Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Majorka pisze:Przede mną część sezonu, którą najmniej lubię. :dvl(:
A grałaś na prawdziwym hardzie? Dla mnie do momentu pogrania na takich kortach w USA również ta nawierzchnia była "dziwna". Ale poza szybszym zdzieraniem podeszw i większych strat w razie ewentualnego upadku to naprawdę świetna nawierzchnia - równa, przewidywalna, szybka, nie trzeba siatkować, polewać kortu... Szkoda, że w Polsce to tak mało popularna nawierzchnia.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

wwojtek pisze:
Majorka pisze:Przede mną część sezonu, którą najmniej lubię. :dvl(:
A grałaś na prawdziwym hardzie? Dla mnie do momentu pogrania na takich kortach w USA również ta nawierzchnia była "dziwna". Ale poza szybszym zdzieraniem podeszw i większych strat w razie ewentualnego upadku to naprawdę świetna nawierzchnia - równa, przewidywalna, szybka, nie trzeba siatkować, polewać kortu... Szkoda, że w Polsce to tak mało popularna nawierzchnia.
Hard ma wiele zalet i jedną zasadniczą wadę, cierpią kolana. Teraz popatrz jak rozkłada się wiekowo struktura graczy w Polsce.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Vivid pisze:Hard ma wiele zalet i jedną zasadniczą wadę, cierpią kolana. Teraz popatrz jak rozkłada się wiekowo struktura graczy w Polsce.
W tym roku minie 10 lat od kiedy systematycznie zacząłem grać na hardzie, pomimo swojej niemałej wagi i pięćdziesiątki na karku, więcej mam problemów z kolanami od ciągłego siedzenia przy komputerze niż z gry na tej nawierzchni.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

wwojtek pisze:
Majorka pisze:Przede mną część sezonu, którą najmniej lubię. :dvl(:
A grałaś na prawdziwym hardzie?
Nie. Grałam tylko na nawierzchni ziemnej. I został mi do tej nawierzchni sentyment..
Od momentu skomplikowanego złamania prawej ręki - dawno temu - nie gram wcale.. ;(
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Vivid pisze:
wwojtek pisze:Szkoda, że w Polsce to tak mało popularna nawierzchnia.
Hard ma wiele zalet i jedną zasadniczą wadę, cierpią kolana. Teraz popatrz jak rozkłada się wiekowo struktura graczy w Polsce.
A do tego stawy skokowe, biodrowe i kręgosłupy... ale i tak uwielbiam tę nawierzchnię, zaczynałem na czymś dość podobnym.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Majorka pisze:
wwojtek pisze:
Majorka pisze:Przede mną część sezonu, którą najmniej lubię. :dvl(:
A grałaś na prawdziwym hardzie?
Nie. Grałam tylko na nawierzchni ziemnej. I został mi do tej nawierzchni sentyment..
Od momentu skomplikowanego złamania prawej ręki - dawno temu - nie gram wcale.. ;(
Jest jeszcze lewa ręka, może czas się przestawić?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Jakuboto pisze:..Jest jeszcze lewa ręka, może czas się przestawić?
Już nie ten wiek.. :wink: Stara baba jestem. rotfl
Ale próbowałam. Męka. :/
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Majorka pisze:
wwojtek pisze:
Majorka pisze:Przede mną część sezonu, którą najmniej lubię. :dvl(:
A grałaś na prawdziwym hardzie?
Nie. Grałam tylko na nawierzchni ziemnej. I został mi do tej nawierzchni sentyment..
Od momentu skomplikowanego złamania prawej ręki - dawno temu - nie gram wcale.. ;(
Współczucia. Nie wyobrażam sobie teraz żebym nie mógł grać.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Zdecydowanie hard, hard i jeszcze raz hard. W ostateczności dywan. Na widok mączki mam odruch wymiotny i moje ciało też się buntuje. Chyba że zdarzy się cud i spotkam kiedyś równe jak stół korty ziemne, bez tendencji do tworzenia jam-pułapek, wystających linii wyszlifowanych jak lodowisko itp. "przyjemności". :D
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Też wolę hard, na prawdziwej nawierzchni twardej grałem chyba 2 razy w życiu.
Kozioł niezależny od nawierzchni. Dobra widoczność. Brak mączki we wszystkich możliwych otworach.
Czyste ciuchy, owijki, torba, piłki...

