US Open: Rosolska i Mektić minimalnie słabsi od Mattek-Sands i Murraya w meczu o tytuł

44

Nieznaczną porażką zakończył się debiut w wielkoszlemowym finale pary Alicja Rosolska / Nikola Mektić. Polsko – chorwacki duet po trwającym godzinę i 18 minut pojedynku przegrał z Bethanie Mattek-Sands i Jamiem Murrayem 6:2, 3:6, 9-11 w walce o tytuł w grze mieszanej w turnieju US Open 2018.

Początek spotkania przyniósł pewnie wygrane pierwsze gemy serwisowe, w których piłkę do gry wprowadzali panowie. Przy rezultacie 1:1 i podaniu Mattek-Sands dobre returny Mekticia oraz skuteczny lob Rosolskiej na zakończenie, pozwoliły polsko-chorwackiej parze na zdobycie przełamania. Po chwili warszawianka z pomocą udanych akcji przy siatce swojego partnera obroniła serwis i powiększyła przewagę. Przy drugiej okazji Polka wraz z Chorwatem ponownie nie pozwolili Amerykance na wygranie gema przy własnym podaniu, dzięki czemu premierowa odsłona trafiła na ich konto wynikiem 6:2.

Przebieg drugiej partii był już dużo bardziej wyrównany. Przez jej większą część obydwa miksty bez problemów wygrywały własne gemy serwisowe, nie dopuszczając przeciwników do choćby jednego break pointa. Najważniejszy dla losów seta okazał się gem przy podaniu Rosolskiej przy stanie 3:4, kiedy to amerykańsko – brytyjska para wypracowała sobie trzy piłki na przełamanie i wykorzystała drugą z nich mocnym returnem Mattek-Sands wprost na Mekticia. Tuż potem polsko – chorwacki duet miał szansę na odrobienie straty, lecz skuteczny wolej Murraya zamknął całą odsłonę i sprawił, iż mistrzów imprezy musiał wyłonić super tie-break.

Decydującą rozgrywka była godnym zwieńczeniem całego turnieju i przyniosła nowojorskiej widowni wiele emocji oraz zwrotów sytuacji. Lepiej zaczęli ją Rosolska i Mektić, którzy wygrali cztery z pierwszych pięciu piłek, lecz potem do głosu doszli ich przeciwnicy, popisując się serią sześciu kolejnych wygranych punktów. Po kilku minutach Mattek-Sands wraz z Murrayem nie wykorzystali trzech piłek mistrzowskich od stanu 9:6, jednak za czwartą taką sposobnością dopięli swego i zostali triumfatorami tegorocznych zmagań.

Dla amerykańsko – brytyjskiego duetu był to pierwszy wspólny tytuł wielkoszlemowy w grze mieszanej. W całej karierze Mattek-Sands po raz trzeci sięgnęła po trofeum tej rangi, zaś Murray uczynił to po raz czwarty i po raz drugi z rzędu na kortach Flushing Meadows.

Finał:

Bethanie Mattek-Sands / Jamie Murray (USA / Wielka Brytania) – Alicja Rosolska / Nikola Mektić (Polska / Chorwacja) 2:6, 6:3, 11-9.