Komórki macierzyste pomocne w leczeniu łokcia tenisisty

530

W związku z przychodzącymi do redakcji pytaniami dotyczącymi schorzenia zwanego popularnie „łokciem tenisisty” Tenis NET zwrócił się z prośbą o odpowiedź na niektóre z nich do kierownik Kliniki Rehabilitacji Szpitala Pulsmed, Pani Agnieszki Doliwy.

Jak rozpoznać kontuzję o nazwie „łokieć tenisisty”?

Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Charakteryzuje się ostrym bólem odczuwanym po zewnętrznej stronie łokcia, często promieniującym do ramienia lub nadgarstka. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać przy wykonywaniu prostych czynności, jak np. podnoszenie szklanki, czy przekręcanie klucza w drzwiach. W szpitalu PULSMED posiadamy wyspecjalizowaną kadrę ortopedyczną, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zmian przeciążeniowych stawów kończyny górnej.

Jak leczymy łokieć?

Łokieć tenisisty leczymy w różny sposób, w zależności od nasilenia objawów. Zazwyczaj zalecana jest fizykoterapia w postaci naświetlania promieniami lasera, krioterapia, zabiegi z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej, jak również odciążenie samego stawu poprzez jego unieruchomienie. Leczenie to może być wspomagane dodatkowo środkami farmakologicznymi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Przełomem w leczeniu „łokcia tenisisty? staje się terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskanych z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Leczenie ma na celu odbudowę i regenerację zniszczonego chorobowo stawu. Podane bezpośrednio do stawu komórki macierzyste ADSC powodują poprawienie ruchomości chorego stawu, jego odżywienie, a co za tym idzie zmniejszenie, a z czasem ustąpienie dolegliwości bólowych. Nowe technologie stosowane w szpitalu PULSMED dają pacjentowi możliwość szybkiego powrotu do zdrowia i poprawienia jakości życia.

Jakie zabiegi możemy stosować samodzielnie?

W leczeniu łokcia tenisisty, oprócz zabiegów fizykoterapeutycznych, można stosować tzw. krioterapię domową, która polega ona obkładaniu chorego stawu kompresami z lodu, zawiniętymi w ręcznik i przewiązanymi opaską elastyczną. Dobrze jest powtarzać taką terapię w określonych seriach, a mianowicie 15 minutowe chłodzenie co 3 godziny przez okres 4-5 dni.

Czy blokady sterydowe są skuteczne?

Jednym z rozwiązań w leczeniu łokcia tenisisty są blokady sterydowe. To metoda polegająca na podaniu do zmienionego chorobowo stawu zastrzyku z leku sterydowego. Powinna być stosowana jako jedna z ostatnich form leczenia, przed zabiegiem operacyjnym, który jest ostatnim radykalnym rozwiązaniem. Blokady sterydowe stosuje się najczęściej kiedy zawiodły zabiegi fizykalne i leczenie farmakologiczne w postaci NLPZ. Terapie sterydową stosuje się najczęściej u osób starszych u których zaszły już zmiany degeneracyjne stawu z uwagi na wiek, a ból który im towarzyszy wyklucza ich z normalnego życia.

Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Najczęstszą przyczyną powstawania zespołu łokcia tenisisty jest uszkodzenie przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców i nadgarstka. Do uszkodzenia dochodzi w wyniku wykonywania naprzemiennych ruchów prostowania i odwracania nadgarstka. Możemy to zaobserwować w takich czynnościach jak np: kręcenie śrubokrętem, odbijanie piłki z backhandu przy zgiętych łokciach (stąd nazwa jednostki). Choroba ta najczęściej dotyka osoby pracujące fizycznie, noszące duże ciężary przy wyprostowanych łokciach. Poza sportem i pracami o wzmożonym wysiłku powodem zmian przeciążeniowych mogą być również czynności ruchowe, które wymagają ciągłego utrzymywania nadgarstka w przeproście np. podczas pisania na komputerze czy gry na pianinie.

Agnieszka Doliwa, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Szpitala Pulsmed sp.z.o.o.

Ewentualne pytania dotyczące schorzeń tenisowych prosimy przesyłać na adres e-mail joanna@nakorcie.pl