BRafa
Nowy
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2017, 10:18

Wymiana naciągu

Witam wszystkich,
gram od kilku lat rekreacyjnie w tenisa, a teraz się zacząłem bardziej angażować ponieważ skończyłem już studia i zacząłem pracę, więc mogę sobie pozwolić na częste granie, gram także w lidze amatorskiej.
W rakietę zainwestowałem 2-3 lata temu i cały czas gram na jednym naciągu (uśredniając cały ten czas grałem 2h na tydzień). Pytanie do forumowiczów czy w takim amatorskim graniu naciąg może mieć znaczący wpływ na grę oraz w jakich aspektach gry może objawiać się to, że tego naciągu w ogóle nie wymieniałem? :)
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1330
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Wymiana naciągu

Co tu dużo mówić... Załóż taki sam naciąg i się przekonasz, ile daje świeżość. 2 lata samego wiszenia naciągu na ramie pewnie by znacząco obniżyło jego parametry, a co dopiero mowa o 2 latach grania.

Odczucia to mocno indywidualna rzecz - zależy też od rodzaju naciągu.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6727
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Wymiana naciągu

Na tyle indywidualna rzecz, że komuś po 2 latach może wydawać się, że nic się nie zmieniło, a ktoś inny może doznać kontuzji łokcia. :D
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wymiana naciągu

Warto wymieniać naciąg regularnie. Odczucia i komfort gry to jedno a zdrowie i łokieć to drugie.
Szczególnie jak chcesz grać na poważnie i mieć wyniki a uniknąć kontuzji to wymieniaj.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wymiana naciągu

Naciąg wymieniamy przynajmniej raz na pół roku, kropka!
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Wymiana naciągu

Naciąg poliestrowy (zakładam, że takim grasz) to splecione ze sobą łańcuchy polimerów. Pod wpływem działania siły napinającej i uderzeń piłki łańcuchy mogą się zrywać lub przemieszczać względem siebie, co powoduje zmianę (utratę) elastyczności. Pochodną elastyczności są dwie ważne właściwości charakteryzujące naciąg - dynamika i czucie.

Ponieważ zmiany te zachodzą bardzo wolno, nasze ciało adaptuje się do nich i kompensuje je - do pewnego stopnia. Często objawia się to tym, że (nagle) nie czujemy piłki albo wydaje się nam, że gramy deską. To najwyższy czas aby zmienić naciąg. Dalsza gra takim naciągiem może nawet prowadzić do urazów.

Jak często zmieniać naciąg, jest z jednej strony kwestią wrażliwości własnych zmysłów (i cierpliwości "gnatów"), z drugiej rodzajem naciągu - jedne stabilniej trzymają swoje właściwości, inne tracą je szybciej.

Osobiście polecałbym wymieniać naciąg co 8-10 tygodni (no i oczywiście jak się zerwie ;) ).
Carpe diem, quam minimum credula postero ...

Wróć do „Naciągi”