Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Pro's Pro Calibrator

Jak tym sprawdzić siłę uciągu maszyny? Szukałem na forum ale nie mogę znaleźć...
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pro's Pro Calibrator

Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

Coś jest nie tak - albo z tym kalibratorem albo z programem freqmess. Dla teoretycznych 26 kg kalibrator wskazuje ok. 21 kg (dla teoretycznych 24 kg ok. 19 kg, czyli za każdym razem 5 kg w dół), a wg programu zaraz po naciągnięciu jest tylko o 1-1,5 kg mniej. W ogóle mało realne jest wskazanie kalibratora, bo wychodziłoby, że mam rakietę wciągniętą teraz na 17 kg (naciągałem na 22 wg mojej maszyny). Wg programu po naciągnięciu dzisiaj rano było 20,9 kg, a w aktualnym momencie jest 19,7 kg (po jednych godzinnych zajęciach - w większości polegających na nagrywaniu piłek). Na dodatek jest to naciąg Pro's Pro (dokładnie Black Force 1.24 mm) więc spadki napięcia jak najbardziej normalny...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Pro's Pro Calibrator

Tam się nie ma co zepsuć, a jeśli nawet sprężyna byłaby przeciągnięta, to pokazywałaby więcej niż w rzeczywistości a nie mniej.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

To w takim razie co jest nie tak, bo nie wierze, żeby maszyna naciągała aż 5 kg mniej niż wskazuje, 2-2,5 jeszcze, ale nie 5.... I jeszcze ten freqmess - aż o tyle by się ten program mylił? :::wtf:::
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Pro's Pro Calibrator

gural_91 pisze:To w takim razie co jest nie tak, bo nie wierze, żeby maszyna naciągała aż 5 kg mniej niż wskazuje, 2-2,5 jeszcze, ale nie 5.... I jeszcze ten freqmess - aż o tyle by się ten program mylił? :::wtf:::
W przypadku Freqmess różnica może wynikać z jakości mikrofonu. Mi pokazuje 10-12kG mniej. ED i napalm mają ramy naciągane przeze mnie, ED trafił na ile naciągałem, a część osób, którym naciągałem powiedziała, że założyłem mocniej niż chcieli.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

Bo freqmess, wg, instrukcji pokazuje 10 kg mniej niż w rzeczywistości... te wyniki co ja napisałem to już z dodaniem tych 10.
Smyku, WHERE ARE YOU? ;-P

*gdzie jesteś?
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Pro's Pro Calibrator

gural_91 pisze:Bo freqmess, wg, instrukcji pokazuje 10 kg mniej niż w rzeczywistości... te wyniki co ja napisałem to już z dodaniem tych 10.
Nie wiedziałem...
gural_91 pisze:Smyku, WHERE ARE YOU? ;-P

*gdzie jesteś?
No wiesz co? Poczułem się niepotrzebny. :hanky:
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

wyczesany pisze:
gural_91 pisze:Bo freqmess, wg, instrukcji pokazuje 10 kg mniej niż w rzeczywistości... te wyniki co ja napisałem to już z dodaniem tych 10.
Nie wiedziałem...
Ja na początku też nie, ale jak zobaczyłem liczbę jednocyfrową to mi coś nie pasowało i kliknąłem w info ;)
wyczesany pisze:
gural_91 pisze:Smyku, WHERE ARE YOU? ;-P

