Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

Jacek iREM pisze:
Marcin_L pisze:Minął rok od założenia tematu, a u mnie sporo się zmieniło.

2. Od ponad roku wzmacniam na ogólnorozwojówce wszystkie partie mięśniowe, a jednocześnie poszerzam zakres ich ruchów / ruchomości. Czyli w ramach obwodów np. najpierw robię ćwiczenia na klatkę, a potem na plecy / barki. Jak robię ćwiczenia na dwugłowe, to potem na czworogłowe. Jak na brzuch, to potem na plecy. Itd.
3. W przerwach pomiędzy obwodami i po każdym treningu rozciągam się - również wszystkie partie. Rozciągam się nawet leżąc przed TV, albo nawet (!) siedząc w biurze przy biurku (np. po prostu nogę na nogę, co rozciąga pośladek i obręcz biodrową, albo zakładam rękę za plecy i naciągam, co rozciąga bark).

6. Skutek: nie mam żadnych kontuzji, zwiększyłem siłę i zakres ruchomości wszystkich partii, od sierpnia 2018 nie byłem u fizjoterapeuty (wcześniej okresami nawet co tydzień).
ad 2. Możesz opisać szerzej? To ciekawy wątek. Masz jakiegoś super speca od tej roboty?
Ćwiczę pod okiem Adama Szejnfelda (Thor Trening), który jest stale rozwijającym się zapaleńcem o analitycznym podejściu i dobrym zmyśle obserwacyjnym. Sporo rozmawiamy, on obserwuje moje ruchy i przyruchy, analizuje zakres i ograniczenia. Dokładnie analizuje też co boli i w jakich okolocznościach ten ból się pojawia.

Na insta i fejsie znajdziesz jego profile - bardzo fajny facet, specyficzne poczucie humoru :).

Gdzieś podłapał teorię, że powinno się pracować nad siłą równolegle z elastycznością - i wdraża to u swoich „wychowanków”.

Ja ćwiczę kalistenikę, albo na gumach albo na niewielkich ciężarach.

Trening zaczynam od długiej i angażującej wszystkie partie rozgrzewki - na ręce i nogi - za pomocą gum. Ta rozgrzewka staje się coraz bardziej intensywna, aż niepostrzeżenie zaczyna mnie męczyć i staje się treningiem.

Potem przychodzi czas na ćwiczenia bardziej intensywne - hantle, planki, gumy, TRX, na wszystkie partie mięśniowe.

Ostatnio dodaliśmy, na moją sugestię, podciąganie na drążku - chcę wiosną podciągać się na luzie po kilkanaście razy nad i podchwytem :).

Na koniec, po 1 godzinie, czas na rozciąganie wszystkich partii - zajmuje mi to jakieś 10 minut.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

Super to brzmi. Bajecznie. :::gd:::
Ja też właśnie częściowo odkładam rakietę na kołek i najbliższe dwa miechy chcę ostro popracować nad słabymi punktami ciała.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

Marcin_L pisze: Na koniec, po 1 godzinie, czas na rozciąganie wszystkich partii - zajmuje mi to jakieś 10 minut.
Mi rozciągnięcie wszystkich partii zajmuję bitą godzinę. Tyle, że ja tylko nad tym elementem teraz pracuję, więc mam czas :::yay:::
Zgodnie z teorią, że wzmacnianie mięśni, jeśli są przykurczone lub w nie pełnym zakresie ruchu, tylko pogłębi te ograniczenia i je wzmocni.
Zatem najpierw pełne zakresy ruchu, potem siła i elastyczność ( jak to MarcinL czyni :D ).
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

Cholibcia, sami zawodowcy tutaj :o Ja się zacznę na dobre rozciągać i wałkonić na emeryturze, na razie nie mam czasu...
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

TomPL pisze:Cholibcia, sami zawodowcy tutaj. :o Ja się zacznę na dobre rozciągać i wałkonić na emeryturze, na razie nie mam czasu...
Też nie miałem czasu na rozciąganie, teraz mam dużo bo 5 tydzień leczę kontuzję naderwanej łydki. rotfl
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

karjar pisze:
TomPL pisze:Cholibcia, sami zawodowcy tutaj. :o Ja się zacznę na dobre rozciągać i wałkonić na emeryturze, na razie nie mam czasu...
Też nie miałem czasu na rozciąganie, teraz mam dużo bo 5 tydzień leczę kontuzję naderwanej łydki. rotfl
Z tym czasem to jest takie pitu pitu. Ja mam zasadę rozciągania minimum 30 sekund na mięsień. Jak trzeba, to powtarzam. Ale w wersji mini to daje jakieś 10-15 minut. W wersji maxi oczywiście dłużej :).

Często też rozciągam się w przerwach między obwodami.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Napięcia mięśni, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu

TomPL pisze:Cholibcia, sami zawodowcy tutaj. :o Ja się zacznę na dobre rozciągać i wałkonić na emeryturze, na razie nie mam czasu...
Ja też nie mam czasu, McD mogą mi zamknąć i będę w plecy na odpowiedniej suplementacji. :P
Na szczęście wałkonić się (nie mylić z Marcina wałkowaniem ;)) mogę zawsze. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”