Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Pęknięta piłka

We Wrocławiu trwa ITF Futures z pulą nagród 10000USD. Wczoraj w czasie jednego ze spotkań miała miejsce ciekawa sytuacja. Panowie grali wymianę, która skończyła się uderzeniem z FH w taśmę. Zawodnik, który popełnił błąd podszedł od razu do siatki, podniósł piłkę którą rozgrywali akcję i zareklamował ją u sędziego, że pęknięta. Faktycznie flaczek zupełny. Poprosił o powtórzenie punktu.
Przeciwnik zaprotestował, argumenty: piłka pękła w momencie uderzenia o taśmę (strzał z FH był soczysty), dodatkowo w ogóle nie wiadomo, czy to ta właśnie piłka (leżały sobie w okolicy dwie). Sędzia się do tych argumentów przychylił. Reklamujący zdębiał, poprosił o wizytę głównego, decyzja została podtrzymana. Kilkuminutowe spokojne protesty nic nie dały.
Moment w meczu był przełomowy, trzeci set, wynik 3:4 i 15:30 od strony reklamującego, bez przewagi przełamania. Skończyło się jego przegraną.
Moim zdaniem sędzia podjął złą decyzję.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pęknięta piłka

Odpowiem pytaniem: Czy piłki należą do tzw. stałego wyposażenia kortu (tak jak siatka, słupki i stołek sędziowski). Jeśli tak, to pękniętą piłkę powinno się traktować tak samo, jak pękniętą siatkę/taśmę. Obojętnie czy pękła po soczystym forehandzie, czy po podmuchu wiatru.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pęknięta piłka

Wg trenera, który oglądał ze mną mecz, w przepisach jest zapis mówiący o powtórzeniu punktu w przypadku, gdy piłka w trakcie wymiany straci ciśnienie. W dyskusji na korcie, na ile zrozumiałem (grał Czech z Rosjaninem, rozmowa była po angielsku) ten fakt nie był kwestionowany (powtórzenie punktu). Problematyczny był moment utraty ciśnienia.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pęknięta piłka

Jeżeli piłka pęka w czasie wymiany to wymianę należy przerwać i powtórzyć punkt.
Tak samo jak np. coś wpadnie na kort - inna piłka, gazeta z trybuny itd.
Moim zdaniem sędzia podjął złą decyzję a potem może się chciał jakoś ratować.
Czy sugerował, że piłka straciła ciśnienie po zakończeniu wymiany, lub lepiej, nie można stwierdzić kiedy straciła? ...
Mogło też być tak, że sędzia przyjął złą logikę. Czyli piłkę szlag trafił ale i tak zawodnik by już nic nie zrobił. Tylko tu się pomylił bo to nie przepis o powtarzaniu/nie powtarzaniu punktu po zmianie decyzji (korekta ze stołka lub Hawkeye) w oparciu o ocenę czy zawodnik mógł kontynuować grę czy nie.
Punkt kończy się z drugim kozłem piłki bo to oznacza, że zawodnik regulaminowo już nie ma możliwości odegrać piłki.
Dlatego nie wolno łapać w locie nawet kosmicznego autu. Jak się takie coś złapie to punkt w plecy bo piłka nadal jest formalnie w grze.
Przy korekcie punktu sędzia musi ocenić czy zawodnik miał szansę gry czy już nie. Jak nie to nie ma powtórki. Ale tu była inna sytuacja. Nawet jak faktycznie i tak nie miał szansy grać to i tak punkt należy powtórzyć gdyż tu nie było korekty oceny zagrania.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pęknięta piłka

Jeszcze jedno.
hokej pisze:Panowie grali wymianę, która skończyła się uderzeniem z FH w taśmę. Zawodnik, który popełnił błąd podszedł od razu do siatki, podniósł piłkę którą rozgrywali akcję i zareklamował ją u sędziego, że pęknięta. Faktycznie flaczek zupełny. Poprosił o powtórzenie punktu. Przeciwnik zaprotestował, argumenty: piłka pękła w momencie uderzenia o taśmę (strzał z FH był soczysty)
Jeśli piłka pękła by na skutek uderzenia o taśmę, zawodnik który uderzył ją jako ostatni nie mógłby o tym wiedzieć. Musiał czuć uszkodzoną piłkę na rakiecie skoro reklamował jej wadę zaraz po swoim ostatnim uderzeniu. Tym bardziej dziwi, dlaczego sędzia przychylił się do przyznania punktu, a nie do powtórzenia wymiany.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pęknięta piłka