*gdzie jesteś?
No wiesz co? Poczułem się niepotrzebny. :hanky:
Wybacz :)
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pro's Pro Calibrator

gural_91 pisze:Coś jest nie tak - albo z tym kalibratorem albo z programem freqmess.
Po pierwsze kalibrator i freqmess mierzą coś innego. Kalibrator mierzy bezpośrednio siłę napięcia pojedynczej struny. Freqmess mierzy częstotliwość drgań całego naciągu i oblicza uśrednioną wartość jego napięcia . Nie da się bezpośrednio zmierzyć siły napięcia strun/naciągu po wciągnięciu go na rakietę.
gural_91 pisze:Dla teoretycznych 26 kg kalibrator wskazuje ok. 21 kg (dla teoretycznych 24 kg ok. 19 kg, czyli za każdym razem 5 kg w dół), ...
Ja bym na początek sprawdził kalibrator, "ważąc" nim wycechowany odważnik. Jeśli wskazanie będzie ok, należałoby skalibrować maszynę ;)
gural_91 pisze: ... a wg programu zaraz po naciągnięciu jest tylko o 1-1,5 kg mniej. W ogóle mało realne jest wskazanie kalibratora, bo wychodziłoby, że mam rakietę wciągniętą teraz na 17 kg (naciągałem na 22 wg mojej maszyny). Wg programu po naciągnięciu dzisiaj rano było 20,9 kg, a w aktualnym momencie jest 19,7 kg (po jednych godzinnych zajęciach - w większości polegających na nagrywaniu piłek).
Trochę źle interpretujesz pomiary. Pomiar kalibratorem nijak ma się do napięcia założonego naciągu. O utracie napięcia podczas naciągania, np. na skutek tarcia między pionowymi i poziomymi strunami i albo z powodu płynięcia materiału, było wiele na forum. Zachodzi ono nawet wtedy kiedy postawisz rakietę po serwisowaniu do kąta i nie grasz nią. Kalibrator służy tylko do sprawdzenia, czy mechanizm napinający maszyny przenosi bez błędu zadaną siłę napinającą na strunę.
gural_91 pisze:Bo freqmess, wg, instrukcji pokazuje 10 kg mniej niż w rzeczywistości...
Pierwsze słyszę O_O
Ostatnio zmieniony 14 lut 2012, 21:55 przez Smyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Pro's Pro Calibrator

wyczesany pisze:...ED trafił na ile naciągałem...
Ma się tą rękę... :::whistle:::

A w temacie. Smyk wie co pisze. :::gd:::
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

Tak myślałem, że wyjaśnisz wszystko :) Zaraz sprawdzę czy z kalibratorem wszystko ok, ale jeśli tak tzn., że mam na rakiecie 17 kg, ale kosmos...
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pro's Pro Calibrator

To nic nowego :) Dodałem do mojego poprzedniego posta link do artykułu, który wiele wyjaśnia. Jako, że nie da się bezpośrednio zmierzyć napięcia naciągu na rakiecie, operuje się wartością DT (dynamic tension). Dalej, jakiej wypadkowej siły naciągu spodziewałbyś wciągając 23/26kG ?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

Smyk pisze:
gural_91 pisze:Bo freqmess, wg, instrukcji pokazuje 10 kg mniej niż w rzeczywistości...
Pierwsze słyszę O_O
"Freqmess measures real-tension on your strings, which is approx. 10 kg lower than the applied-pull tension" - tekst z info.
Ja to zrozumiałem, że freqmess wskazuje napięcie strun ok. 10 kg mniejsze niż zastosowane.

Coś jest nie tak z tym kalibratorem - dla hantli ważącej 10 kg wskazuje 8 kg...

Co do twojego ostatniego posta - spodziewałbym się innej niż 24,5 kg bo to by było za proste :P
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Pro's Pro Calibrator

Smyk pisze:Dalej, jakiej wypadkowej siły naciągu spodziewałbyś wciągając 23/26kG ?
Ja zgaduję, że to zależy od przeplotu.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pro's Pro Calibrator

