Rotterdam: Federer o krok od powrotu na szczyt rankingu

87

Roger Federer pokonał w dwóch setach Philippa Kohlschreibera i awansował do ćwierćfinału halowego turnieju ATP 500 rozgrywanego w Rotterdamie (pula nagród: 1 862 925 euro). Oznacza to, że 36-latka z Bazylei dzieli już tylko jeden mecz od awansu na pierwsze miejsce w rankingu ATP.

Po zdemolowaniu Rubena Bemelmansa w środowy wieczór, dziś 20-krotny mistrz turniejów wielkoszlemowych mierzył się z Philippem Kohlschreiberem, z którym wygrał wszystkich 12 dotychczas rozegranych spotkań. Mimo wybitnie niekorzystnego bilansu Niemiec stanął do równorzędnej walki i zmusił dużo bardziej utytułowanego rywala do niemałego wysiłku. Pierwszą partię Federer wygrał po tie-breaku, broniąc wcześniej dwóch piłek setowych, a w drugiej przełamał 34-latka z Augsburga w ostatnim możliwym momencie i cały mecz zakończył wynikiem 7:6 (8), 7:5. Ostatnią przeszkodą na drodze Szwajcara do powrotu na fotel lidera rozgrywek będzie holenderska rakieta numer jeden, Robin Haase, który uporał się ze swoim rodakiem i pogromcą Stana Wawrinki z pierwszej rundy, Tallonem Griekspoorem 6:4, 6:0.

W pozostałych meczach turniejowa „dwójka” Grigor Dimitrov, podobnie jak Federer, po dwóch zaciętych setach, wyeliminował Filipa Krajinovicia wygrywając 7:6 (4), 7:5. W najlepszej ósemce okazje do rewanżu na Bułgarze za porażkę w trzeciej rundzie Australian Open dostanie Andrey Rublev, który zwyciężył 6:4, 7:6 (4) Damira Dżumhura. Najbardziej wyrównana dzisiejsza rywalizacja była z kolei udziałem dwóch kwalifikantów – Daniila Medevedeva oraz Pierre’a-Huguesa Herberta. Obronną ręką wyszedł z niej rosyjski triumfator imprezy w Sydney, który okazał się lepszy 3:6, 7:6(2), 6:4.

Druga runda:

Roger Federer (Szwajcaria, 1 WC) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 7:6 (8), 7:5

Grigor Dimitrov (Bułgaria, 2) – Filip Krajinović (Serbia) 7:6 (4), 7:5

Andrey Rublev (Rosja) – Damir Dżumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:4, 7:6 (4)

Daniil Medvedev (Rosja, Q) – Pierre-Hugues Herbert (Francja, Q) 3:6, 7:6(2), 6:4

Robin Haase (Holandia) – Tallon Griekspoor (Holandia, WC) 6:4, 6:0.