Gra z wyżej sklasyfikowanymi zawodnikami

293

Bardzo wielu wyczynowych zawodników zdaje się wykazywać szczególną nerwowość podczas gry z teoretycznie lepszymi zawodnikami ? nawet jeśli grali wyjątkowo dobrze wszystkie dotychczasowe mecze w danym turnieju.

Jest to po prostu przypadek grania przeciwko reputacji przeciwnika (zamiast rzucania wyzwania jego grze), i stawia nas w bardzo niekorzystnej sytuacji ? spójrzmy prawdzie w oczy, wyżej sklasyfikowani przeciwnicy są trudni do pokonania nawet gdy gramy naprawdę dobrze, nie wspominając nawet o sytuacji w której gramy kiepsko!

Istnieje jednak parę rzeczy, które mogą zmienić ten stan rzeczy, zarówno nie dopuszczając do pojawienia się tego problemu jak i pomagając przezwyciężyć onieśmielenie w sytuacjach gdy jesteśmy pod wrażeniem osoby po drugiej strony siatki.

Po pierwsze, zanim jeszcze wyjdziesz na kort uświadom sobie, jaka presja spoczywa na twoim przeciwniku. To od niego oczekuje się, że wygra, nie od ciebie ? dlatego to on ma więcej do stracenia niż ty! Cała presja spoczywa na nim, nie na tobie ? a to może przemawiać tylko na twoją korzyść!

To oznacza, że masz pełną swobodę grania swojej własnej gry i nawet ryzykowania swoimi ulubionymi uderzeniami. Jest to luksus, na który twój wyżej sklasyfikowany przeciwnik, może nie mieć odwagi sobie pozwolić w zaistniałej sytuacji. Zawsze przypominaj sobie w duchu o presji spoczywającej na zawodniku w roli faworyta.

Po drugie, zawodnicy często nadmiernie rozbudowują reputację swoich przeciwników we własnej głowie, wierząc, że będą musieli grać najlepiej jak potrafią aby mieć choć cień szansy na zwycięstwo. Takie podejście zwykle powoduje nadmierną motywację, koncentrację i starania, i jest najszybszym sposobem na powrót do szatni po przegranym meczu.

Tak więc nigdy tego nie rób ? pamiętaj aby grać w granicach swoich możliwości i nie staraj się grać ?super? zagrań za każdym razem gdy zetkniesz piłkę ze strunami, chyba, że czujesz, że jesteś w stanie je wykonać. Możesz nawet w pewnym momencie spostrzec, że twój normalny poziom gry jest wszystkim czego potrzebujesz do zwycięstwa, nie wspominając nawet o tym, że twoje standardy mogą się podnieść zupełnie naturalnie, w wyniku gry przeciwko mocnemu zawodnikowi. ?Normal is enough? (normalna gra wystarcza) jak to mawia Mika Kojonkowski (przyp. tłum.)

Pamiętaj również, że wysoko sklasyfikowani zawodnicy są zwykle przyzwyczajeni to nerwowego zachowania przeciwników, oraz do szybkiego przejmowania inicjatywy na początku meczu co często prowadzi do wygrywania całych meczy szybko i łatwo.

To może również działać na twoją korzyść! Jeśli uda ci się utrzymać swój serwis do powiedzmy, po 3 lub po 4, to przeciwnik może poczuć się sfrustrowany, że jeszcze nie wygrał pierwszego seta i popełnić kilka nietypowych dla niego błędów w tych ważnych gemach. Zaskakująco często, jeśli uda ci się utrzymać w meczu wystarczająco długo, możesz otrzymać seta na talerzu z paroma podwójnymi błędami serwisowymi i kilkoma niewymuszonymi błędami. Dobry start w meczu jest wynikiem odpowiedniego przygotowania mentalnego i taktycznego do danego spotkania. Formularz zadań meczowych może okazać się tutaj bardzo pomocnym narzędziem (przyp. tłum.)

Rzucając wyzwanie grze lepszego przeciwnika, warto wziąć również pod uwagę, że niezależnie od tego kim jest osoba po drugiej stronie, przegrała już wiele meczy w przeszłości i przegra jeszcze całe mnóstwo w przyszłości ? dlaczego więc nie z tobą, dzisiaj? Nie okłamujmy się ? niespodziewane porażki zdarzają się bez przerwy w zawodowym tenisie, dlaczego więc nie podczas spotkania w którym właśnie bierzesz udział? Wychod? na każdy mecz wiedząc, że zawsze masz szansę na zwycięstwo, niezależnie od tego z kim grasz.

Gdy jednak czujesz się nadmiernie onieśmielony reputacją i grą przeciwnika, natychmiast przerwij kontakt wzrokowy z przeciwnikiem podczas meczu, a między punktami wbij wzrok w struny zamiast obserwować rywala. Pomaga to zredukować emocjonalny wpływ reputacji przeciwnika na twoje myślenie i może po drugiej stronie siatki wytworzyć wrażenie, że wydajesz się być zupełnie niewzruszony swoim przeciwnikiem. Takie zachowanie często wyprowadza z równowagi nawet najwyżej rozstawionych zawodników, gdyż nie widzą u oponenta żadnych oznak strachu.

Pamiętaj więc:
– grając z wyżej sklasyfikowanymi zawodnikami, nie masz nic do stracenia i wszystko do zyskania (w przeciwieństwie do przeciwnika),
graj na miarę swoich możliwości. ?Normal is enough?.
– walcz o pierwsze gemy pierwszego seta.
– im większy przeciwnik tym ciężej upada! Wyjdz na kort i pokaz co potrafisz!

Na podstawie: www.tennispsychology.com,
Craig Townsend

Krystian Pfeiffer