Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Laver`s Cup 2022

Sytuacja z meczu pierwszego dnia z udziałem Federera/Nadala. Roger zagrał piłkę przez niewielką wolną przestrzeń pomiędzy słupkiem (od wewnątrz) a siatką. Piłka weszła w kort. Zawodnicy stanęli zdziwieni a sędzia zaliczył punkt drużynie reszty świata.
I tu się trochę zdziwiłem. Być może przepisy się zmieniły, ale spotkałem się z analizą takiej sytuacji.
W latach 90` w amerykańskim miesięczniku "Tennis" była rubryka gdzie topowi sędziowie wyjaśniali opisywane przez czytelników nietypowe sytuacje na korcie. Kto miał rację, czyj punkt, jak to interpretować.
Ktoś opisał dokładnie taką sytuację jaka miała miejsce tutaj. O ile się nie mylę odpowiadał wtedy nieżyjący już Bruno R. Zasadniczo punkt powinien być przyznany temu kto tak zagra. Wyjaśnienie od sędziego było takie, iż co do zasady nie powinno dojść do takiej sytuacji (nie powinno być takiej możliwości zagrania), ale skoro się stało to nie można stosować podejścia, że jest jakaś "fantomowa" siatka. Skoro piłka przeszła to przeszła, jest ważna.
Wskazał też na pewną analogię do gry obok słupka od zewnątrz. Piłka co do zasady powinna być zagrana przez (nad) siatkę. Puszczamy szczura 5 cm nad ziemią z boku,, wiadomo, gdyby tam była siatka. No właśnie, gdyby.... Skoro nie ma, to się liczy.
Nie mam tu niestety pewności, ale coś mi się kołacze po głowie, że też gdzieś czytałem, iż jak taka przestrzeń istnieje (w tenisie amatorskim) to powinno się uznawać punkt.

Ciekawa sytuacja
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Laver`s Cup 2022

Co w sytuacji, kiedy uszkodzona siatka (czego nie było widać) przy mocnym forhendzie puszcza, tj. pęka 1 oczko i piłka przelatuje na drugą stronę? Dla mnie to dosyć podobna sytuacja i oba przypadki interpretowałbym jako punkt dla nieuderzającego.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Laver`s Cup 2022

Tak jak piszesz to OK, też bym się pod tym podpisał. Tak samo jakbyś np. bombą z serwisu siatkę pod taśmą rozerwał. Ale jak patrzyłem, tu była zwyczajnie źle zamocowana. Uderzenie Rogera jej nie rozerwało. Zagrał przez istniejącą lukę.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Laver`s Cup 2022

rafbat pisze: 2 paź 2022, 12:58 Co w sytuacji, kiedy uszkodzona siatka (czego nie było widać) przy mocnym forhendzie puszcza, tj. pęka 1 oczko i piłka przelatuje na drugą stronę? Dla mnie to dosyć podobna sytuacja i oba przypadki interpretowałbym jako punkt dla nieuderzającego.
Nie, ponieważ piłka dotknęła siatki. Jeśli dotknie to żeby być uznaną za dobrą powinna przejść ponad siatką.
Natomiast gdyby... była po prostu dziura pod taśmą i piłka przeszłaby nie dotykając siatki w żaden sposób to piłka powinna być zaliczona jako dobra :)
W przepisach ITF jest taki punkt:
25. A GOOD RETURN
It is a good return if:
.....
d. The ball passes under the net cord between the singles stick and the adjacent
net post without touching either net, net cord or net post and hits the ground in
the correct court

Czy sytuację z tego meczu można podciągnąć pod powyższą zasadę?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Laver`s Cup 2022

Piłka z boku siatkę dotknęła z tego co pamiętam,, czyli w tym przypadku punkt dla przeciwników. To nie był akurat return, ale podejście analogiczne. Tak czy siak, ciekawa sytuacja jak na zawodowe korty.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Zasady gry”