US Open: Zaskakująco wysokie zwycięstwo del Potro

22

Juan Martin del Potro (Argentyna) po raz pierwszy w obecnym sezonie awansował do 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego. W 3. rundzie pewnie wygrał 6:3 6:3 6:4, choć rywala prostego nie miał – był nim rozstawiony z numerem jedenastym Roberto Bautista Agut (Hiszpania).

Zaskakiwać mogą zwłaszcza rozmiary zwycięstwa. Del Potro świetnie spisywał się we własnych gemach serwisowych. Posłał aż 14 asów, co znacznie przyczyniło się do tego, że w całym meczu tylko raz został przełamany. Sam wypracował sobie natomiast aż 13 break-pointów, z których pięć wykorzystał. Wygrany mecz Argentyńczyk mógł potraktować jako rewanż za porażkę z 3. rundy Australian Open sprzed trzech lat. Wówczas del Potro przegrał z popularnym ,,Batim” pięciosetową batalię, trwającą niemal cztery godziny. O awans do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy del Potro powalczy z Dominiciem Thiemem (Austria). Podopieczny Guntera Bresnika w drodze do 1/8 finału stracił tylko jednego seta.

Kolejny ciężki mecz ma za sobą Rafael Nadal (Hiszpania). Tym razem lider rankingu ATP nie może mieć sobie jednak wiele do zarzucenia, ponieważ sam grał na przyzwoitym poziomie, ale to skazywany na pożarcie rywal potrafił wznieć się na swoje wyżyny. Leonardo Mayer (Argentyna) pierwszego seta wygrał 7:6(3), a w drugiej odsłonie rywalizacji toczył wyrównany bój do stanu 3:3. Wówczas doszło do pierwszego w meczu przełamania, które uskrzydliło Nadala. 31-latek z Majorki popisywał się coraz to efektowniejszymi zagraniami, które poprowadziły go do zwycięstwa 6:7(3) 6:3 6:1 6:4. Kolejnym rywalem Nadala będzie Oleksandr Dolgopolow (Ukraina). Reprezentant naszych sąsiadów potrafił w przeszłości dwukrotnie pokonać króla mączki.

Roger Federer (Szwajcaria) zagrał wreszcie tak, jak na 5-krotnego mistrza US Open przystało. Przypomnijmy, że Szwajcar w pierwszych dwóch meczach stracił łącznie cztery sety. W 3. rundzie pokazał, że najgorsze ma już za sobą i odniósł okazałe zwycięstwo 6:3 6:3 7:5 nad rozstawionym z numerem trzydziestym pierwszym Feliciano Lopezem (Hiszpania). Federer może szykować się już do kolejnego starcia z niezwykle doświadczonym tenisistą. W 1/8 finału na jego drodze stanie bowiem Philipp Kohlschreiber (Niemcy). Tenisista z Augsburga już ponad 50 razy startował w turniejach wielkoszlemowych, ale tylko raz udało mu się awansować do ćwierćfinału.

Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 33) – John Millman (Australia) 7:5 6:2 6:4

Juan Martin del Potro (Argentyna, 24) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 11) 6:3 6:3 6:4

Dominic Thiem (Austria, 6) – Adrian Mannarino (Francja, 30) 7:5 6:3 6:4