US Open: Murray i del Potro poza burtą

22

Finaliści turnieju olimpijskiego z Rio de Janeiro pożegnali się już z US Open. Andy Murray (Wielka Brytania) i Juan Martin del Potro (Argentyna) dzielnie walczyli, ale musieli uznać wyższość swoich ćwierćfinałowych przeciwników.

Wielu ekspertów uważało, że to właśnie Murray sięgnie po trofeum w Nowym Jorku. Podopieczny Ivana Lendla był znakomitej formie i wygrał 36 z 38 ostatnich pojedynków. Kei Nishikori (Japonia) potrafił go jednak przechytrzyć i pokonać 1:6 6:4 4:6 6:1 7:5. Tenisista z Azji fantastycznie spisywał się na returnie, a jego forhendy robiły olbrzymie wrażenie na przeciwniku. Na wynik meczu duży wpływ miała także niespodziewana przerwa w secie drugim, która była spowodowana opadami deszczu.

Półfinałowym przeciwnikiem Japończyka będzie Stan Wawrinka (Szwajcaria). Zeszłoroczny triumfator French Open wygrał 7:6(5) 4:6 6:3 6:2 z Juanem Martinem del Potro, z którym miał do tej pory ujemny bilans bezpośrednich pojedynków. 27-latek z Tandil nie wytrzymał jednak fizycznych trudów całego turnieju i w dwóch ostatnich partiach nie miał już sił na prowadzenie wymian w zawrotnym tempie. Wawrinka, który w Nowym Jorku został rozstawiony z ,,trójką”, już po raz trzeci w przeciągu ostatnich czterech lat awansował do 1/2 finału nowojorskiej imprezy.

Szczęście nie opuszcza Novaka Djokovicia (Serbia). Lider rankingu ATP prowadził 6:3 6:2 z Jo-Wilfriedem Tsogną, kiedy to jego rywal podjął decyzję o przedwczesnym opuszczeniu kortu. W drodze do półfinału Serb stracił tylko jednego seta, co jest zasługą Jerzego Janowicza, który ,,ukradł” mu go już w 1. rundzie.

Jeszcze pewniej kolejne kroki stawia na turniejowej drodze stawia Gael Monfils (Francja). Ciemnoskóry paryżanin nie zaznał dotąd smaku porażki w ani jednym z rozegranych partii. W ćwierćfinale pokonał 6:4 6:3 6:3 Lucasa Pouille’a, który wyraźnie odczuwał skutki trzech pięciosetowych pojedynków rozegranych w poprzednich rundach. Młodszy z Francuzów nie potrafił po raz kolejny zachwycić nowojorskiej publiczności i musiał uznać wyższość starszego kolegi z reprezentacji.

_

Wyniki meczów ćwierćfinałowych:

Novak Djokovic (Serbia, 1) – Jo-Wilfried Tsonga 6:3 6:2 i krecz Tsongi

Gael Monfils (Francja, 10) – Lucas Pouille (Francja, 24) 6:4 6:3 6:3

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) – Juan Martin del Potro (Argentyna) 7:6(5) 4:6 6:3 6:2

Kei Nishikori (Japonia, 6) – Andy Murray (Wielka Brytania, 2) 1:6 6:4 4:6 6:1 7:5