Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Kształt rączki

Przeryłem forum, nie znalazłem takiego tematu. Otóż zapytuję, jaki kształt rączki mają ramy poszczególnych producentów. W artykule autorstwa El Diablo:

http://www.tenis.net.pl/jak-dopasowac-rozmiar-raczki/

jest fragment:

"Wszystkie rączki mają przekrój oktagonalny ale w zależności od producenta są bardziej lub mniej prostokątne tj. poszczególne ścianki są dłuższe od pozostałych. I tak najbardziej prostokątne rączki posiada Head, a najbliższe oktagonowi foremnemu są rączki Prince’a."

Czy powyższe nadal aktualne (artykuł ze stycznia 2013 roku)? Co pomiędzy? Na forum ktoś pisał, że "kanciastość" rączek Head (czyli długość kantów, ang. bevels) można porównać do rączek Wilsona. A Yonex? Völkl? Babolat?

Mam wrażenie, że zmiana chwytu w trakcie wymiany lub w ogóle decyzja o stałej zmianie chwytu przy jakimś uderzeniu może być łatwiejsza przy "okrągłej" rączce, gdzie "kanciastość" nie jest tak wyraźnie wyczuwana.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Kształt rączki

Prawie wszyscy mają mniej lub bardziej kwadratowe. Nawet Head temu uległ i poza linią Prestige i Radical stosuje kwadratowate. Chodzi o to by łatwiej przekonać innych do przejścia na ich ramy (amatorów).
Przyjmowało się kiedyś, że te prostokątne ułatwiają grę forhendem, a kwadratowe bekhendem. Ale technika gry ewoluowała i już tak to nie wygląda. ;)
Bardziej prostokątne profile rączek miał kiedyś Dunlop. Jak jest teraz to nie wiem. Generalnie przeważały te kwadratowe.
Zmiana z ramy o jednym profilu na drugi jest upierdliwa. Mamy pewne ułożenie dłoni i nagle trzeba to przemeblować co w konsekwencji zmienia nam też lekko całą biomechanikę ruchu.
Może to nawet wywołać uraz łokcia bądź nadgarstka.
Sam po latach gry Headami przeszedłem na chwilę na Yonki i potem Fischery nabawiając się łokcia golfisty. Wróciłem do Headów i jak ręką odjął.... ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Kształt rączki

wwojtek pisze:Czy powyższe nadal aktualne (artykuł ze stycznia 2013 roku)?
Aktualne dla rakiet z paletą TK82 (modele Radical i Prestige).
wwojtek pisze:Na forum ktoś pisał, że "kanciastość" rączek Head (czyli długość kantów, ang. bevels) można porównać do rączek Wilsona.
Jeśli to tylko do modeli z paletami TK82S (np. modele Speed).

Paradoks powyższego jest taki, że zawodnicy wychowani na Headach, a obecnie grający Wilsonami mają rakiety (H22, H19) do których dopasowane są Headowskie palety żeby mogli sobie je łatwo dostosować do swoich potrzeb. Z drugiej strony na Heada i kształt ich rączek padały takie flugi ze strony rekreacyjnych graczy, że wraz z pierwszymi Speedami wprowadzili nową paletę TK82S.

Niemniej należy pamiętać, że to wszystko kwestia preferencji... Murray od wielu lat ma formowaną rączkę niemalże bez kantów mimo, że wychował się na Headach. Thiem wychowawszy się na Headach ma właśnie ichniejszą paletę założoną na swoim Babolacie.
wwojtek pisze:A Yonex? Völkl? Babolat?
Yonex i Babolat są w okolicach geometrii Wilsona.
Standardowa paleta Völkla jest zbliżona do geometrii Head TK82.
Tylko, że Völkl ma różne palety - bardzo poszukiwaną jest paleta Attiva bo ma zbliżoną geometrię do rączki Wilsona.

Brać z pewnym przymrużeniem oka (moon shot @ Talk Tennis):
https://i.imgur.com/yNFdx4g.png
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Kształt rączki

Dzięki za odpowiedzi. Chciałbym kiedyś przetestować tę teorię ("Mam wrażenie, że zmiana chwytu w trakcie wymiany lub w ogóle decyzja o stałej zmianie chwytu przy jakimś uderzeniu może być łatwiejsza przy "okrągłej" rączce, gdzie "kanciastość" nie jest tak wyraźnie wyczuwana.) ale nie mam czasu na eksperymenty oraz pod ręką odpowiedniego Prince'a.
8:7 40:15

Wróć do „Technika, taktyka, trening”