Wimbledon: Federer broni piłki meczowe i tworzy historię

20

Nie do zdarcia wydaje się być Roger Federer (Szwajcaria, 3). W piątek „Maestro” powalczy o swój jedenasty finał wielkoszlemowego Wimbledonu (pula nagród: 10,856 mln funtów), rozgrywanego na kortach trawiastych.

Awans do najlepszej czwórki nie przyszedł jednak Szwajcarowi łatwo, ponieważ pierwsze dwie partie ćwierćfinału zgarnął rozstawiony z numerem dziewiątym Marin Cilic (Chorwacja, 9). Dodatkowo, w czwartym secie Chorwat miał trzy piłki meczowe! To nadal nie zatrzymało pięciokrotnego mistrza tej imprezy, który triumfował 6:7 (4) 4:6 6:3 7:6 (9) 6:3 i tym samym odnotował 307. wygraną na Wielkim Szlemie.

O miejsce w finale Federer powalczy z turniejową szóstką Milosem Raoniciem (Kanada, 6). Kanadyjczyk zdecydowanie szybciej wywalczył awans do półfinału, pokonując pogromcę Novaka Djokovicia (Serbia, 1), Sama Querrey’a ze Stanów Zjednoczonych 6:4 7:5 5:7 6:4.

Jako jedyny seta w ćwierćfinale nie stracił Tomas Berdych (Czechy, 10). 30-letni gracz zatrzymał największą sensację męskich zmagań, Lucasa Pouille (Francja, 32), ciesząc się ze zwycięstwa 7:6 (4) 6:3 6:2.

Skład półfinalistów uzupełnia grający z dwójką Andy Murray (Wielka Brytania, 2). Reprezentant gospodarzy sprawił miejscowej publiczności nadzwyczajne widowisko, w którym toczył bój z Jo – Wilfriedem Tsongą (Francja, 12). Szkot prowadził już 2:0 w setach, ale trójkolorowy zdołał dociągnąć do remisu. Zabrakło mu sił na samą końcówkę i to wicelider list światowych wygrał cały mecz 7:6 (10) 6:1 3:6 4:6 6:1.

Wyniki ćwierćfinałów:

Milos Raonic (Kanada, 6) – Sam Querrey (USA, 28) 6:4 7:5 5:7 6:4

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Marin Cilic (Chorwacja, 9) 6:7 (4) 4:6 6:3 7:6 (9) 6:3

Tomas Berdych (Czechy, 10) – Lucas Pouille (Francja, 32) 7:6(4), 6:3 6:2

Andy Murray (Wielka Brytania, 2) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 12) 7:6 (10) 6:1 3:6 4:6 6:1.