US Open: Zeszłoroczne koszmary powróciły! Williams przegrywa w półfinale

25

Do wielkiej sensacji doszło w pierwszym półfinale gry pojedynczej kobiet. Karolina Pliskova (Czechy) wygrała 6:2 7:6(5) z Sereną Williams (USA), która w Nowym Jorku sześciokrotnie nie miała sobie równych. Tym razem znalazła pogromczynię, a półfinałowa porażka będzie dla niej wyjątkowo bolesna. W najnowszym rankingu WTA Amerykanka spadnie bowiem na drugie miejsce!

W Stanach Zjednoczonych nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że historia sprzed roku może się powtórzyć. Wówczas młodsza z sióstr Williams pewnie zmierzała po kalendarzowego Wielkiego Szlema, jednak w półfinale US Open podwinęła jej się noga i sensacyjnie przegrała z Robertą Vinci. Równie dużą niespodziankę sprawiła dzisiaj Pliskova, która po raz pierwszy w karierze awansowała do wielkoszlemowego finału.

Reprezentantka naszych południowych sąsiadów znajduje się obecnie w życiowej formie. Zwycięstwo z Williams było dla niej jedenastym wygranym meczem z rzędu. Tuż przed US Open triumfowała w  prestiżowych zawodach w Cincinnati. W meczu z liderką WTA imponowała przede wszystkim spokojem. Była cierpliwa w wymianach i nie starała się posyłać wszystkich piłek jak najmocniej, większą wagę przywiązując do precyzji. Świetnie też serwowała, co poskutkowało tylko jednym przełamaniem na korzyść Williams w całym spotkaniu.

Pierwsza partia trwała tylko 28 minut. Pliskova doskonale weszła w spotkanie i od samego początku nie pozwalała faworyzowanej rywalce rozwinąć skrzydeł. Czeszka wykorzystała dwa z trzech break-pointów, natomiast sama nie dała się przełamać ani razu i zasłużenie wygrała 6:2. Więcej emocji było w drugim secie, w którym Williams znacznie zwiększyła siłę ognia w wymianach z linii końcowej. Przez całego seta żadna z zawodniczek nie potrafiła odskoczyć na dwa gemy przewagi i do wyłonienia zwyciężczyni potrzebny był tie-break. W dodatkowej rozgrywce w większości wymian karty rozdawała Pliskova, która wygrała 7:6(5).

Od poniedziałku dojdzie do poważnej zmiany w rankingu WTA. Nową liderką zostanie Angelique Kerber (Niemcy), która jeszcze nigdy wcześniej nie dotarła na sam szczyt. To właśnie Niemka może być finałową przeciwniczką Pliskovej. Najpierw musi jednak wygrać półfinałowe starcie z Caroline Wozniacki (Dania).