Monte Carlo: Nadal o krok od 10. trofeum

40

Dwóch Hiszpanów stanie naprzeciw siebie w finale Monte-Carlo Rolex Masters (pula nagród: 4 273 775 euro). Rafael Nadal do Monako przyjeżdżał z jasno określonym celem, jakim było odniesienie turniejowego zwycięstwa, natomiast dla Alberta Ramosa-Vinolasa sam awans do finału tak prestiżowych rozgrywek jest życiowym sukcesem.

Nadal w Monte Carlo czuje się jak ryba w wodzie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w latach 2005-2012 nie przegrał na monakijskiej mączce ani jednego pojedynku. W zdobywaniu kolejnych trofeów przeszkodziły mu problemy zdrowotne, ale przed rokiem 30-latek z Majorki powrócił na tron. Teraz dzieli go już tylko jeden wygrany mecz od obrony tytułu.

W półfinale Nadal wygrał 6:3 6:1 z Davidem Goffinem (Belgia). Triumfator poznańskiego challengera sprzed trzech lat świetnie rozpoczął starcie i w pewnym momencie prowadził już 3:1. Wówczas Nadal ruszył do odrabiania strat. Belg po roztrwonieniu zaliczki nie potrafił się otrząsnąć, na dodatek z równowagi wytrącił go sędzia Cedric Mourier, który jeszcze przy jego prowadzeniu bardzo źle ocenił miejsce lądowania jednej z piłek. Nadal był bezwzględny i niezwykle dojrzałą grą rozłożył swojego rywala na łopatki. Całe spotkanie trwało godzinę i 29 minut.

Nieco więcej czasu do wyłonienia zwycięzcy potrzebowali Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania) i Lucas Pouille (Francja). Obaj zażarcie walczyli o pierwszy w karierze awans do finału imprezy z serii ATP Masters 1000. W pierwszym secie wyraźnie lepszy był Hiszpan, który trzykrotnie przełamał rywala i pewnie wygrał 6:3. W drugim secie 29-letniemu Katalończykowi do pełni szczęścia brakowało już tylko dwóch punktów. Pouille potrafił wyjść jednak z opresji i od stanu 4:5 wygrał trzy gemy z rzędu, doprowadzając tym samym do wyrównania. Decydująca odsłona gry była pozbawiona dramaturgii. Ramos-Vinolas nie miał litości dla zmęczonego przeciwnika i oddał mu tylko jednego gema.