Ból to dostępność i ceny.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Żeby było jasne, też preferuję hard, ale dla zdrowia gram na mączce.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Jaki ładny temat założyłem. :D Dziękuję za zwizualizowanie moich myśli, bo po trzech wpisach na ten temat pomyślałem o zbiorczym wątku dotyczącym różnych nawierzchni.
El Diablo pisze:Czyste ciuchy, owijki, torba, piłki...
O tak, to jest wielki plus, którego nie zauważamy, taplając się "od zawsze" w mączkowych meandrach.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Grał ktoś z was na korcie trawiastym? Takim z prawdziwego zdarzenia, nie na polu za domem. :wink:
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Majorka pisze:Grał ktoś z was na korcie trawiastym? Takim z prawdziwego zdarzenia, nie na polu za domem. :wink:
Grałem, w Holandii, chyba w s-Hertogenbosch, nie miałem butów na trawę (chyba wlazłem w butach na Hard), a były to czasy gdy jeszcze trenowałem, chyba 1992/93r.
MASAKRA!!! :/ Dlatego zaraz chciałem przyprowadzić krowy, aplauzu nie było ... rotfl
Jak ktoś grał tylko na sztucznej trawie to niech zapomni o porównaniu do naturalnej.

Ale i tak najdziwniejszy wynalazek na jakim grałem to było coś zmajstrowane z jakiegoś materiału budowlanego. Miękkie jak tartan, wolne jak ... piasek na plaży, to był hardcore rotfl Kort przydomowy znajomych Holendrów, oczywiście zero jakiejś homologacji, ale wymiary wszystkie trzymał idealnie. Kolor brudna mączka przełamana szarością O_O
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Ja grałem na trawie jak mieszkałem w Plymouth.
Miałem buty ale mimo to nie umiałem dobrze wystartować do piłki a poprawnie zatrzymać po dobiegnięciu udawało mi się może raz na trzy próby.
Najlepszy jest jednak kozioł piłki - tak nieprzewidywalny i tak niewrażliwy na rotacje samej piłki jak na żadnej innej nawierzchni, do tego płaskie serwisy w ogóle nie kozłują. Ale za to kick nigdy nie podnoszą się wyżej niż linia ramion. :]
Dlatego wtedy zacząłem bardzo mocno uprawiać serve&volley a nawet potem return&volley. rotfl
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Bieganie, wiadomo, jazda figurowa na lodzie ...
Nawierzchnia szybka jak diabli, kozioł małoprzewidywalny, do tego płaski ślizgacz. Szlajs, płaska lufa, pozamiatane. A za top spin to tylko przeciwnik mógł podziękować, bo kasował aż miło. rotfl Nie ma się co dziwić bo efekt był jak po przyzwoitym lifcie na clay-u.
Ale to była stara, ta dobra, trawa. Dziś są inne, mniej wymagające, bardziej "ucywilizowane" (tia ... :::bd:: ).
Dlatego teraz najbardziej wydeptana jest tylna część kortów, a pod siatką to prawie piknik można robić ...

ESP, nie wiem czy jednak korty trawiaste w USA nie są inne od tych w Europie. W Stanach grałem na hardzie, nie trafiłem na trawę. I tak bym nie wchodził. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Odnośnie dziwnych nawierzchni... http://www.mmtt.pl/wp-content/gallery/m ... c_0865.jpg
W Mińsku Maz. na kortach przy aquaparku jest bardzo specyficzny rodzaj kortów. Wygląda to u nich tak, że w zimę w tym miejscu jest lodowisko, a kiedy przychodzi sezon letni, na betonie układają 3 korty z takich dziwnych płytek. Strukturą przypominają one plastik. Mają dziurki, żeby ewentualna woda nie stała na korcie (to nie jest hala, tylko jest zadaszenie, więc jak deszcz nacina z jednej strony to może być ciężko). Taki rodzaj nawierzchni to z tego, co pamiętam - koszt ok. 30tys. zł na jeden kort, czyli tanio. Minusem jest to, że musi być położony pod zadaszeniem albo w hali, bo na wilgotnej nawierzchni można się zabić. Pierwsze wrażenie po wejściu bardzo dziwne, bo ma się wrażenie, że te płytki są niestabilne, ale mija to po chwili gry - w tej kwestii wszystko jest ok. Korty są bardzo szybkie, aczkolwiek przez ich specyfikę, nie mogę ich porównać do jednej konkretnej nawierzchni. Jest trochę dziwnie, bo przy płaskiej grze, piłka robi odskok, jak na hali z parkietem, czyli prawie w ogóle. Jednak, jeżeli ktoś gra topspinowo - piłka robi duży odskok. W zależności od gry, nawierzchnia różnie się zachowuje. Fajnie to widać przy serwisie, bo jak uderza się flat-serwis, piłka prawie sunie po samej ziemi. Jednak, jeżeli uderza się kicka, piłka znacznie zmienia swoje odbicie. Na wcześniej wspomnianym parkiecie, jeżeli ktoś grał, to wie, że ciężko jest nadać tyle rotacji, żeby piłka znacząco zmieniła swoje odbicie. Ta nawierzchnia z Mińska jest jakimś połączeniem parkietu i... nie wiem, mączki? - tak, wiem, że to absurdalnie brzmi. :)

