Stuttgart: Federer zwycięski po powrocie na trawę

34

Po blisko trzech miesiącach przerwy Roger Federer powrócił do rywalizacji na światowych kortach. W swoim pierwszym meczu Szwajcar pokonał w trzech setach Mischę Zvereva i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 250 w Stuttgarcie. Inauguracyjny mecz w imprezie wygrał dziś również obrońca tytułu, Lucas Pouille.

Po powtórzeniu manewru z ubiegłego roku i odpuszczeniu gry na kortach ziemnych, 20-krotny mistrz turniejów wielkoszlemowych raz jeszcze na swój premierowy występ na trawie wybrał zawody w Stuttgarcie. 36-latek z Bazylei, który rok temu przegrał w pierwszym meczu z Tommym Haasem, tym razem ustrzegł się niespodziewanej porażki, choć wygrana z Mischą Zverevem nie przyszła mu łatwo. W końcówce partii numer jeden Niemiec popisał się serią 10 kolejnych wygranych punktów, dzięki czemu wygrał tę część gry do 6:3. W drugim secie Federer zaczął lepiej returnować serwisy Zvereva, czego efektem były dwa przełamania i zwycięstwo 6:4. Decydująca odsłona była już pod pełną kontrolą Szwajcara, lepszego ostatecznie 6:2.

Udział w turnieju od drugiej rundy rozpoczynał także triumfator sprzed 12 miesięcy, Lucas Pouille. Francuz bardzo pewnie poradził sobie z jednym z najbardziej obiecujących niemieckich tenisistów młodego pokolenia, 17-letnim Rudolfem Mollekerem, wygrywając w 50 minut 6:3, 6:4. Prawo gry w najlepszej ósemce wywalczył również Denis Istomin, który identycznym wynikiem wyeliminował kończącego karierę po tegorocznym US Open Floriana Mayera.

W środę nadrobiono też zaległości z dwóch poprzednich dni spowodowane opadami deszczu. Niespodziewaną porażkę już w pierwszej rundzie poniósł rozstawiony z numerem szóstym Denis Shapovalov, który uległ hinduskiemu kwalifikantowi, Prajneshowi Gunneswaranowi 6:7(6), 6:2, 3:6. Znacznie lepiej poradził sobie z kolei jego rodak, Milos Raonic, zwycięski 7:6(8), 6:2 w potyczce z Mirzą Basiciem. Ponadto, miejsce w najlepszej szesnastce wywalczyli dziś Feliciano Lopez, Benoit Paire oraz Maximilian Marterer.