ze mną dzieje” lub „przecież nikomu się nie chciało”?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś „nie” to najwyższy czas przestać narzekać i zacząć działać. świat zawodowego tenisa nie uznaje wymówek. Tam albo jesteś silny mentalnie albo przegrywasz. Albo wykorzystujesz całą ci dostępną wiedzę i umiejętności albo przegrywasz. Albo jesteś mistrzem codziennej pracy nad sobą albo przegrywasz. Nie ma remisów, nie ma nagród pocieszenia, nie ma klepania po plecach. Jest tylko twarda walka o przetrwanie. W tej walce zwyciężają nie tylko najsilniejsi ciałem ale i najwięksi duchem. Kształtujmy więc nasze myśli, przekonania i wartości tak samo jak kształtujemy nasze ciało.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# wiem o czym myślę i dlaczego
# wiem, że jakość mojego życia i jakość mojego myślenia to jedno i to samo
# jestem pozytywnie nastawioną i optymistyczną osobą
# w realizacji celów meczowych i treningowych pomaga mi wcześniej zdobyta wiedza.

Trener Krystian