Jaką rakietę wybrać dla siebie?

1370

Michał przedstawił już w swoim artykule pewne założenia i wytyczne dotyczące wyboru rakiety. Omówił też „mechanizm” doboru (schemat postępowania) i starał się uczulić czytelników na pewne jego wymogi dotyczące szukających. Ja postaram się podejść do sprawy stricte technicznie i zająć się tym aspektem.

Na wstępie pewna uwaga – proszę tego nie traktować jak absolut i jedyny słuszny wyznacznik. Po pierwsze, nie uzurpuję sobie prawa do jedynej słusznej słuszności :)
Po drugie, wiele osób odbiega od pewnych standardów i ich odczucia i zachowania nie pokrywają się ze schematami, jak najlepsze by nie były, a wręcz przeczą często nawet logice.
Dalsza część tekstu to po prostu pewien krótki zbiór doświadczeń i przemyśleń po ponad 20-letnim uganianiu się za zieloną piłeczką :)

Podstawowe parametry rakiet:
1. waga
2. balans
3. sztywność
4. wielkość główki
5. grubość ramy
6. stosunek strun

1.

Lekkie ? poniżej 270g
średnie 275g ? 300g
Ciężkie ? powyżej 300g

Początkującym mężczyznom, młodzieży i osobom z kłopotami z barkiem i łokciem proponuję przedział średni a kobietom nawet lekki.

2.

Na rączkę tzw. HL (head light)
Neutralny tzw. E* (even)
Na główkę tzw. HH (head heavy)

*Za balans neutralny uznaje się dla rakiety standardowej (27 cali) punkt równowagi w odległości 13,5 cala od podstawy rączki.
Punkt równowagi znajdujemy kładąc rakietę płasko i poziomo na np. wyciągniętym palcu wskazującym. Przesuwamy ją w prawo lub lewo w poziomie aż rakieta przestanie się przechylać na którąś ze stron (rączka lub główka)

Dla początkujących proponuję E (dla kobiet) lub lekki indeks HH (max 2 pkt.); w przypadku kłopotów z nadgarstkiem lekki HL (1-2 pkt.).
Dla gry serwis – wolej – zdecydowanie HL
Dla gry z głębi kortu – HH lub E ze wskazaniem na HH
Dla gracza który gra z tyłu ale i nie stroni od siatki, gra ofensywnie i lubi deble ? E, czasem lekki HL

3.

Sztywna (wartość indeksu blisko 70) – większa moc własna, mniejszy komfort.
Miękka (wartość indeksu blisko 60) – mniejsza moc własna, większy komfort.

Jako początkujący szukałbym jednak rakiety miękkiej lub czegoś w okolicach 65pkt. indeksu ze względu na komfort i ochronę barku/łokcia.

4.

Małe ? do 630
średnie ? ponad 630-660
Duże ? ponad 660-720

średnie – najbardziej uniwersalne, dla początkujących i graczy nie stroniących od woleja
Małe – dla graczy posiadających już pewne umiejętności (NTRP> 3.0), do gry na całym korcie, jednoręcznym bekhend (dwuręcznym też oczywiście można) , deble, sporo woleja.
Duże – dwuręczny bekhend, gracz z głębi kortu, osoby w wieku zaawansowanym o słabej technice, amator takich główek.
Osobiście uważam że powyżej 660 nie ma sensu wychodzić, na każdym poziomie.
Oczywiście ktoś może lubić i mieć dobre subiektywne odczucia jak ma rakietę z dużą główką.

5.

Cienkie ramy <23mm
średnie ramy 23-25mm
Grube ramy > 25mm

Cienkie – dużo czucia a mniej siły i tłumienia. Dla graczy zaawansowanych o pełnym zamachu.
średnie ? uniwersalne, bliżej 23mm dla zaawansowanych a bliżej 25mm dla początkujących, dla ludzi o średnim, kompaktowym zamachu.
Grube ? mało czucia, dużo mocy własnej, do gry na krótkim zamachu, ludzie w zaawansowanym wieku o słabej technice.
Mogą być jeszcze profile o różnej grubości ale to pominę na tym etapie.

6.

Stosunek pion/poziom. Najpopularniejsze to 18/20 i 16/19. Najprościej, im mniej strun i większa różnica w ich ilości między pionami i poziomami tym większe odejście piłki i mniejsza kontrola ale ułatwienie rotowania. Polecam dla ludzi z wolniejszym uderzeniem i płaskim. Więcej strun i mniejsza różnica to mniejsza siła a większa kontrola. Rakieta zalecana dla graczy grających dużo topspinem i silnym liftem oraz szlajsem a mniej drajwem.
Są też zdania wręcz odwrotne od prezentowanego powyżej. Wynika to z faktu, że różnice są dość subtelne. Ponieważ brak jest praktycznie rakiet (jeden model) o obu układach to niemożliwym jest wiarygodne porównanie.

W opisach rakiet pojawia się jeszcze pojęcie (parametr) „Swingweight”. Jest to, najprościej mówiąc, odczucie wagi rakiet jakie mamy podczas całego cyklu uderzenia (wyprowadzenie, uderzenie, wykończenie). Dla mnie to mocno subiektywne odczucie i moim zdaniem należy ten parametr traktować w gatunku ? po prostu jest i warto tylko wiedzieć co to hasło oznacza. Przy wyborze sprzętu nie kierowałbym się nim. Dla porządku dodam, że na ten parametr wpływa masa rakiety, jej balans i aerodynamika (w tym wielkość główki).