Szanghaj: Federer wrócił na tron. Hiszpańska niemoc trwa

42

Roger Federer po raz drugi w karierze nie miał sobie równych w Rolex Shanghai Masters (pula nagród: 5 924 890 dolarów). W finale pokonał 6:4 6:3 Rafaela Nadala (Hiszpania).

Kiedy Nadal i Federer potwierdzili udział w chińskiej imprezie, większość kibiców na całym świecie zaczęła marzyć o finałowym pojedynku tej dwójki. Dawni mistrzowie znów grają na najwyższym poziomie, dzięki czemu światowa publiczność może częściej delektować się ich starciami. W obecnym sezonie spotkali się już po raz czwarty. Wszystkie mecze zakończyły się zwycięstwem Federera.

36-letni Szwajcar rozegrał doskonałe spotkanie. Przy własnym podaniu stracił w całym meczu tylko osiem punktów, nie musiał bronić ani jednego break-pointa. Z kolei Nadal problemy miał już w pierwszym gemie. Co prawda zdołał obrobić straty ze stanu 15:40, ale poległ w grze na przewagi. Poniesionych strat już nie odrobił i pierwszą partię przegrał 4:6. W drugim secie tenisiści szli równo do stanu 2:2. Wówczas doszło do kolejnego gema na przewagi przy serwisie Hiszpana. Znów to jego rywal okazał się skuteczniejszy. Federer od tamtej pory miał prostą drogę do zwycięstwa. Na koniec jeszcze powiększył przewagę i ostatecznie wygrał 6:4 6:3. Spotkanie trwało tylko godzinę i 12 minut.

Nadal po raz drugi dotarł do finału turnieju w Szanghaju, ale wciąż nie doczekał się na trofeum. Ta sztuka nie udała się też jego rodakom – finałowe pojedynki przegrywali David Ferrer (2011 rok) i Roberto Bautista Agut (2016 rok). Z kolei Federer wygrał tę imprezę już po raz drugi. Po raz pierwszy z mistrzowskiego tytułu cieszył się przed trzema laty, kiedy w decydującym meczu pokonał Gillesa Simona (Francja).

Dla Federera było to już 94. turniejowe zwycięstwo w karierze, a szóste wywalczone w obecnym sezonie. W rankingu ATP ma przed sobą już tylko Nadala. Nad trzecim Andym Murray’em ma już ponad 3000 punktów przewagi.