Szanghaj: Djoković przedłuża serię zwycięstw i triumfuje po raz czwarty

30

W imponującym stylu, bez straty seta oraz podania, Novak Djoković wywalczył tytuł w tegorocznej edycji turnieju ATP Masters 1000 rozgrywanego na kortach twardych w Szanghaju. Po trwającym godzinę i 36 minut meczu finałowym Serb pokonał Bornę Coricia 6:3, 6:4 i już po raz czwarty mógł cieszyć się z końcowego sukcesu w tych zmaganiach.

Spotkanie, które było zapowiadane jako konfrontacja zawodników o bardzo zbliżonych stylach gry, rozpoczęło się od pewnie wygranych pięciu gemów serwisowych przez obu z nich. Przy stanie 3:2 serbski faworyt zaczął jednak zarysowywać swoją przewagę w wymianach zza linii końcowej, dzięki czemu wypracował sobie pierwszą szansę na przełamanie. Forhendowy błąd Coricia sprawił, iż Serb powiększył prowadzenie, a po kilkunastu kolejnych minutach zwieńczył premierową odsłonę wynikiem 6:3. Djoković nieprzerwanie imponował dyspozycją przy własnym podaniu, tracąc przy nim zaledwie cztery punkty w tej części gry.

Przed rozpoczęciem drugiej partii 21-latek z Zagrzebia nie po raz pierwszy w tym tygodniu skorzystał z pomocy medycznej z powodu problemów z prawym udem, a tuż po jej starcie, od razu znalazł się w trudnej sytuacji, przegrywając serwis po prostym błędzie wolejowym. W następnych gemach dominował scenariusz, w którym Corić zaciekle walczył o obronę podania, a Djoković dokonywał tej sztuki bez większych problemów. Wyjątkiem był szósty gem, kiedy to Chorwat doczekał się pierwszego break pointa, lecz nie zdołał zamienić go na przełamanie. Serb mógł zakończyć całą potyczkę już w gemie numer dziewięć, ale nie wykorzystał w nim trzech piłek meczowych. Zrobił to jednak do zera tuż po zmianie stron, zapisując na swoim koncie 18. wygraną z rzędu i czwarty tytuł w obecnym sezonie. W całej swojej karierze tenisista z Belgradu ma już na koncie 72. tytuły, w tym 32. w imprezach z cyklu Masters 1000.