Konkluzja jest myślę prosta, sędzia też człowiek. Czasem się pomyli, czasem ma braki w potrzebnej wiedzy. Czynnik ludzki ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pęknięta piłka

No dobrze. Pęka naciąg. Dogrywamy wymianę czy możemy ją przerwać? Może z piłką jest podobnie?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Pęknięta piłka

Nie przerywa się wymiany gdy pęka struna. Nie wolno też w jej trakcie zmienić rakiety. Takie są przepisy tej gry. Mówimy o uregulowanych rozgrywkach zawodowych. A co robią amatorzy to już ich prywatna sprawa :D.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pęknięta piłka

Vivid pisze:Nie przerywa się wymiany gdy pęka struna. Nie wolno też w jej trakcie zmienić rakiety. Takie są przepisy tej gry. Mówimy o uregulowanych rozgrywkach zawodowych. A co robią amatorzy to już ich prywatna sprawa :D.
Do tego zmierzam. W przypadku pęknięcia naciągu jeden z tenisistów jest "poszkodowany" ale i tak musi dograć wymianę. Piłka była taka sama dla obu. Nie ustalono kiedy pękła, moim zdaniem sędzia mógł to "puścić" i tak też uczynił.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pęknięta piłka

Keicam - to nie jest kwestia odczuć, tylko przepisów. A te są w takim przypadku jasne - punkt trzeba powtórzyć. Trafnie Smyk zauważył, że gdyby reklamujący nie poczuł pękniętej piłki na rakiecie, to by od razu po nią nie poszedł, tym bardziej, że leżała u podstawy siatki, w żaden sposób nie przeszkadzając w dalszej grze.
Moje odczucia na miejscu były podobne do przytoczonych przez Vivida - sędzia się pomylił w pierwotnej ocenie, a potem "szedł w zaparte". Szkoda, bo ewidentnie wypaczył przebieg spotkania. Ostatni forehand był odgrywany z pewnej pozycji, oczywiście mógł być niecelny tak czy inaczej, ale nawet teoretyczna interpretacja o braku szans na wygranie punktu nie ma tu zastosowania.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Pęknięta piłka

hokej pisze:Keicam - to nie jest kwestia odczuć, tylko przepisów. A te są w takim przypadku jasne - punkt trzeba powtórzyć.
Przepisy:
http://atp.org.pl/upload/pliki/przepisy ... tenisa.pdf

STR 6 PKT 3

Przepisy rozgraniczają widoczne pęknięcie od utraty kompresji.

Pęknięta = powtórka
Brak kompresji = zaliczony punkt

Jak było? Nie wiem!
Utratę kompresji "przeżyłem" kilka razy :wink:. Pękniętą piłkę też. Ostatnio ponad ćwierć wieku temu. :( Nazywała się STOMIL.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Pęknięta piłka

To był Prince Tour. I wierz mi - pękła, złożyła się w miseczkę. :D
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Pęknięta piłka

Ewidentna powtórka i nie wiem co z głupie tłumaczenia kiedy pękła. Nie da się tego ocenić będąc osobą postronną. Zawodnik poczuł na rakiecie, że pękła i dlatego ją zareklamował. I to jest dowód, że pękła w grze. Głupia sytuacja, a sędzia podjął głupią decyzję i głupio szedł w zaparte.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pęknięta piłka

Może tutaj sędzia ocenił, że jeżeli piłka pękłaby w taki sposób jak to opisujecie, to nie byłaby w stanie uderzyć w taśmę z taką mocą jak to się stało, tak więc zawodnik mógł poczuć spadek kompresji, natomiast pęknięcie nastąpiło już po uderzenie w taśmę.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".

Wróć do „Zasady gry”