Statystyki Rafaela Nadala po triumfie w US Open

Rafael Nadal został po raz 3. triumfatorem turnieju US Open. Oto jak jego zwycięstwo prezentuje się pod względem statystycznym.

Volkl tennis

Rafa po raz 16. wygrał turniej wielkiego szlema, przed nim z 19. sukcesami jest tylko Roger Federer. Hiszpan zagrał w 23 finałach szlema, umocnił się tym samym na drugiej pozycji w tej klasyfikacji. Nadal spędził w Nowym Jorku na korcie 16 godzin i 39 minut, w turnieju nie spotkał się z żadnym graczem z czołowej 20. rankingu. Zdobył 74 tytuł w karierze, jest blisko 3. w klasyfikacji Johna McEnore, do którego traci 3 triumfy. Wygrana na kortach Flashing Meadows była 17. tytułem na kortach twardych zdobytym przez Hiszpana. Po raz ostatni Rafael wywalczył triumf na kortach betonowych ponad 3 lata temu w Doha, od tego czasu zaliczył 8 z rzędu porażek w finałach oraz 31 startów bez końcowego triumfu na tej nawierzchni.

W tym roku Nadal rozegrał aż 65 meczów (najwięcej ze wszystkich graczy), z których zwyciężył w 56, a przegrał w 9.  Daje mu to 86 % wygranych spotkań, jest wiceliderem tej statystyki. Na kortach twardych z 29 meczów wygrał 22, w 7. poniósł porażkę (bilans zwycięstw 81 %). W tym sezonie zagrał w 8 finałach, w których 5 zwyciężał i zaliczył 3 niepowodzenia. Po 3 porażkach w decydujących meczach na początku sezonu, Hiszpan wygrał 5 finałów z rzędu. Jeśli Rafa zostanie nr 1 pod koniec roku, będzie 1. graczem, który tego dokona po ukończeniu 30 lat. W zasięgu Hiszpana  jest także rekord Agassiego, który po 30. był  łącznie przez 33 tygodnie na fotelu lidera rankingu (Rafa ma w tej chwili 4 tygodnie).