W ten weekend mają debel świętojański w nocy z soboty na niedzielę, więc jak ktoś chętny, to w imieniu organizatorów zapraszam do przetestowania i nawierzchni, i swoich umiejętności. :)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Grałem kiedyś na zwykłym lakierowanym parkiecie w obiektach Politechniki Łódzkiej i w hali Boruty w grodzie Zgierzu rotfl , no nie powiem ...
Ale i na to jest metoda ;), normalną piłką nie bardzo się tam dało grać, za szybko, ale rewelacyjnie - czytaj jak na normalnym korcie, grało się piłkami z gąbki dla małych dzieci. :P Był kłopot z kończącymi piłkami z głębi kortu ale powoli dało się i to ogarnąć. Poza tym świetny trening na regularność, płynność ruchu i jego płynne przyspieszanie, wchodzenie w kort i atak na wznoszącej oraz chodzenie do siatki.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

50m od domu mam właśnie halę z lakierowanym parkietem i pewnie z racji tego, że tam najwięcej grałem, jest to moja ulubiona nawierzchnia. Żeby nie było, na mączce też uwielbiam grać, z racji gry rotacyjnej. Jednak, mimo, że sam gram wysoko odbijające się piłki, wiadomo, że wolę grać z piłek niższych, więc wolę parkiet. ;)
Z trenerem gramy na parkiecie normalnymi twardymi piłkami - da się swobodnie do tego przyzwyczaić, tylko oczywiście, nie można mieć złudzeń, że jak zagra się krótszą piłkę i przeciwnik trafi linię to się do tego dojdzie. :P

Do singla twarde piłki są w porządku przy regularnej grze, ale jeżeli wejdzie ktoś pierwszy raz na taką nawierzchnię - naturalnie, że jest to nie do ogarnięcia. Jak kiedyś byłbyś w okolicach Węgrowa/Sokołowa Podlaskiego to zapraszam do mnie. :)
Piłki z gąbki (te 25% wolniejsze) są już niezbędne, jeśli chodzi o grę w debla. Po prostu, przy tej szybkości piłek i poślizgu, na poziomie amatorskim, nie idzie grać regularnie. Wiadomo, że problemem nie jest return nawet bardzo mocnej piłki, jeżeli gramy singla i w momencie naszego returnu jest tylko jeden przeciwnik w okolicach linii końcowej. Problem z taką bardzo szybką piłką pojawia się, kiedy trzeba ją zmieścić koniecznie ciasno po krosie albo zagrać idealnego loba, kiedy dobrze grający przeciwnik wisi już na siatce (debel).
W sumie, może i to moje odczucie, że tymi twardymi w debla się nie da grać, bo kiedyś myślałem to samo o singlu. Twardymi piłkami na parkiecie grałem w debla tylko dwa razy i naprawdę był to spory kłopot, a atrakcyjność gry była znikoma. Przy piłkach o 25% wolniejszych, gra wygląda już zupełnie normalnie.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Opinie o poszczególnych nawierzchniach

Na Polibudzie grałem na tym parkiecie z ich trenerem od WF-u, akurat robił też uprawnienia instruktorskie na tym samym kursie co ja. Pierwsze dwa spotkania to mnie rozjechał, a potem role się odwróciły, ogarnąłem tę nawierzchnię i dopasowałem styl gry (głównie praca bioder i tułowia oraz rąk).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Różności tenisowe”