Sankt Petersburg: Thiem z trzecim tytułem w sezonie

50

Rozstawiony z numerem pierwszym Dominic Thiem został mistrzem tegorocznej edycji halowego turnieju ATP 250 rozgrywanego na kortach w Sankt Petersburgu. W trwającym godzinę i siedem minut meczu finałowym Austriak okazał się lepszy od Martina Kliżana, wygrywając 6:3, 6:1.

Pierwsze minuty spotkania przyniosły pewnie wygrywane gemy serwisowe przez obu tenisistów. Zarówno Thiem, jak i Kliżan dążyli do szybkiego kończenia wymian, przede wszystkim za pomocą agresywnie uderzanych forhendów i czynili to skutecznie. Przebieg gry uległ zmianie przy stanie 3:3, kiedy to Austriak wykorzystał problemy ze skutecznością pierwszego podania swojego rywala i po grze na przewagi wywalczył premierowe przełamanie. Brakujące dwa gemy przyszły 25-latkowi z Wiener Nuestadt już z większą łatwością i odsłona otwarcia zakończyła się rezultatem 6:3 na jego korzyść.

Drugi set to pełna dominacja tenisisty z Austrii, który już przy pierwszej sposobności pozbawił serwisu triumfatora tych zmagań sprzed sześciu lat. Przy stanie 0:3 Kliżan wpadł ponadto w furię po tym jak sędzia pojedynku Fergus Murphy odmówił mu prawa do skorzystania z pełnej przerwy medycznej z powodu kłopotów z kostką. Po chwili 29-latek z Bratysławy przerwał passę sześciu przegranych gemów z rzędu, ale jak się później okazało, była to jego jedyna zdobycz w tej części gry. Thiem zdobył drugie przełamanie w gemie numer sześć, a po chwili, mimo drobnych problemów, zakończył całą potyczkę wynikiem 6:3, 6:1. Austriak przełamał tym samym serię trzech kolejnych porażek ze Słowakiem w meczach w głównym cyklu rozgrywek.

Dzisiejsze zwycięstwo przyniosło Thiemowi trzeci tytuł w tym sezonie (poprzednio wygrywał w Buenos Aires i Lyonie). Ogółem był to jego 11. triumf w całej dotychczasowej karierze, lecz dopiero drugi na nawierzchni twardej. Kliżan z kolei dopiero po raz pierwszy w siódmym występie w finale zawodów ATP musiał zaznać smaku porażki.