Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Dobór obuwia, wiązań etc.

"W tenisa gra się nogami..."

Każdy początkujący adept sztuki tenisowej w swoim ekwipunku musi mieć właściwie 2 rzeczy... Pierwszą i najbardziej oczywistą jest rakieta tenisowa, odpowiednio dopasowana do danego poziomu umiejętności, predyspozycji, wieku etc. Wszyscy o tym wiedzą i zwracają na ten aspekt uwagę. Mimo to drugi równie ważny element wyposażenia jakim jest dobór obuwia bardzo, bardzo często umyka uwadze...


Dobór obuwia pod kątem nawierzchni...
Odpowiedni wzór podeszwy jest niezbędny aby osiągnąć odpowiednią trakcję, stabilność oraz pewność poruszania się na danej nawierzchni. Niektóre nawierzchnie mają już ustalone idealnie dopasowane wzory podeszwy i to nie są prywatne odczucia tylko sprawdzone i stosowane przez zawodników rozwiązania mimo iż często model promowany/używany w wersji sklepowej mimo przeznaczenia na tą samą nawierzchnię ma inny wzorek (np. Nike Breathe Cage używane przez Rafaela Nadala)...

Polska jest krajem kortów ziemnych, a standardem dla clayu była, jest i będzie jodła...

Obrazek

Obrazek

Dobór obuwia w zależności od stopy...
Producenci nie zawsze dodają informacje dla jakiego typu stopy nadaje się dane obuwie, są natomiast serwisy internetowe, które recenzując/sprzedając dany model weryfikują te kwestie i umieszczają na swoich stronach. Warto więc poszukać wcześniej czy dany but jest dla naszych stóp odpowiedni. Oczywiście nic nie zastąpi przymierzenia buta, szczególnie jeśli chodzi o kwestię podbicia. Tego czy dany but jest dla stopy z supinacją i/lub pronacją raczej nie wywnioskujemy po jego założeniu dlatego tutaj nie ma alternatywy dla wyszukania tych informacji w sieci (sprzedawca raczej nam takiej informacji nie udzieli).
Podbicie.jpg
Podbicie.jpg (76.75 KiB) Przejrzano 9978 razy
SPN.jpg
SPN.jpg (80.14 KiB) Przejrzano 9978 razy

Dobór odpowiedniego rodzaju wiązania...
Dla wielu błahy element, a jak się okazuje bardzo istotny. Dzięki doborowi odpowiedniego wiązania oraz przeplotu sznurówek możemy dopasować but do naszych potrzeb i wyeliminować niektóre z problemów jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania obuwia.

Źródło główne #1... Źródło główne #2... Mam nadzieję że ten mały artykuł pomoże Wam w świadomym zakupie obuwia, nie tylko tego tenisowego.

Autorem tekstu jest Piotr J. Celary.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

To jest dywan wysypywany granulatem kauczukowym:
Obrazek

...a to trawa wysypywana piaskiem kwarcowym
Obrazek

...a to granulat do dywanów:
Obrazek

Z mojego doświadczenia gracza, grającego na dywanie (węzełkowym), jak i na mocno wysypanej piaskiem sztucznej trawie, na dłuższej trawie mniej wysypanej, jak i na mączce też powiem tak:

Na dywan z granulatem kauczukowym najfajniejsza jest podeszwa gładka bo odtwarza warunki jak na mączce (ułatwia poślizg), jednak dla kogoś kto ma mocne kolana i ślizgać się nie lubi podeszwą może być ta na hard, lub na mączkę. Rezygnuje z komfortu jaki daje celowo wysypany granulat ale pogra. Ja nie lubię takiego układu bo but trzyma zbyt mocno.
Na większość tego typu dywanów nikt nas nie wpuści w czarnej podeszwie, warto o tym pamiętać.

Na sztuczną trawę wysoką może być podeszwa jak na trawę i jak na hard, na niską mocno wysypaną piaskiem dobrze się sprawdza podeszwa na mączkę, jak też na hard, w tej właśnie kolejności.

