Roland Garros: Zmienne szczęście polskich juniorów

32

Obchodząca dzisiaj swoje 15. urodziny Iga Świątek sprawiła bardzo miłą niespodziankę. W 1. rundzie Roland Garros wygrała z Georgią Craciun (Rumunia), rozstawioną z numerem siódmym. Gorzej spisali się chłopcy. Piotr Matuszewski i Kacper Żuk przegrali swoje mecze i o sukces powalczą już tylko w deblu.

Świątek jest rewelacją paryskiego turnieju dla juniorów. Jest jedną z najmłodszych w całym gronie startujących, debiutuje na Wielkim Szlemie, a mimo to radzi sobie wyśmienicie. Do drabinki głównej musiała się przebijać przez kwalifikacje, w których nie straciła ani jednego seta. Nie miała szczęścia w losowaniu i w 1. rundzie trafiła na 12. juniorkę świata, Georgię Craciun. Świątek nieoczekiwanie wygrała 6:3 6:2 i wyeliminowała faworyzowaną Rumunkę z zawodów.

Wiele wskazywało na to, że sztuka awansu do 2. rundy uda się także Kacprowi Żukowi. Najwyżej sklasyfikowany polski junior wygrał pierwszego seta 6:4 w starciu z Nicolą Kuhnem (Hiszpania). Rywal zdołał się jednak odbudować i w dwóch kolejnych partiach zwyciężył, tracąc w każdej z nich po trzy gemy.

Najsłabiej z naszych reprezentantów spisał się Piotr Matuszewski. Rywalem 18-letniego tenisisty z Kalisza był Riccardo Balzerani (Włochy), który musiał przedzierać się przez kwalifikacje. Reprezentant Italii poszedł za ciosem i pokonał Matuszewskiego 7:6(5) 6:2.