Strona 1 z 1

Pre - stretch naciągu

: 12 wrz 2016, 16:43
autor: Clapton
Witajcie,
czy pre-stretch naciągu typu multi (Babolat XCell) może wydłużyć jego żywotność poprzez dłuższe utrzymanie siły napięcia?

Mam trzy identyczne rakiety, które naciągam rotacyjnie co miesiąc. Średnio w miesiącu gram 10 - 15 godzin. Naciąg wymieniam ponieważ staje się on już "rozlazły" traci napięcie co skutkuje efektem katapulty i brakiem kontroli. Naciąg nie ma żadnych widocznych cech przetarcia. Właściwie to nie pamiętam kiedy mi ostatnio naciąg pękł w rakiecie w trakcie gry.

Czy pre-stretch pomoże naciągowi utrzymać dłużej swoje napięcie?

Pozdrawiam

Re: Pre - strech naciągu

: 12 wrz 2016, 16:58
autor: hokej
Nie określiłbym wpływu prestretch`u na naciąg w kategorii dłuższego trzymania napięcia. Nie wprost.

Wstępne rozciąganie spowoduje mniejsze początkowe "płynięcie" multi, a w konsekwencji dłuższy okres utrzymywania się mniej więcej tego samego napięcia strun. W liczbie kortogodzin pewnie będzie bardzo zbliżone do wartości bez wstępnego rozciągania, ale w tym samym okresie odczucia z gry będą niemal takie same.

W skrócie - życia strunie nie przedłużysz, stabilność pracy tak.

: 12 wrz 2016, 17:00
autor: Smyk
Clapton pisze:Czy pre-stretch naciągu typu multi (Babolat XCell) może wydłużyć jego żywotność poprzez dłuższe utrzymanie siły napięcia?
Stabilność napięcia i żywotność to dwa odrębne parametry. Naciąg może przeżyć na rakiecie latami, co nie znaczy, że będzie utrzymywał pierwotną siłę napięcia.
Clapton pisze:Czy pre-stretch pomoże naciągowi utrzymać dłużej swoje napięcie?
Przeczytaj i wnioski wyciągnij sam. :wink:

Re: Pre - stretch naciągu

: 12 wrz 2016, 20:03
autor: Clapton
Przeczytałem i wniosek jest taki, że pre-strech korzystny jest.

Re: Pre - stretch naciągu

: 4 paź 2016, 20:29
autor: Marcin
Witam,
o pre-stretchu jest ciekawe wideo na blogu Babolata, w którym wypowiada się Lucien Nogues - serwisant, który naciągał rakiety na 60 Wielkich Szlemach i 600 turniejach ATP i WTA. Dokładnie tłumaczy, o co chodzi i podaje też wartości pre-stretchu dla konkretnych rodzajów naciągów. Polecam: http://Babolat.pl/blog.php?post=pre-str ... ideo&id=23

Re: Pre - stretch naciągu

: 5 paź 2016, 13:18
autor: Clapton
Interesujący materiał.

Re: Pre - stretch naciągu

: 10 paź 2016, 23:50
autor: Marcin
Clapton pisze:Interesujący materiał.
Dzięki. Na naszym blogu http://Babolat.pl/blog cały czas dodajemy coraz więcej pogłębionych treści i ciekawych informacji dotyczących sprzętu tenisowego, recenzje oraz informacje dla trenerów i zawodników. O naciąganiu był też ciekawy artykuł o tym, jak naciągali rakiety gracze podczas Pekao Open: http://Babolat.pl/blog.php?post=naciaga ... 2016&id=17

Re: Pre - stretch naciągu

: 12 paź 2016, 15:16
autor: El Diablo
W temacie prestretchu poliestru mała adnotacja...
Warto pamiętać, że niektóre (co-)poliestry są fabrycznie wstępnie przeciągnięte więc warto się w tej kwestii wcześniej zorientować. Jako, że nie chce mi się wypisywać strun wrzucam odnośnik do jednego z producentów jako przykład: Czytaj!

Ponieważ mamy przedstawiciela Babolata na forum, to dodatkowe pytanie - Czy i które (co-)poliestry Babolata są "wstępnie przeciągnięte"?

Re: Pre - stretch naciągu

: 13 paź 2016, 00:41
autor: Animal
Kirshbaum też robi pre-stretch. Nie wiem, czy wszystkich, ale na pewno Max Power i Max Power Rough. Jeszcze chyba Shark i ProLine.

Re: Pre - stretch naciągu

: 13 paź 2016, 06:36
autor: El Diablo
Animal pisze:Kirshbaum też robi pre-stretch. Nie wiem, czy wszystkich, ale na pewno Max Power i Max Power Rough. Jeszcze chyba Shark i ProLine.
Nie jestem pewien tylko czy wszystkie, część na pewno. Pro Line'ów się trochę namnożyło (I, II, wersje Rough, X, Evolution etc.).

Re: Pre - stretch naciągu

: 13 paź 2016, 08:14
autor: Smyk
Czy wiadomo Wam, jaką siłą wykonywany jest taki fabryczny pre-stretch?

Re: Pre - stretch naciągu

: 13 paź 2016, 10:36
autor: El Diablo
Smyk pisze:Czy wiadomo Wam, jaką siłą wykonywany jest taki fabryczny pre-stretch?
Takich informacji się nie podaje. Zbliżoną informację i jedyną jaką kojarzę była dla Isospeed Classic Gold (naciągnięcie na mini szpulę z siłą 25kp). Myślę, że to nie ma większego znaczenia, kiedyś robiło się to ręcznie.

Re: RE: Re: Pre - stretch naciągu

: 13 paź 2016, 11:15
autor: Smyk
El Diablo pisze:Myślę, że to nie ma większego znaczenia, kiedyś robiło się to ręcznie.
Myślę, że to ma znaczenie. Co mi da fabryczny pre-stretch siłą 20kG, jeśli wciągam na 25kG (20kG + 15% < 25kG).

To co się robi ręcznie, przed naciąganiem, to taki pre-stretch, który ma niwelować efekt "coil memory". No chyba, że ktoś ma czucie, żeby pociągać 6m żyłki zaczepionej o kaloryfer siłą 25kG + 15%. [emoji123]

Re: RE: Re: Pre - stretch naciągu

: 13 paź 2016, 11:27
autor: El Diablo
Smyk pisze:
El Diablo pisze:Myślę, że to nie ma większego znaczenia, kiedyś robiło się to ręcznie.
Myślę, że to ma znaczenie. Co mi da fabryczny pre-stretch siłą 20kG, jeśli wciągam na 25kG (20kG + 15% < 25kG).
Raczej chodziło mi o to, że producent robi to z głową żeby nie pozbawić naciągu "żywotności". Nie sztuka przeciągnąć strunę z dużą siłą i potem wciągnąć na 22kp. Zakładając wciąganie na 25kp i prestretch 20% to mamy wstępne naciągnięcie na 30kp. Napięcie może i trzymać będzie ale "grywalności" tutaj za dużo nie zostanie. Jak jeszcze wejdziemy w kwestię średnicy wyjściowych i ostatecznych to tym więcej "ale" sobie dołożymy.
Smyk pisze:To co się robi ręcznie, przed naciąganiem, to taki pre-stretch, który ma niwelować efekt "recoil memory".
Tak, to był główny cel. Nawiasem "Coil memory" jeśli dobrze kojarzę, a nie "recoil".