Puchar Davisa: Wielka Brytania wraca na tron

41

Po 79 latach przerwy Wielka Brytania ponownie sięga po prestiżowy Puchar Davisa! Na nawierzchni ziemnej w belgijskiej Gandawie przyjezdni już po czwartym meczu prowadzą 3:1. W pierwszej niedzielnej potyczce Andy Murray pokonał pierwszą rakietę gospodarzy, Davida Goffina, 6:3 7:5 6:3.

W pierwszym secie oglądaliśmy walkę „gem za gem” do pojedynki o szósty punkt, kiedy Szkot zdobył przełamanie „na sucho”. Po chwili szybko wygrał swoje podanie, a przy stanie 2:5 Goffin musiał bronić trzech piłek setowych. Po zniwelowaniu zagrożenia, nie udało mu się postraszyć wicelidera rankingu w dziewiątym gemie.

Zdecydowanie dłużej obaj panowie wygrywali swoje gemy serwisowe w drugiej odsłonie. Dopiero w konfrontacji o jedenaste „oczko” Murray wygrał wojnę na przewagi, wykorzystując break pointa. Kilka minut później sam miał problemy, bowiem 24-latek wyszedł na 00:30. Podopiecznemu Leona Smitha udało się nadrobić zaległości i szybko skończyć drugą partię.

Odmiennie wyglądał początek trzeciego seta, gdzie reprezentant gospodarzy od razu zgarnął pierwsze przełamanie. Jednak nie długo cieszył się z prowadzenia, bo po chwili zawodnik z Glasgow złapał rebreaka, a w siódmym gemie zrobił to po raz drugi, tym razem „na sucho”. Najwyraźniej podłamany taką sytuacją Goffin dał się jeszcze raz przełamać, w ostatnim gemie spotkania.

Kapitanowie obu drużyn dogadali się, że piąte spotkanie nie będzie rozgrywane.

Ostatni raz Brytyjczycy sięgnęli po Puchar Davisa w 1936 roku. Wówczas drużynę w finale przeciwko Australii reprezentowali Fred Perry, który dał dwa singlowe zwycięstwa, Bunny Austin z jedną wygraną oraz Patrick Hughes i Raymond Tuckey, którzy zagrali debla.

Belgia – Wielka Brytania 1:3

David Goffin – Kyle Edmund 3:6 1:6 6:2 6:1 6:0

Ruben Bemelmans – Andy Murray 3:6 2:6 5:7

Darcis/Goffin – Murray/Murray 4:6 6:4 3:6 2:6

David Goffin – Andy Murray 3:6 5:7 3:6.