gural_91 pisze:"Freqmess measures real-tension on your strings, which is approx. 10 kg lower than the applied-pull tension" - tekst z info.
Ja to zrozumiałem, że freqmess wskazuje napięcie strun ok. 10 kg mniejsze niż zastosowane.
Freqmess mierzy rzeczywiste napiecie twoich strun, które jest ok. 10 kG mniejsze od napięcia zadanego. To nie znaczy, że mierzy o ok. 10 kG mniej niż w rzeczywistości jest, tylko, że napięcie (zaraz) po zalożeniu na ramę jest o ok. 10 kG mniejsze niż to, co zadysponowałeś na maszynie. Ja bym się tak na to 10 kG nie upierał. Powiedziałbym raczej 15-30% utraty napięcia w zależności od żyłki, dokładności maszyny i skrupulatności serwisanta.
gural_91 pisze:Coś jest nie tak z tym kalibratorem - dla hantli ważącej 10 kg wskazuje 8 kg...
Też mam taki kalibrator od Pro's Pro i (też) mu nie wierzę ... :rolleyes:
gural_91 pisze:Co do twojego ostatniego posta - spodziewałbym się innej niż 24,5 kg bo to by było za proste :P
wyczesany pisze:Ja zgaduję, że to zależy od przeplotu.
Znajdźcie mój post, gdzie argumentuję, dlaczego wciągam poziomy mocniej niż piony. Opisałem tam parę zjawisk, które powodują, że to co ustawimy na myszynie jest dalekie od tego co otrzymamy po wciągnięciu strun na rakietę. Właśnie dlatego operuje się często wartością DT. To ona jest wartością zadaną, a serwisant powinien tak dobrać siłę/siły napinające, aby w efekcie na rakiecie zostało np. 38 DT. Gracz rzadko dysponuje przyrządem do mierzenia wartości DT - tym przyrządem jest jego ręka. Jeśli mu naciąg pasuje, wciąga następnym razem przy użyciu tych samych wyjściowych sił napięcia. Jeszcze lepsze jest to, że nie ma linearnej zależności między zadaną siłą napinającą a otrzymaną wartością DT :) Tu w grę wchodzi doświadczenie serwisanta i jego znajomość właściwości żyłek (może dlatego na opakowaniu do Firestorm'a napisali, żeby wciągać 10% słabiej !?). Zatem, nie zdziwcie się koledzy serwisanci, jak kiedyś przyjdzie klient, przyniesie swoją (nieznaną) żyłkę i poprosi na 40 DT :?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

Smyk pisze:
gural_91 pisze:Coś jest nie tak z tym kalibratorem - dla hantli ważącej 10 kg wskazuje 8 kg...
Też mam taki kalibrator od Pro's Pro i (też) mu nie wierzę ... :rolleyes:
Czy w takim razie mogę stwierdzić, że moja maszyna ma uciąg mniejszy nie o 5 kg a o 3 kg? I czy jest sens oddanie tego kalibratora na gwarancję czy raczej i tak go nie przyjmą?
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pro's Pro Calibrator

Nakręć filmik z wynikiem pomiaru i wyślij razem z reklamacją - zobaczymy jak handlarz dba o klienta. Zaś jako kalibrator, wybrałbym coś takiego jak tu.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pro's Pro Calibrator

Heh, dzwoniłem do nich i rozmawiałem z gościem który twierdził, że kalibracja maszyn manualnych nie jest wcale potrzebna... Szczerze mówiąc to nie chce mi się bawić w odsyłanie tego w obecnym momencie, jako, że sam nawet mówiłeś, że też masz taki kalibrator i mu nie ufasz - widzę, że ten kalibrator pokazuje 2 kg za mało niż potrzeba, więc będę naciągał 3 kg mocniej i będzie wszystko git :). A gość z którym gadałem powiedział żebym wspomniał o tym przy następnym zamówieniu to mi przyślą nowy.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Pro's Pro Calibrator

gural_91 pisze:Heh, dzwoniłem do nich i rozmawiałem z gościem który twierdził, że kalibracja maszyn manualnych nie jest wcale potrzebna...
Jeśli nie ma zbyt dużego tarcia na osiach po których obraca się bęben napinacza, to dźwigniowa maszyna nie powinna się rozkalibrować. Ale co, jeśli skala od początku była źle przyklejona?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...

Wróć do „Jak to wykonać?”