Opowieść nr 16: Poszukiwacz prawdy

73

Po latach poszukiwań, powiedziano mu by poszedł do jaskini, w której znajdzie ?ródło. „Zapytaj ?ródło czym jest prawda”, doradzono poszukiwaczowi, „ i ?ródło zdradzi ci ją”. Po odnalezieniu ?ródła, poszukiwacz zadał to fundamentalne pytanie. Z głębin dobiegła odpowied?, „Id? do wioski na rozstaju dróg: tam znajdziesz to czego szukasz”.

[exec]include(„https://www.tenis.net.pl/in/opowiesci.inc”);[/exec]Pełen nadziei pobiegł więc w stronę wioski i znalazł trzy mało interesujące sklepy. Jeden ze sklepów sprzedawał kawałki metalu, drugi oferował drewno a cienkie druciki były w ofercie trzeciego. Nic i nikt w tych sklepach nie wydawał się mieć nic wspólnego z wielkim odkryciem prawdy.

Rozczarowany poszukiwacz powrócił do ?ródła i zażądał wyjaśnień, jednak jedyna rzecz jaką usłyszał to „Zrozumiesz to w przyszłości.” Gdy facet zaprotestował, wszystko co otrzymał to echo jego własnych wrzasków. W ciągu następnych paru lat pamięć o całym wydarzeniu nad ?ródłem zatarła się. Nagle, spacerując przy blasku księżyca, usłyszał d?więk gitary. Ktoś grał z niezwykłym wyczuciem i mistrzostwem.

Głęboko poruszony, poszukiwacz prawdy podszedł do muzyka. Spojrzał na palce tańczące po strunach. Zwrócił uwagę na samą gitarę. Nagle wykrzyknął olśniony: gitara została zrobiona z drucików, kawałków metalu i drewna podobnych do tych jakie sprzedawano w trzech sklepach, które wcześniej nie zachwyciły go niczym nadzwyczajnym.

W końcu zrozumiał to co ?ródło miało do powiedzenia na temat prawdy: wszyscy posiadamy już to, czego potrzebujemy, naszym zadaniem jest poskładać to wszystko i używać w odpowiedni sposób. Nic nie ma większego znaczenia jeśli postrzegamy jedynie poszczególne fragmenty. Jednak gdy tylko poszczególne części zostaną połączone, powstaje nowa jakość, której natury nie można przewidzieć, koncentrując się na oddzielnych fragmentach.

Podobnie jest w tenisie. Nasze przygotowanie ogólnorozwojowe nie uczyni z nas wyjątkowych tenisistów. To, że będziemy szybcy, wytrzymali, silni i dynamiczni to jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Silna głowa jest bardzo przydatna. Jednak ciężko jest wygrać mecz samą siłą woli i wolą walki. Wspaniale jest mieć idealną technikę. Jednak dobrze technicznie ułożonych tenisistów są tysiące, a my pragniemy być przynajmniej w pierwszej setce. Strategia i taktyka odgrywają wielką rolę w meczach tenisowych. Jednak aby być w stanie je zrealizować potrzeba silnego ciała, dobrego mentalu i rozsądniej biomechanicznie techniki. Tylko połączenie wszystkich tych aspektów może stworzyć coś unikalnego w skali światowej. Dlatego, zdając sobie sprawę ze swoich mocnych stron i rozwijając je, warto pracować równolegle nad wszystkimi aspektami naszej gry.

Krystian Pfeiffer (www.pfeifferteam.pl)