Za to w obuwiu typowym dla dywanu (węzełkowego) na sztucznej trawie podobnie jak na mączce się pozabijacie.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

PitS pisze:Na dywan (węzełkowy) z granulatem kauczukowym najfajniejsza jest podeszwa gładka bo odtwarza warunki jak na mączce (ułatwia poślizg), jednak dla kogoś kto ma mocne kolana i ślizgać się nie lubi podeszwą może być ta na hard, lub na mączkę.
Wiele też zależy od ilości granulatu wysypanego na wykładzinę. Jeśli jest go dużo, to na gładkiej podeszwie będziemy się ślizgać. Jeśli ilość granulatu jest śladowa, to gładka podeszwa jest jak najbardziej wskazana.

Są jeszcze korty kryte wykładziną welurową. Na takie wykładziny nie sypie się żadnego granulatu. Tak więc tu tylko gładka podeszwa.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Smyk pisze:
Są jeszcze korty kryte wykładziną welurową. Na takie wykładziny nie sypie się żadnego granulatu. Tak więc tu tylko gładka podeszwa.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 817
Rejestracja: 25 gru 2009, 22:36

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

...no to, jak etc., to ja wrzucę również (tak pół żartem, pół serio) ilustrację w jaki sposób jeszcze można wiązać np. takiego buta do gry w tenisa ;)

KLIK!
Obrazek
W teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką. W praktyce jest.
Dean Fixsen
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Ja jestem fanem trzeciego wzoru. I oczywiście crossy ściągnięte mocniej niż piony ;). A czy koś już testował resztę? Jest jakaś tabelka jak wiąże buty większość zawodników?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
tkpp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 12 mar 2013, 10:42

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Czy buty przeznaczone na trawę sprawdzą się w miarę dobrze na nawierzchni "dywanowej" i tartanie? No i okazjonalnie też na mączce. Czy guma użyta do da takich butów ściera się szybciej niż np w takich przeznaczonych na wszystkie nawierzchnie?
dicappo
Początkujący
Początkujący
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2013, 20:18

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Jaką podeszwę powinny mieć buty do grania na mączce?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Jodełkę.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

dicappo pisze:Jaką podeszwę powinny mieć buty do grania na mączce?
CLAY to mączka. Wg regulaminu powinno być stosowne tłumaczenie przy wyrazie obcojęzycznym, ale wytknij władzy że jest ponad prawem....

Ja się boję. :wink:
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Może komuś pomoże na obtarte pięty:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IijQyX_YCKA[/youtube]

Sam tego nie znałem i nie stosowałem do tej pory.
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Myślę że większość ludzików nie ma pojęcia po co te dodatkowe dziurki w butach. :)
Obrazek
_____
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

htb pisze:Myślę że większość ludzików nie ma pojęcia po co te dodatkowe dziurki w butach. :)
Jak to nie ma pojęcia? To nie są dodatkowe wywietrzniki?
A sposób sznurowania ciekawy, przetestuję jak nie zapomnę.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
rubipatrol
Bywalec
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 lut 2015, 08:52

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Można dodać do tego jeszcze jedną fajną rzecz dla ludzi w "wysoką stopą", którzy mają problemy z drętwieniem nóg po mocnym zasznurowaniu butów. Pomaga opuszczenie przeplotu sznurówek w środkowej części buta, przechodzimy o otworek wyżej po tej samej stronie i dopiero od następnego przeplatamy już normalnie.
mack
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 23 lip 2009, 10:27

Re: Dobór obuwia, wiązań etc.

Witam.

Chcę zapytać Forumowiczow znających dobrze temat jak to jest z tym doborem butów.
Jak wyżej napisał ESP Asics Gel Solution Speed jest butem dla pronatorów, byłem w sklepie Asicsa sprawdzono mi odcisk stopy i wychodzi na to że jestem neutralem, sprzedawca w tymże sklepie twierdzi, że neutrale mogą używać butów zarówno dla supinatorów jak i pronatorów.
Czy to jest prawdą, a jeżeli nie to dlaczego?

Wróć do „Inny sprzęt”